Od jutra prawnicy, ekonomiści i politolodzy mogą złożyć formularz z CV pod adresem www.eucareers.eu. Rozpoczyna się druga doroczna rekrutacja na stanowiska administratorów w instytucjach UE. Europejski Urząd Doboru Kadr po raz pierwszy dopuści do konkursu wnioski osób na ostatnim roku studiów licencjackich, co pozwoli Unii konkurować z innymi pracodawcami.
- Instytucje Unii oferują możliwości rozwoju zawodowego, dzięki którym powinny się plasować na samym szczycie listy miejsc, w których Europejczycy pragnęliby pracować. Dzięki wprowadzonym zmianom możemy rekrutować najlepszych studentów z całego kontynentu, a za sprawą naszych nowych wielojęzycznych testów potwierdzamy nasze przywiązanie do idei wielojęzycznej Unii, gdzie języki i talent mogą bez przeszkód przekraczać granice - komentuje Maroš Šefčovič, wiceprzewodniczący Komisji ds. Stosunków Międzyinstytucjonalnych i Administracji.
Część testów będzie bowiem można zdawać w 23 urzędowych językach UE.
Kolejną zmianą jest podział kandydatów na absolwentów oraz osoby z doświadczeniem zawodowym. Dzięki temu osoby, które wykazują się ponad sześcioletnim doświadczeniem w danej dziedzinie, mogą rozpocząć pracę w wyższej grupie zaszeregowania. Wszyscy kandydaci powinni doskonale władać jednym z języków urzędowych Unii Europejskiej, a drugi znać w stopniu zadowalającym.
Uproszczono procedurę rekrutacyjną. Zamiast dwóch lat będzie trwała teraz od sześciu do dziesięciu miesięcy. Procedura naboru będzie składać się z dwóch etapów: wstępnych testów selekcyjnych przeprowadzanych w poszczególnych państwach członkowskich (i niektórych krajach spoza UE) oraz oceny zintegrowanej dokonywanej w Brukseli.