Podstawowy wymiar czasu pracy wynosi we Francji 35 godzin tygodniowo. Maksymalny, faktyczny, dobowy czas pracy nie powinien przekroczyć 10 godzin. Można go przedłużyć do 12 godzin po spełnieniu określonych warunków, m.in. uzyskaniu zgody inspektora pracy. Maksymalny tygodniowy czas pracy to 48 godzin, przy czym średnio powinien wynieść 44 godziny w ciągu 12 kolejnych tygodni. Praca powyżej 35 godzin tygodniowo to już godziny nadliczbowe. Zatrudnionemu we Francji przysługuje przynajmniej 11 kolejnych godzin odpoczynku dobowego przypadającego między następującymi po sobie dniówkami roboczymi. Są możliwe pewne wyjątki. Tygodniowy odpoczynek powinien wynieść 24 godziny (dodatkowo do 11-godzinnego odpoczynku dobowego) lub też łącznie 35 kolejnych godzin, w tym w niedzielę. Nie jest dozwolone, aby ktoś wykonywał pracę dłużej niż przez sześć dni w tygodniu. Jeżeli czas pracy wynosi sześć godzin, pracownik jest uprawniony do co najmniej 20-minutowej przerwy. Przepisy prawa nie wymagają, aby przerwa ta była płatna pod warunkiem, że pracownik nie pozostaje w tym czasie w dyspozycji zakładu.
We Francji obowiązuje ustawowe minimalne wynagrodzenie za pracę (Salaire Minimum de Croissance - SMIC), które zmienia się co roku 1 lipca. Od 1 lipca 2006 r. godzinowa stawka SMIC wynosiła 8,27 euro (około 31 zł), a miesięczna za pełnoetatową pracę (35 godzin tygodniowo) - 1254,28 euro (około 4700 zł). Od1 lipca bieżącego roku wzrosło o2 proc. i stawka godzinowa to8,44 euro (prawie 32 zł), a miesięczna 1280,07 euro (ponad 4800 zł). Oprócz tego funkcjonują wyższe stawki określone w układach zbiorowych.
Zatrudnieni nie powinni pracować więcej niż 180 godzin nadliczbowych rocznie, oczywiście z zastrzeżeniem zachowania limitu ustawowego lub umownego i przestrzegania maksymalnej liczby godzin pracy w tygodniu (48 godzin). Praca w godzinach nadliczbowych jest ponadto dopuszczalna dopiero po powiadomieniu inspektora pracy, a powyżej limitu rocznego - po uzyskaniu jego zezwolenia. Zatrudniony nie może odmówić świadczenia pracy w nadgodzinach w ramach rocznego limitu ustawowego lub umownego.
Praca wykonywana pomiędzy 36 a 44 godziną w tygodniu uprawnia do dodatku. Jego wysokość jest zasadniczo ustalana w układzie zbiorowym. Oprócz tego są też minima kodeksowe, wiążące w razie braku regulacji układowej. W takiej sytuacji dodatek wynosi 25 proc. stawki godzinowej pensji za pierwsze osiem nadgodzin, a za kolejne - 50 proc. Alternatywnie można udzielić wolnego w zamian za pracę w godzinach nadliczbowych. Pracodawca może być również zobowiązany do zapewnienia pracownikom odpoczynku kompensacyjnego.
Delegowani do Francji korzystają z urlopu wypoczynkowego ustalanego zgodnie z prawem francuskim, proporcjonalnie do czasu ich pobytu w tym kraju. W celu nabycia prawa do płatnego urlopu wypoczynkowego musi być efektywnie zatrudniony w tej samej firmie przez co najmniej miesiąc. Zyskuje wtedy2,5 dnia roboczego. Dni robocze przypadają od poniedziałku do soboty, również dla zatrudnionego przez pięć dni w tygodni. Za pełen rok pracy przysługuje 30 dni roboczych (pięć tygodni), chyba że postanowienia układu zbiorowego lub umowy są bardziej korzystne. Niektóre okresy nieobecności są zaliczane jako czas pracy uprawniający do urlopu (urlop macierzyński, wypadek przy pracy lub choroba zawodowa). Pracownicy we Francji mają prawo do skorzystania z co najmniej dwutygodniowego "głównego urlopu" między 1 maja a 31 października każdego roku.
Pracodawca ma generalny obowiązek zagwarantowania bezpieczeństwa pracownikom. Wszystkie przepisy francuskiego kodeksu pracy dotyczące higieny, bezpieczeństwa i zdrowia w pracy mają zastosowanie do pracowników delegowanych do Francji, z wyjątkiem regulacji dotyczących komisji bhp. Obejmują one również obowiązek zapobiegania ryzyku zawodowemu, działania związane z informowaniem i szkoleniami w tym zakresie, jak również obowiązek zapewnienia odpowiedniej organizacji pracy oraz środków. Pracodawca nadzoruje wdrożenie tych środków w miarę ewoluowania ryzyka.