1. Czy jeśli zleceniobiorca, który ma 6-miesięczny okres świadczenia pracy na podstawie tej umowy, ale zleceniodawca nie odprowadzał za niego terminowo składek emerytalno-rentowych, może liczyć na sfinansowanie za niego z budżetu nie tylko składek na ubezpieczenia społeczne, ale i na ubezpieczenie zdrowotne?
Ubezpieczony nie ma możliwości kontroli płatnika składek w zakresie terminowości i prawidłowości ich opłacania, zatem nie może ponosić negatywnych konsekwencji niezawinionego przez siebie działania. Zatem w przypadku opłacenia za niego składek przez płatnika, nawet jeżeli zostały one opłacone po terminie, może ubiegać się o objęcie ubezpieczeniami emerytalnym, rentowymi i zdrowotnym.
2. Czy przez zaprzestanie wykonywania zlecenia należy rozumieć zakończenie współpracy, czy wystarczy aby zleceniobiorcę w wykonywaniu umowy zastąpił podwykonawca (jeśli strony przewidziały taką możliwość)?
Warunkiem objęcia ubezpieczeniami z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem jest zaprzestanie działalności zarobkowej (zakończenie współpracy).
3. Czy jeśli w 6-miesięcznym okresie bezpośrednio poprzedzającym opiekę nad dzieckiem wystąpiły przerwy w opłacaniu składek – np. dwumiesięczna choroba, to zleceniobiorca może liczyć na opłacanie z budżetu składki zdrowotnej?