Niemieckie płace w górę

Najpotężniejszy niemiecki związek zawodowy wynegocjował podwyżki płac o 3,4 proc. przez 15 miesięcy od kwietnia 2015 na rok.

Aktualizacja: 24.02.2015 19:29 Publikacja: 24.02.2015 16:27

IG Metall wywalczył Niemcom podwyżki

IG Metall wywalczył Niemcom podwyżki

Foto: Bloomberg

Dodatkowo każdy z 3,7 mln pracowników dostanie dodatkowo jednorazowy bonus w wysokości 150 euro.

Ta podwyżka jest znacząco wyższa od stopy inflacji, która wyniosła w styczniu 2015 tylko 0,4 proc., w całym 2014 roku — 0,9 proc.

Szefowie IG Metall nie mogą się nacieszyć sukcesem. — To największy wzrost płac od wielu lat — mówił Stefan Wolf, sekretarz generalny IG Metall. Tyle, że związek miał znacznie większe apetyty i domagał się podwyżki w wysokości przynajmniej 5,5 proc. motywując to solidnym wzrost gospodarczym. Niemiecki PKB w 2014 roku zwiększył się o 1,6 proc. Z kolei pozycja wyjściowa pracodawców wynosiła jedynie 2,2 proc. wzrostu płac, ale miesiąc wcześniej, bo od 1 marca 2015.

Związek wynegocjował również z pracodawcami zrzeszonymi z Suedwestmetall nowe warunki pracy dla starszych pracowników oraz szkolenia dla pracowników niemieckiego zagłębia motoryzacyjnego wokół Stuttgartu.

Zdaniem ekonomistów taka podwyżka pobudzi popyt wewnętrzny w Niemczech, a konsumenci mają szansę przejęcia roli eksporterów dając impuls do wzrostu gospodarczego. Popyt wewnętrzny zwłaszcza konsumencki już w końcu 2014 roku miał ogromny wpływ na tempo wzrostu PKB.

Niemiecka gospodarka w połowie ubiegłego roku przeszła okres spowolnienia, od tego czasu eksport zaczął słabnąć, ale zaczęła rosnąć konsumpcja i w ostatnim kwartale 2014 roku dołożyła do tempa wzrostu PKB 0,5 pkt procentowego, czyli miała udział większy, niż eksport, czy inwestycje.

Są jednak jeszcze inne czynniki korzystne dla przyspieszenia wzrostu gospodarczego. Wśród nich niższe ceny paliw, taniejąca żywność i dobra sytuacja na rynku pracy, a także obowiązująca od stycznia minimalna płaca godzinowa na poziomie 8,5 euro za godzinę.

- To wszystko powoduje, że konsumentom zostaje więcej pieniędzy każdego miesiąca - podkreśla Timo Klein z IHS Global Insight. - Do tego dochodzą jeszcze niższe stopy procentowe, więc odkładanie pieniędzy jest już mniej atrakcyjne- mówi Klein.

Przez całe lata w niemieckich płacach panowała stagnacja. Jak wynika z danych Biura Statystycznego W latach 1999-2009 nawet spadały, niewielki wzrost zanotowano dopiero w roku 2010. zaczęły rosnąć dopiero w roku 2014 — kiedy to zwiększyły się średnio o 3,1 proc. Jak wyliczył JP Morgan podwyżka wynegocjowana teraz oznacza wzrost o 3 proc. wzrostu w całym roku. A przecież związkowcy jeszcze nie powiedzieli ostatniego słowa. Nadal trwają rozmowy chociażby w branży lotniczej.

Zdaniem Marcela Fratzschera, szefa berlińskiego DIW najważniejsze jest teraz, żeby za wzrostem płac poszedł także wzrost wydajności. Według DIW niemiecki PKB wzrośnie w tym roku o 1,5-1,6 proc.

Wynagrodzenia
Tempo podwyżek płac w gospodarce wciąż hamuje. Dane są najsłabsze od trzech lat
Wynagrodzenia
Polacy na Wyspach zarabiają już więcej niż rdzenni Brytyjczycy
Wynagrodzenia
Nowe dane o płacach Polaków. Ile naprawdę zarabiamy?
Wynagrodzenia
Są nowe dane o przeciętnym wynagrodzeniu. Obniżka stóp procentowych bliżej?
Wynagrodzenia
Pracującym studentom trudniej dziś o wymarzone zarobki
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem