Aktualizacja: 15.02.2020 20:24 Publikacja: 15.02.2020 14:43
Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński
Sztabowcy przygotowywali od miesięcy konwencję, która miała dać prezydentowi impet na start jak w lutym 2015 roku. Tylko na jeszcze większą skalę niż wtedy. Przesłanie polityczne było sformułowane wyraźnie: Prezydent Duda jest gwarantem "dobrej zmiany". To ma zmobilizować wyborców do głosowania w maju. Taki jest przynajmniej plan. Takim pokazali go wszyscy mówcy sobotniej konwencji. W ciągu najbliższych miesięcy okaże się, czy prezydent Duda i jego zaplecze będą w stanie ten plan skutecznie wykonać.
- Często myślę sobie, jak wyglądałaby Polska – i ciarki przechodzą mi po plecach – gdyby 5 lat temu w wyborach prezydenckich nie wygrałby Andrzej Duda - powiedział w trakcie konwencji premier Mateusz Morawiecki. I jak dodał później, to prezydent Duda jest gwarancją realizacji "naszych marzeń".To ma być stawka tych wyborów i tak właśnie PiS będzie motywował nie tylko wyborców, ale też działaczy i aktywistów w całym kraju. Bez tej motywacji - podobnej, a może większej nawet niż w 2015 - trudno będzie o wygrana. I pod tym względem konwencja osiągnęła swój cel. Prezydent miał otrzymać poparcie od swojego obozu politycznego i je w efektowny sposób otrzymał.
Bo chociaż prezydent zarysował kilka obszarów - jak wymiar sprawiedliwości czy służba zdrowia - to nie padły w trakcie konwencji żadne konkretne deklaracje czy nowe polityczne inicjatywy. Kluczowy był więc ten polityczny przekaz o gwarancji, którą prezydent daje temu, by cały projekt był kontynuowany. Padła też deklaracja o utrzymywaniu standardów w polityce, co można odczytywać jako odniesienie się do sprawy posłanki Lichockiej i jej gestu, który dał paliwo opozycji oraz rozgrzał media społecznościowe. PiS jednak nie skorzystało z okazji, by do sprawy bezpośrednio nawiązać.
Gdyby wybory wygrywało się tylko konwencjami, to wtedy szanse prezydenta Andrzeja Dudy po sobotnim wydarzeniu na pewno by wzrosły. Problem PiS polega na tym, że nawet najlepiej przygotowana konwencja, z największym możliwym rozmachem i najlepsze przemówienie nie już wystarczą. Zwłaszcza, gdy zaczyna się piąty rok kadencji. Forma konwencji i energia, którą było w sobotę widać da teraz partii rządzącej paliwo do tego, by poprowadzić kampanię. Ale Polska i sama polska polityka mocno zmieniły się od 2015 roku. W ciągu najbliższych tygodni okaże się, na ile sztab prezydent zdiagnozował te zmiany również jeśli chodzi o metody prowadzenia kampanii. Bo opozycja - zarówno PO, PSL i Lewica - swoje lekcje już pod wieloma względami odebrała.
Prezydentura Trumpa w czasie wojny w Ukrainie to dla Unii Europejskiej równanie z dwoma niewiadomymi. Pierwszy krok należy do polskiej prezydencji.
Komentuje Tomasz Krzyżak z działu krajowego „Rzeczpospolitej”.
Serwis GoWork.pl to coś więcej niż tylko portal z ofertami pracy. Strona oferuje bowiem dużo szerszy zakres funkcji, które wspierają rozwój kariery. Znajdziesz tu m.in. opinie o pracodawcach, porady dotyczące poszukiwania pracy oraz wiele innych interesujących narzędzi. Jeśl chcesz poznać wszystkie funkcje portalu GoWork, przeczytaj poniższy artykuł i już dziś skorzystaj z jego możliwości.
W sobotę 21 września w Warszawie odbył się 25. już Bieg po Nowe Życie, największe w Polsce wydarzenie promujące donację i transplantacje narządów.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Trener Franciszek Smuda o presji, możliwych zmianach i wierze w zwycięstwo nad Czechami
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Prezydentura Trumpa w czasie wojny w Ukrainie to dla Unii Europejskiej równanie z dwoma niewiadomymi. Pierwszy krok należy do polskiej prezydencji.
Donald Trump zostanie 20 stycznia zaprzysiężony na 47 prezydenta USA. Ceremonia rozpocznie się ok. 11:30 czasu wschodniego (ET), czyli ok. 17:30 czasu polskiego. Ceremonię zaprzysiężenia będziemy relacjonować na stronie rp.pl.
W czasie poprzedzającego inaugurację prezydentury Donalda Trumpa wiecu w Waszyngtonie, prezydent-elekt zapowiedział „najbardziej niezwyczajne pierwsze 100 dni w historii amerykańskiej prezydentury”
IPN od dłuższego czasu nie jest w stanie wydać historycznego bestsellera, który nadałby ton debacie publicznej. Miejsce badań, przykładowo nad kryzysami społeczno-politycznymi, zajęła rocznicowa celebra, propaganda historyczna i promocja prezesa Karola Nawrockiego.
Ani Sławomir Mentzen, ani Grzegorz Braun. Uczestnicy sondażu pracowni Opinia24, wykonanego na zlecenie Radia ZET - którzy zadeklarowali głosowanie w wyborach - wskazali nazwisko innego polityka Konfederacji, na którego najchętniej oddaliby swój głos w wyborach prezydenckich.
„Czy Pani/Pana zdaniem Karol Nawrocki ma szansę wygrać wybory prezydenckie?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
- Mamy do czynienia z katastrofą - przekonywał na spotkaniu z wyborcami kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski sugerując, że ostatnie pożary w Kalifornii to skutek zmian klimatycznych.
Decyzja Grzegorza Brauna o starcie w wyborach prezydenckich uderza przede wszystkim w Sławomira Mentzena – stwierdził prof. Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas