W 2007 r. miałem kilka wykładów w Bratysławie. Zarobiłem tam w sumie 5 tys. zł, co rozliczyłem już z polskim urzędem skarbowym. Nie wiem jednak, czy dobrze zrobiłem, skoro zagraniczna uczelnia pobrała podatek od wypłaconego mi wynagrodzenia. Czy mogę to teraz jakoś poprawić?
Tak.
Polsko-słowacka umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania przewiduje metodę wyłączenia z progresją, co oznacza, że dochód z wykładów za granicą musi pan uwzględnić przy ustalaniu stopy podatkowej, jaką opodatkuje pan dochody uzyskane w Polsce. W tej sytuacji należałoby więc dokonać korekty zeznania podatkowego złożonego w Polsce, tak aby dochody z zagranicy zostały wyłączone z opodatkowania w Polsce. To oznacza, że powstanie nadpłata podatku podlegająca zwrotowi. Do korekty zeznania podatkowego dołączyć należy wyjaśnienie jej przyczyn.
Warto jednak pamiętać, że polsko-słowacka umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania przewiduje w art. 21 nieco inne niż dotyczące pracy najemnej zasady opodatkowania dochodów profesorów i pracowników naukowo-badawczych. Ich dochód osiągnięty za nauczanie lub prowadzenie prac badawczych na uniwersytecie, w szkole pomaturalnej bądź innej uznanej placówce oświatowej podlega zwolnieniu od opodatkowania na Słowacji przez dwa lata, licząc od dnia pierwszego przyjazdu na Słowację w tym celu. Jeżeli uznać, że dochód czytelnika jest opodatkowany na zasadzie przewidzianej w art. 21 umowy, to uczelnia słowacka nie powinna pobierać zaliczek na podatek, a dochód ten podlegałby opodatkowaniu w Polsce.
Pracowałam w Irlandii, a wynagrodzenie otrzymywałam na konto w banku. Czy przeliczając pensję na złote, mogę zastosować kurs z dnia złożenia zeznania podatkowego?