Amerykanie mają dosyć wysokich wynagrodzeń dla CEO firm

Dwie trzecie Amerykanów przyznaje korporacjom ocenę niedostateczną w zakresie polityki wynagrodzeń dla dyrektorów generalnych. Podstawowym zarzutem jest brak dbania o unikanie dużych różnic płac między CEO a przeciętnymi pracownikami.

Publikacja: 12.06.2024 14:29

Kwestia wynagrodzeń dyrektorów generalnych firm okazuje się być przedmiotem zainteresowania wielu Am

Kwestia wynagrodzeń dyrektorów generalnych firm okazuje się być przedmiotem zainteresowania wielu Amerykanów

Foto: Adobe Stock

Kwestia wynagrodzeń dyrektorów generalnych firm okazuje się być przedmiotem zainteresowania wielu Amerykanów. Jak wynika z wniosków sondażu Bentley Universtity i Gallupa, o którego wynikach informację sygnalną otrzymało CNN, obywatelom USA nadmierna różnica w wynagrodzeniach pomiędzy pracownikami a dyrektorami generalnymi zdecydowanie się nie podoba.

Czytaj więcej

Nowy zarząd Orlenu zdradził, ile Daniel Obajtek zarobił w 2023 roku

196 lat, by zarobić tyle, ile zarabia CEO

Problemem nie są tyle same zarobki dyrektorów generalnych i to, że zarabiają dużo. Dla Amerykanów problemem jest właśnie różnica między zarobkami ciężko pracujących i ledwo wiążących koniec z końcem pracowników, a przeciętnym CEO. Z analizy przeprowadzonej przez The Associated Press i Equilar wynika, że przeciętny pracownik potrzebowałby 196 lat na to, by zarobić tyle ile statystyczny CEO w zeszłym roku.

– Albo dyrektor generalny otrzymuje zawyżone wynagrodzenie, albo przeciętny pracownik otrzymuje zbyt niskie – albo jedno i drugie – powiedziała CNN Cynthia Clark, profesorka zarządzania z Bentley University.

W efekcie 66 procent Amerykanów uważa, że firmy radzą sobie źle z unikaniem dużych różnic w wynagrodzeniach pomiędzy CEO a przeciętnymi pracownikami. Zaledwie 13 procent twierdzi, że firmy radzą sobie dobrze lub doskonale. Z sondażu wynika, że ocena ta jest niezależna od wieku czy płci respondenta.

Czytaj więcej

Ten szef koncernu motoryzacyjnego zarabia dziennie 100 tys. euro

Dla Amerykanów unikanie różnic w wynagrodzeniach zaczyna być bardzo ważne. Już 83 procent uważa, że to istotna kwestia, z czego 56 proc. wskazuje, że jest ona „niezwykle ważna”. Tutaj widać różnice zależne od poglądów politycznych – na istotną wagę unikania dużych różnic wskazują wyborcy Demokratów (96 proc.) i kandydatów niezależnych (83 proc.). W przypadku zwolenników Republikanów już „tylko” 67 proc. uważa, że unikanie dużych rozbieżności płacowych jest ważne.

– Wynagrodzenie dyrektorów generalnych to skandal. To okropne. I ogromnie podważa zaufanie do naszych instytucji – uważa, cytowana przez CNN, Nell Minow, wiceprezeska ValueEdge Advisors, zajmująca się doradztwem w sprawach ładu korporacyjnego.

Minow uważa, że nie ma niczego, co uzasadniałoby taki poziom płac dyrektorów generalnych. A fakt, że wciąż są one zatwierdzane przez zarządy, powoduje, że „ludzie czują ogromną niesprawiedliwość”.

Czytaj więcej

Rekordowe wynagrodzenie prezesa NBP. Tyle zarabia Adam Glapiński

„To wymknęło się spod kontroli” – nawet dyrektorzy generalni mają dosyć

Nawet wśród beneficjentów tego systemu pojawia się zaniepokojenie rosnącymi wynagrodzeniami szefów firm. Były dyrektor generalny firmy Medtronic Bill George powiedział CNN, że to dla niego „bardzo niepokojące”.

– To zupełnie wymknęło się spod kontroli. Martwi mnie to, że nie ma górnego pułapu kwot – uważa Bill George.

Rozwiązaniem mogłyby być podatki od nadmiernych wynagrodzeń. W styczniu senatorzy Elizabeth Warren i Bernie Sanders zaproponowali Tax Excessive CEO Pay Act, który ma podnieść podatki firmom płacącym swoim top menedżerom więcej niż pięćdziesięciokrotność przeciętnego wynagrodzenia pracownika (a dokładniej, miałoby to być liczone od mediany wynagrodzeń). Przyniosłoby to gigantyczne wpływy z podatków w przypadku utrzymania wysokich wynagrodzeń dla dyrektorów generalnych – pomysłodawcy ustawy wyliczyli, że samo Google (Alphabet) musiałoby zapłacić ponad 3 mld dolarów podatku rocznie, gdyby projekt wszedł w życie.

Kwestia wynagrodzeń dyrektorów generalnych firm okazuje się być przedmiotem zainteresowania wielu Amerykanów. Jak wynika z wniosków sondażu Bentley Universtity i Gallupa, o którego wynikach informację sygnalną otrzymało CNN, obywatelom USA nadmierna różnica w wynagrodzeniach pomiędzy pracownikami a dyrektorami generalnymi zdecydowanie się nie podoba.

196 lat, by zarobić tyle, ile zarabia CEO

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wynagrodzenia
GUS: Płace w firmach wzrosły, zatrudnienie spadło
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Wynagrodzenia
GUS podał najnowsze dane o płacach w Polsce. Zabrakło 31 gr do ważnej granicy
Wynagrodzenia
Kto ma największe szanse na podwyżkę jeszcze w tym roku
Wynagrodzenia
Płaca minimalna uskładana jak puzzle. Pracodawcy wiedzą jak obejśc przepisy
Wynagrodzenia
Odprawa tysiąc razy wyższa od zarobków? Nowy prezydent: Dość tego!