Czytelnik powinien się rozliczyć z przychodów holenderskich za 2007 r. w Polsce. Miał bowiem tutaj miejsce zamieszkania. Podlegał zatem opodatkowaniu od wszystkich swoich przychodów, niezależnie od miejsca ich osiągnięcia. Umowa polsko-holenderska pozwala na opodatkowanie dochodów z działalności osiąganych za pośrednictwem zakładu u źródła, jednakże nie zastrzega opodatkowania wyłącznie u źródła. Jednocześnie umowa ta przewiduje zastosowanie – dla celów unikania podwójnego opodatkowania – metody zaliczenia.

W związku z powyższym należało się rozliczyć w Polsce z przychodów osiągniętych w Holandii. Trzeba było doliczyć je do polskich przychodów i obliczyć ryczałt od sumy. Podatek zapłacony w Holandii mógł być odliczony od polskiego ryczałtu. Istotnie, w zeznaniu nie ma miejsca, aby wykazać podatek holenderski do odliczenia. Można do tego celu wykorzystać pole „inne odliczenia od podatku” w załączniku PIT/O, i wykazać je potem w PIT-28.

W opisanym wypadku można skorzystać z abolicji podatkowej (składając korektę zeznania PIT-28). „Przychody z pracy” – objęte abolicją – to także przychody z działalności gospodarczej. Z ustawy abolicyjnej wynika natomiast, że mogą z niej skorzystać także przedsiębiorcy opodatkowani w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Autor jest doktorem nauk prawnych, współautorem komentarza do ustawy abolicyjnej