Te korzystne dla osób pracujących za granicą informacje wynikają z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 11 stycznia 2008 r. (nr IPPB2/415-177/07-4/SP).
Wynika w niej, że osoba, która wróciła do Polski w połowie 2007 r., nie musi rozliczać się w zeznaniu za ten rok z dochodów osiągniętych za granicą w ciągu pierwszych sześciu miesięcy. W tym czasie w Polsce podlegała jedynie ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, czyli musiałaby płacić podatek tylko od dochodów uzyskanych na jej terytorium, jeśliby takie występowały.
Z pytaniem zwróciła się podatniczka, której mąż przez cały 2005 r. pracował w Anglii. Był tam zatrudniony na czas nieokreślony. Pod koniec 2005 r. wymeldował się więc z mieszkania w Polsce. W drugiej połowie 2005 r. wnioskodawczyni również pojechała do Anglii. Także ona podjęła pracę na podstawie umowy na czas nieokreślony. W Polsce pozostało mieszkanie własnościowe, z którego małżonkowie nie czerpali żadnych korzyści majątkowych.
We wniosku podatniczka podkreśliła, że po przeprowadzce centrum życiowej działalności małżonków znajdowało się w Anglii. Dodatkowo uzyskali oni tam status rezydenta ze względu na zamiar stałego pobytu. Przez cały 2006 r. stan faktyczny się nie zmienił. Niestety z przyczyn osobistych w 2007 r. zmuszeni zostali do powrotu do Polski. Zdaniem podatniczki w zeznaniu za 2007 r. złożonym w Polsce będzie musiała uwzględnić jedynie dochody osiągnięte po powrocie do Polski, czyli po 30 czerwca. Wcześniej miała bowiem miejsce zamieszkania w Wielkiej Brytanii i tam płaciła podatek.
Izba zgodziła się, że podatniczka od 2 lipca 2005 r. do 30 czerwca 2007 r. nie podlegała w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Za okres od 1 lipca 2007 r. (czyli od powrotu do Polski) do końca roku musi natomiast złożyć zeznanie obejmujące całość jej dochodów.