Wzrost płac przyspieszy, inflacja – niekoniecznie

Niedobór pracowników może wymusić szybszy wzrost płac, ale nie jest jasne, w jakim stopniu przełoży się to na inflację i w efekcie skłonność RPP do zaostrzania polityki pieniężnej.

Aktualizacja: 10.12.2017 21:14 Publikacja: 10.12.2017 21:00

Foto: Bloomberg

Na koniec III kwartału liczba wolnych miejsc pracy w polskiej gospodarce wynosiła 131,2 tys., o 37 proc. więcej niż przed rokiem. Liczba wakatów rośnie w niepokojącym tempie od początku br. W II kwartale wynosiła 122 tys.

W latach 2007–2008, które również były okresem bardzo dobrej koniunktury na rynku pracy, wolnych miejsc pracy było jeszcze więcej. Wskaźnik ten przekraczał nawet 200 tys. Wtedy jednak większe było też bezrobocie. W efekcie na jedno wolne miejsce pracy przypadało co najmniej 8,7 bezrobotnego. Jeszcze w II kwartale br. tak mierzone napięcia na rynku pracy były mniejsze, bo liczba bezrobotnych na jeden wakat wynosiła 9,4. Ale w minionym kwartale wskaźnik ten spadł do 8,5.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Wynagrodzenia
Premie i nagrody zaburzyły dane o średniej płacy. Kto dostał najwięcej?
Wynagrodzenia
Może być trudniej o podwyżkę. Wielu odczuje realny spadek swoich dochodów
Wynagrodzenia
Polacy chcą skończyć z płacowym tabu, ale nie do końca
Wynagrodzenia
Wzrośnie dofinansowanie do wynagrodzeń dla osób z niepełnosprawnościami
Wynagrodzenia
Daleko do równych zarobków kobiet i mężczyzn na Wyspach
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił