Finlandia zaprzecza: nie rezygnujemy z programu dochodu podstawowego

Fiński rząd do spraw socjalnych Kela zaprzeczył, że przerywa program dochodu podstawowego. - To błędne informacje - napisano w oświadczeniu

Aktualizacja: 26.04.2018 21:05 Publikacja: 26.04.2018 11:52

Finlandia zaprzecza: nie rezygnujemy z programu dochodu podstawowego

Foto: Bloomberg

ula

Kela poinformował, że pilotażowy program dochodu gwarantowanego będzie trwał do końca 2018 roku. Informacje potwierdził przedstawiciel rządu ds. społecznych Miska Simanainen.

Na początku tego tygodnia media na całym świecie informowały, że program został zawieszony, ponieważ skończyły się pieniądze, a grupa socjologów prowadzących program oświadczyła, ze nie jest w stanie z uzyskanych danych określić jaki program ma wpływ na sytuacje zawodową osób, które w nim biorą udział.

Jednak profesor Olli Kangas z Keli, który kieruje grupą zajmującą się programem powiedział, że badania trwają a ich "efekty nie będą podawane do wiadomości w trakcie trwania pilotażu, ponieważ publiczne interpretowanie wyników mogłoby wpłynąć na zachowanie osób testujących oraz grupę kontrolną".

Program bezwarunkowego dochodu podstawowego rozpoczął się w styczniu 2017 r. Zaplanowano go na dwa lata – do końca 2018 r. Uczestniczy w nim 2000 osób w wieku od 25 do 58 lat, które co miesiąc otrzymują 560 euro niezależnie od innych dochodów oraz od tego, czy aktywnie poszukują pracy. Dochód ten nie podlega opodatkowaniu, a uczestników programu wybrano w losowaniu. Jedynym warunkiem było to, by uczestniczy przed rozpoczęciem pilotażu pobierali zasiłek dla bezrobotnych.

Z programu nie można zrezygnować, żeby nie zafałszować wyników badań.

Cały program kosztuje fiński budżet 20 mln euro.

Wynagrodzenia
Tempo podwyżek płac w gospodarce wciąż hamuje. Dane są najsłabsze od trzech lat
Wynagrodzenia
Polacy na Wyspach zarabiają już więcej niż rdzenni Brytyjczycy
Wynagrodzenia
Nowe dane o płacach Polaków. Ile naprawdę zarabiamy?
Wynagrodzenia
Są nowe dane o przeciętnym wynagrodzeniu. Obniżka stóp procentowych bliżej?
Wynagrodzenia
Pracującym studentom trudniej dziś o wymarzone zarobki
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem