Chodzi o kraje, w których obowiązują niekorzystne umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, z zastosowaniem metody proporcjonalnego odliczenia (kredytu podatkowego). Dotyczy to jeszcze kilku państw UE, jak Belgia, Holandia, Finlandia, Dania i Islandia. Do końca 2008 r. ten typ umowy obowiązywał też w rozliczeniu z Austrią, ale od 2009 r. tam też uległ zmianie. Poza Europą są to m.in. takie kraje, jak USA, Kanada, Australia i Rosja.
Dotychczas rodacy pracujący w tych państwach, jeśli mają w Polsce tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy, musieli rozliczać się tu z całości swoich zarobków. Zagraniczne dochody były łączone z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium RP.
[srodtytul]Gdzie się rozliczyć[/srodtytul]
Zgodnie z metodą kredytową od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów polskich i zagranicznych można odliczyć podatek zapłacony w innym państwie. Często oznaczało to konieczność dopłaty daniny w Polsce. Było tak np., gdy w innym kraju obowiązywały wyższe niż w Polsce progi podatkowe.
Nasz kraj od jakiegoś czasu stara się o zmianę niekorzystnych umów, jednak procedury dyplomatyczne są długotrwałe. Mimo iż umowy pozostały takie same, to w rozliczeniu za 2008 r. wprowadzone zostało inne rozwiązanie, które ma dokładnie takie samo znaczenie jak zmiana umów. Chodzi o tzw. ulgę abolicyjną, przewidzianą w art. 14. ustawy o szczególnych rozwiązaniach dla podatników uzyskujących niektóre przychody poza terytorium RP.