[b]Z przetłumaczonego przez tłumacza przysięgłego zaświadczenia wynika, że nasza podwładna pracowała w niemieckim sklepie jako kierowniczka. Na tym dokumencie nie ma jednak pieczątki firmy. Jest jedynie podpis niemieckiego pracodawcy i okres, do kiedy pracowała. Czy zaliczyć jej ten czas do urlopu wypoczynkowego, czy także do wysługi lat i jubileuszówki?[/b]

Aby zaliczyć zagraniczny staż pracy, pracownik musi go udokumentować. Przepisy nie precyzują jednak, jakie papiery powinien przedstawić starający się o uznanie stażu pracy poza Polską. Według resortu pracy mogą to być wszelkie dokumenty, które w sposób wiarygodny uprawdopodobniają zatrudnienie w cudzoziemskiej firmie.

Pracownik może więc przedłożyć naszemu pracodawcy nie tylko zagraniczne świadectwo pracy, umowę o pracę czy zaświadczenie wystawione przez zagranicznego szefa, ale także dokumenty zgłoszenia i podlegania ubezpieczeniu społecznemu, papiery podatkowe itd. To pracodawca decyduje, czy taki dokument wystarczająco potwierdza jego wcześniejszą pracę. Jeśli jednak czytelnik uzna niemieckie zaświadczenie pracownicy i zakwalifikuje je do stażu pracy, z pewnością będzie to istotne dla jej wymiaru urlopu wypoczynkowego.

Natomiast przy nagrodzie jubileuszowej musi też sprawdzić wewnętrzne przepisy firmowe. Może się więc okazać, że np. regulamin wynagradzania lub zasady nabywania i wypłaty jubileuszówek w tym zakładzie wyłączają z zaliczenia do stażu pracy określone okresy zatrudnienia, np. u innych pracodawców, lub eliminują pewne dokumenty potwierdzające pracę.