Zgodnie z treścią art. 18 rozporządzenia nr 5[b]74/72 z 21 marca 1972 r., dotyczącego wykonywania rozporządzenia Rady (EWG) nr 1408/71 (Dz. U. WE L 74,z 27.03.1972 r. ze zm.)[/b] ubezpieczony, który jest niezdolny do pracy w czasie pobytu lub zamieszkania w innym państwie członkowskim otrzymuje zaświadczenie lekarskie o niezdolności do pracy na zasadach określonych dla ubezpieczonych w tym państwie.

Zaświadczenie o niezdolności do pracy wydane przez lekarza leczącego w miejscu zamieszkania lub pobytu chorego, jest zobowiązany przedstawić w ciągu trzech dni instytucji miejsca pobytu (zamieszkania).

Instytucja miejsca pobytu (zamieszkania) przekazuje zaświadczenie lekarskie do instytucji właściwej w państwie, w którym osoba zainteresowana podlega ubezpieczeniu. Jeśli jest to osoba ubezpieczona w Polsce, zaświadczenia są przekazywane do oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W przypadku, gdy do wypłaty świadczenia w razie choroby i macierzyństwa jest zobowiązany płatnik składek, zaświadczenie lekarskie jest przekazywane temu płatnikowi składek.

Należy jednak podkreślić, że powyższa procedura przesyłania zaświadczeń lekarskich przestanie obowiązywać wraz z końcem kwietnia bieżącego roku. [b]Z dniem 01 maja 2010 r.[/b],na podstawie art. 27 pkt 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 987/2009 z 16 września 2009 r. dotyczącego wykonywania rozporządzenia (WE) nr 883/2004 w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (Dz.U.UE.L.2009.284.1), [b]obowiązek bezpośredniego dostarczenia instytucji właściwej zagranicznego zaświadczenia lekarskiego będzie ciążył na osobie ubezpieczonej[/b].

[b] Zatem zaświadczenie lekarskie wystawione w Wielkiej Brytanii ubezpieczona powinna złożyć do swojego pracodawcy bez pośrednictwa instytucji brytyjskiej. [/b]