W związku z/pismem nr WFN.DPK.0717/12319/09 w sprawie sporządzenia wieloletniej prognozy finansowej jednostki samorządu terytorialnego (WPF) - Ministerstwo Finansów uprzejmie informuję:
1. Przepis art. 226 ust. I [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=325303]ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. Nr 157. poz. 1240)[/link], wskazuje minimalną szczegółowość, w jakiej mają być określone w WPF m.in. dochody bieżące oraz wydatki bieżące. Ustalenie większej szczegółowości prognozy, w tym przedstawienie głównych źródeł dochodów bieżących, należy do decyzji organów jednostki samorządu terytorialnego. W opinii Ministerstwa Finansów wieloletnia prognoza finansowa - jako dokument finansowy - powinna przyczynić się do realizacji zasady jawności i przejrzystości finansów publicznych. Projekt uchwały w sprawie WPF jest przedmiotem jawnej debaty (art. 34 ust. 1 pkt 4 ustawy). Wobec tego ujęte W WPF objaśnienie przyjętych wartości powinno w jednoznaczny sposób wyjaśnić m.in., jakie tytuły dochodów i wydatków są ujęte w tym dokumencie oraz w jaki sposób były one prognozowane.
2. Limit zobowiązań, o którym mowa w art. 226 ust. 3 pkt 5, wynika z uprawnienia organu wykonawczego do zaciągania zobowiązań niezbędnych do realizacji przedsięwzięcia. Stopień wykorzystania limitu zobowiązań nie musi pokrywać się z wykorzystaniem limitu wydatków, o którym mowa w art. 226 ust. 3 pkt 4. Kwota, na którą będzie można zaciągać zobowiązania, będzie ulegała pomniejszaniu o kwotę zobowiązań zaciągniętych w ramach ustalonego limitu dla przedsięwzięcia. Natomiast limit wydatków będzie ulegał zmniejszeniu stosownie do stopnia realizacji wydatków.
3. Zgodnie z art. 226 ust. 4 ustawy o finansach publicznych, przez przedsięwzięcia należy rozumieć wieloletnie: 0programy, projekty lub zadania, w tym związane z:
a) programami finansowanymi z udziałem środków, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2 i 3,