Wyroki karne uniemożliwiły repatriację do Polski

Państwo polskie nie ma obowiązku wydawania wizy repatriacyjnej każdej osobie polskiego pochodzenia.

Aktualizacja: 19.05.2015 09:23 Publikacja: 18.05.2015 14:00

Wyroki karne uniemożliwiły repatriację do Polski

Foto: www.sxc.hu

Ma też prawo sprawdzić, czy ubiegający się o taką wizę daje gwarancję przestrzegania porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej. Wraz z nią nabywa się bowiem obywatelstwo polskie, które jest nieodwołalne – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.

Wniosek o wizę repatriacyjną dla siebie i małoletniego syna złożyła Larysa O. w Konsulacie RP w Kazachstanie jeszcze w 2004 r. Nie udało się jednak ustalić adresu ojca chłopca i uzyskać jego zgody na wyjazd. W 2012 r. Józef O., już pełnoletni, wystąpił o wizę repatriacyjną. Jego matka miała już Kartę Polaka i mieszkała w Polsce.

Zasady i warunki nabycia obywatelstwa polskiego w drodze repatriacji określa ustawa z 2000 r. o repatriacji. Zgodnie z art. 12b ust. 1 wizę krajową w celu repatriacji lub jej promesę wydaje – albo jej odmawia – konsul po uzyskaniu zgody ministra spraw wewnętrznych. Minister może wystąpić o informacje do Straży Granicznej, policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

Z danych policji i Straży Granicznej wynikało, że podczas pobytów w Polsce Józef O. dwukrotnie popadł w konflikt z prawem. Naruszył nietykalność funkcjonariuszy policji i prowadził pojazd w stanie nietrzeźwości. Sąd wymierzył mu dwukrotnie karę ograniczenia wolności, zamienioną wskutek jej niewykonywania na 178 i 157 dni pozbawienia wolności. W konsekwencji minister nie zgodził się na wydanie Józefowi O. wizy repatriacyjnej. Uznał, że mimo spełnienia warunków osiedlenia się w Polsce zachodzą negatywne przesłanki określone w ustawach o repatriacji oraz o cudzoziemcach.

Repatriacja jest uprzywilejowaną formą nabycia obywatelstwa polskiego przez Polaków, którzy wskutek deportacji, zesłań i innych prześladowań narodowościowych lub politycznych nie mogli osiedlić się w Polsce. Nie może być jednak stosowana do osoby, która narusza porządek publiczny – stwierdził minister.

Powtórzył to Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, oddalając skargę Józefa O. Ten w skardze kasacyjnej zarzucił błędne przyjęcie, że stwarza on zagrożenie dla bezpieczeństwa i porządku publicznego.

– Nie została przecież wymierzona kara pozbawienia wolności za przestępstwo, lecz ograniczenia wolności za wykroczenie. Dopiero później sankcje zamieniono na pozbawienie wolności – mówiła w NSA radca prawny Ewa Ryczko, reprezentująca skarżącego.

NSA uznał zarzuty za nieuzasadnione.

– Nie można sprowadzać oceny ministra do negatywnych przesłanek z art. 11 ustawy o repatriacji, w którym wymienia się skazanie za przestępstwo umyślne co najmniej na rok pozbawienia wolności. Istotą postanowienia ministra jest ocena, czy osoba występująca o wizę repatriacyjną będzie przestrzegać porządku prawnego RP – powiedziała sędzia Małgorzata Dałkowska-Szary.

Na podstawie ustawy o cudzoziemcach wydano nakaz wydalenia i zakaz wjazdu Józefa O. na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Po uchyleniu ich przez NSA w innym postępowaniu toczy się ono od nowa.

Na podstawie ustawy o cudzoziemcach wydano nakaz wydalenia i zakaz wjazdu Józefa O. na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Po uchyleniu ich przez NSA w innym postępowaniu toczy się ono od nowa.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku