Wzrost płac przyspieszy, inflacja – niekoniecznie

Niedobór pracowników może wymusić szybszy wzrost płac, ale nie jest jasne, w jakim stopniu przełoży się to na inflację i w efekcie skłonność RPP do zaostrzania polityki pieniężnej.

Aktualizacja: 10.12.2017 21:14 Publikacja: 10.12.2017 21:00

Foto: Bloomberg

Na koniec III kwartału liczba wolnych miejsc pracy w polskiej gospodarce wynosiła 131,2 tys., o 37 proc. więcej niż przed rokiem. Liczba wakatów rośnie w niepokojącym tempie od początku br. W II kwartale wynosiła 122 tys.

W latach 2007–2008, które również były okresem bardzo dobrej koniunktury na rynku pracy, wolnych miejsc pracy było jeszcze więcej. Wskaźnik ten przekraczał nawet 200 tys. Wtedy jednak większe było też bezrobocie. W efekcie na jedno wolne miejsce pracy przypadało co najmniej 8,7 bezrobotnego. Jeszcze w II kwartale br. tak mierzone napięcia na rynku pracy były mniejsze, bo liczba bezrobotnych na jeden wakat wynosiła 9,4. Ale w minionym kwartale wskaźnik ten spadł do 8,5.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Wynagrodzenia
Tempo podwyżek płac w gospodarce wciąż hamuje. Dane są najsłabsze od trzech lat
Wynagrodzenia
Polacy na Wyspach zarabiają już więcej niż rdzenni Brytyjczycy
Wynagrodzenia
Nowe dane o płacach Polaków. Ile naprawdę zarabiamy?
Wynagrodzenia
Są nowe dane o przeciętnym wynagrodzeniu. Obniżka stóp procentowych bliżej?
Wynagrodzenia
Pracującym studentom trudniej dziś o wymarzone zarobki
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem