Dowodem do przyznania i wypłaty zasiłku chorobowego za okres niezdolności do pracy orzeczonej za granicą jest przetłumaczone na język polski zaświadczenie zagranicznego zakładu leczniczego lub zagranicznego lekarza.
Obowiązek przetłumaczenia zaświadczenia lekarskiego wystawionego przez zagranicznego lekarza w celu uzyskania w Polsce wynagrodzenia za czas choroby lub zasiłku chorobowego, wynika bezpośrednio z przepisów [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=79145]rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U.Nr 65, poz.742, ze zm.)[/link].
Zgodnie z § 5 tego rozporządzenia – dowodem do przyznania i wypłaty zasiłku chorobowego za okres niezdolności do pracy orzeczonej za granicą jest przetłumaczone na język polski zaświadczenie zagranicznego zakładu leczniczego lub zagranicznego lekarza:
1) wystawione na blankiecie z nadrukiem określającym nazw zagranicznego zakładu leczniczego lub imię i nazwisko zagranicznego lekarza, opatrzone datą wystawienia i podpisem,
2) określającego początkową i końcową datę tej niezdolności.