Departament Funduszy MPiPS, w wydawanych dotychczas interpretacjach dotyczących obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy, w tym w interpretacjach kierowanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, odnosił się wyłącznie do kwestii obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, niezatrudniające pracowników, za osoby wykonujące na ich rzecz umowy zlecenia.
W związku z powyższym, podkreślić należy, że zarówno dotychczasowe, jak też obecne interpretacje Departamentu Funduszy resortu pracy w przedmiotowym zakresie, w tym interpretacje kierowane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, dotyczyły i dotyczą wyłącznie obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, niezatrudniające pracowników, za osoby wykonujące na ich rzecz umowy zlecenia.
Stanowisko Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w przedmiotowej kwestii, podobnie jak stan prawny w tym przedmiocie, pozostają niezmienne od lat, tj. tak długo jak długo stan prawny w przedmiotowym zakresie obowiązuje w obecnym brzmieniu.
Nieuprawnione jest zatem wskazywanie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych jakiejkolwiek daty granicznej, od której obowiązywać ma interpretacja dotycząca obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, niezatrudniające pracowników, za osoby wykonujące na ich rzecz umowy zlecenia. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej niezwłocznie wystąpi do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z żądaniem sprostowania przedmiotowej informacji.
Zgodnie z przepisem art. 104 ust.1 pkt 1 lit. c ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2015 r., poz. 149), obowiązek opłacania składek na Fundusz Pracy, ustalonych od kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe bez stosowania ograniczenia, o którym mowa w art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2015 r., poz. 121), wynoszących w przeliczeniu na okres miesiąca, co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę, za osoby wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, ciąży na pracodawcach oraz innych jednostkach organizacyjnych, na rzecz których osoby te wykonują pracę na podstawie wskazanych umów.