W odpowiedzi na Pani pytania w sprawie udzielenia wyjaśnień dotyczących art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z ust. 22 art. 21, Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje.
Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 217, poz. 1588) zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit.a-c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176, z późn. zm.).
Według nowych zasad, podatek wynosi 19% osiągniętego dochodu. Podatek określany jest jedynie wówczas, jeżeli sprzedaż została dokonana przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Po upływie pięcioletniego okresu nie powstaje obowiązek zapłaty podatku.
Nie oznacza to jednak, że w każdej sytuacji, kiedy nie upłynął pięcioletni okres, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku. Nawet wówczas, kiedy zbycie nastąpiło przed upływem pięcioletniego okresu, przychody uzyskane z odpłatnego zbycia np. budynku mieszkalnego, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, są wolne od podatku dochodowego, jeżeli w tym okresie podatnik był zameldowany w zbywanym budynku lub lokalu na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia oraz w terminie 14 dni od dnia sprzedaży złoży stosowne oświadczenie w urzędzie skarbowym.
Rozpatrując kwestie zastosowania zwolnienia w przypadku odpłatnego zbycia np. lokalu mieszkalnego stanowiącego współwłasność obojga małżonków, istotne znaczenie ma okoliczność, że podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych z tego tytułu jest odrębnie każdy z małżonków, a nie małżonkowie łącznie.