[b]Jestem w ciąży. Będąc na zwolnieniu lekarskim w Polsce zamierzam wyjechać do męża do Irlandii Północnej i tam urodzić. W artykule "[link=http://www.rp.pl/artykul/417970.html]Czy ciężarna może przedłużyć zwolnienie za granicą[/link]" przeczytałam, że zwolnienie należy dostarczyć w ciągu siedmiu dni do DEPARTMENT OF SOCIALAND FAMILY AFFAIRES, które następnie zostanie przekazane do ZUS. Czy zwolnienie zostanie przekazane z tej instytucji również do pracodawcy? Czy nie można samemu wysłać tego zwolnienia pracodawcy?[/b]
Procedura przekazywania zwolnień lekarskich, opisana w artykule [link=http://www.rp.pl/artykul/417970.html]"Czy ciężarna może przedłużyć zwolnienie zagranicą[/link]" przestała obowiązywać z końcem kwietnia tego roku.
Jak informuje nas centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, [b]od 1 maja 2010 r. obowiązek bezpośredniego dostarczenia instytucji właściwej zagranicznego zaświadczenia lekarskiego ciąży na osobie ubezpieczonej[/b] (art. 27 pkt 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 987/2009 z 16 września 2009 r. dotyczącego wykonywania rozporządzenia (WE) nr 883/2004 w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, Dz.U.UE.L.2009.284.1).
[b]Oznacza to, że czytelniczka powinna wysłać zagraniczne zaświadczenie lekarskie do swojego pracodawcy bez pośrednictwa instytucji brytyjskiej[/b].
[ramka]Zobacz treść [link=http://www.rp.pl/artykul/484388.html?preview=tak]odpowiedzi ZUS na pytanie Rz Online dotyczące przekazywania zagranicznych zwolnień chorobowych do polskiego pracodawcy[/link].[/ramka]