Od 2011 roku organizatorem Marszu Niepodległości jest Stowarzyszenie Marsz Niepodległości. Od tego momentu liczba uczestników Marszu zaczęła przekraczać kilkanaście tysięcy.

W 2018 roku, w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, w Marszu - według Policji - wzięło udział aż 250 tysięcy osób.

Na organizację tegorocznego Marszu zgodny nie wydał stołeczny ratusz - mimo to organizatorzy postanowili zorganizować Marsz deklarując, że będzie on miał formę zmotoryzowaną.

Ostatecznie jednak wielu uczestników Marszu wzięło w nim udział w formie tradycyjnej. W czasie Marszu doszło do starć części jego uczestników z policją w pobliżu ronda De Gaulle'a. Od rac, które uczestnicy marszu rzucali w stronę okna z banerem Strajku Kobiet i tęczową flagą, zapaliło się jedno z mieszkań. Ratusz szacował tuż po Marszu straty w infrastrukturze miejskiej na kilkadziesiąt tysięcy złotych.

W przeszłości w czasie Marszy Niepodległości również dochodziło do incydentów - w 2011 roku na placu Na Rozdrożu podpalono wóz transmisyjny TVN24, w 2012 roku doszło do starć części uczestników Marszu z policjantami na ulicy Marszałkowskiej (policja użyła wówczas broni gładkolufowej). W 2013 roku podczas Marszu podpalono instalację "Tęcza" na placu Zbawiciela, w 2014 roku doszło do starcia części uczestników Marszu z policją na rondzie Waszyngtona, W 2017 roku oburzenie wywołało pojawienie się w czasie Marszu banerów z hasłami rasistowskimi (m.in. "Europa będzie biała, albo bezludna" i "Czysta krew, trzeźwy umysł".

W związku z przebiegiem tegorocznego Marszu Narodowego uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy czy w kolejnych latach Marsz Narodowy powinien być nadal organizowany.

Na tak zadane pytanie odpowiedzi "tak" udzieliło 21,1 proc. respondentów.

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ

20 proc. opowiedziało się za dalszą organizacją Marszu przy zmianie jego organizatora.

39,3 proc. ankietowanych uważa, że Marsz nie powinien być nadal organizowany.

19,6 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

- Częściej za zakończeniem organizacji Marszu Niepodległości są kobiety (43%), osoby w wieku 35-49 lat (42%) oraz badani o wykształceniu wyższym (44%). Tego zdania są też częściej osoby o dochodzie netto od 2001 do 3000 zł (45%) oraz badani z miast powyżej 200 tys. mieszkańców (po 48%) - komentuje wyniki badania Małgorzata Bodzon, Senior Project Manager w SW Research.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 17.11-18.11.2020 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.