MPiPS wyjaśnia, że w świadectwie pracy zamieszcza się informacje wymagane przepisami prawa pracy, zgodnie z art. 97 § 2 kodeksu pracy oraz rozporządzeniem ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (DzU nr 60, poz. 282 ze zm.).

W ocenie MPiPS informacja o wykorzystaniu urlopu ojcowskiego powinna zostać zamieszczona w świadectwie pracy w ust. 4 pkt 9 świadectwa pracy. W tym punkcie pracodawca informuje o wykorzystaniu przez pracownika uprawnień i świadczeń w  zakresie mającym wpływ na uprawnienia pracownicze u kolejnego pracodawcy, wynikające z ustaw, układów zbiorowych pracy i regulaminów. Takim uprawnieniem jest urlop ojcowski. Pracownik, który wykorzystał taki urlop, nie może bowiem ponownie z niego skorzystać u kolejnego pracodawcy.

Przepisy prawa dotyczące treści świadectwa pracy nie przewidują natomiast zamieszczania w nim informacji o wykorzystaniu  przez pracownicę (pracownika) urlopu macierzyńskiego. Zdaniem MPiPS, mogą jednak wystąpić szczególne przypadki, gdy zamieszczenie w świadectwie pracy (ust. 4 pkt 9) informacji o wykorzystaniu części urlopu macierzyńskiego może być przydatne do prawidłowego ustalenia uprawnień pracowniczych u kolejnego pracodawcy. Przykładem takiej sytuacji może być rozwiązanie umowy o pracę w trakcie urlopu macierzyńskiego z powodu upadłości lub likwidacji zakładu pracy.