[b]Jestem w dziesiątym tygodniu ciąży i jestem zatrudniona na umowę o pracę. Mąż od lipca pracuje w Słowenii. Za jakiś czas chciałabym wziąć zwolnienie lekarskie i do niego wyjechać. Czy będę musiała wracać do Polski, by przedłużać zwolnienie? Czy zwolnienie zagraniczne będzie honorowane? W jakiej formie powinno być wystawiane takie zwolnienie?[/b]
[b]Tak.[/b] Czytelniczka może przedłużyć zwolnienie lekarskie za granicą. Powinna wybrać się na wizytę do słoweńskiego lekarza. Jeśli otrzyma od niego zwolnienie lekarskie, to powinna przesłać je [b]płatnikowi zasiłku[/b] nie później niż [b]w ciągu siedmiu dni od daty jego otrzymania[/b].
Zgodnie z art. 61 ust. 1. [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=352798]ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. nr 77, poz. 512) [/link] płatnikiem zasiłku jest pracodawca (jeżeli zgłosił do ubezpieczenia chorobowego powyżej dwudziestu ubezpieczonych) lub ZUS (jeśli pracodawca płaci ubezpieczenie chorobowe od mniej niż dwudziestu pracowników.
[b] Zatem czytelniczka , w zależności od tego, ile osób zatrudnia jej pracodawca, będzie musiała wysłać zwolnienie lekarskie od słoweńskiego lekarza bądź do pracodawcy, bądź do ZUS.[/b]
Czytelniczka nie będzie musiała starać się o tłumaczenie słoweńskiego zwolnienia na język polski (zgodnie z § 5a [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=79145]rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. nr 65, poz. 742,ze zm.[/link])