Sondaż: Czy Marsz Niepodległości powinien być nadal organizowany?

"Czy Pani/Pana zdaniem Marsz Niepodległości w Warszawie powinien być nadal organizowany?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Aktualizacja: 22.11.2020 07:15 Publikacja: 22.11.2020 06:52

Sondaż: Czy Marsz Niepodległości powinien być nadal organizowany?

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Od 2011 roku organizatorem Marszu Niepodległości jest Stowarzyszenie Marsz Niepodległości. Od tego momentu liczba uczestników Marszu zaczęła przekraczać kilkanaście tysięcy.

W 2018 roku, w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, w Marszu - według Policji - wzięło udział aż 250 tysięcy osób.

Na organizację tegorocznego Marszu zgodny nie wydał stołeczny ratusz - mimo to organizatorzy postanowili zorganizować Marsz deklarując, że będzie on miał formę zmotoryzowaną.

Ostatecznie jednak wielu uczestników Marszu wzięło w nim udział w formie tradycyjnej. W czasie Marszu doszło do starć części jego uczestników z policją w pobliżu ronda De Gaulle'a. Od rac, które uczestnicy marszu rzucali w stronę okna z banerem Strajku Kobiet i tęczową flagą, zapaliło się jedno z mieszkań. Ratusz szacował tuż po Marszu straty w infrastrukturze miejskiej na kilkadziesiąt tysięcy złotych.

W przeszłości w czasie Marszy Niepodległości również dochodziło do incydentów - w 2011 roku na placu Na Rozdrożu podpalono wóz transmisyjny TVN24, w 2012 roku doszło do starć części uczestników Marszu z policjantami na ulicy Marszałkowskiej (policja użyła wówczas broni gładkolufowej). W 2013 roku podczas Marszu podpalono instalację "Tęcza" na placu Zbawiciela, w 2014 roku doszło do starcia części uczestników Marszu z policją na rondzie Waszyngtona, W 2017 roku oburzenie wywołało pojawienie się w czasie Marszu banerów z hasłami rasistowskimi (m.in. "Europa będzie biała, albo bezludna" i "Czysta krew, trzeźwy umysł".

W związku z przebiegiem tegorocznego Marszu Narodowego uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy czy w kolejnych latach Marsz Narodowy powinien być nadal organizowany.

Na tak zadane pytanie odpowiedzi "tak" udzieliło 21,1 proc. respondentów.

20 proc. opowiedziało się za dalszą organizacją Marszu przy zmianie jego organizatora.

39,3 proc. ankietowanych uważa, że Marsz nie powinien być nadal organizowany.

19,6 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

- Częściej za zakończeniem organizacji Marszu Niepodległości są kobiety (43%), osoby w wieku 35-49 lat (42%) oraz badani o wykształceniu wyższym (44%). Tego zdania są też częściej osoby o dochodzie netto od 2001 do 3000 zł (45%) oraz badani z miast powyżej 200 tys. mieszkańców (po 48%) - komentuje wyniki badania Małgorzata Bodzon, Senior Project Manager w SW Research.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 17.11-18.11.2020 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Od 2011 roku organizatorem Marszu Niepodległości jest Stowarzyszenie Marsz Niepodległości. Od tego momentu liczba uczestników Marszu zaczęła przekraczać kilkanaście tysięcy.

W 2018 roku, w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, w Marszu - według Policji - wzięło udział aż 250 tysięcy osób.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wydarzenia
RZECZo...: powiedzieli nam
Wydarzenia
Nie mogłem uwierzyć w to, co widzę
Wydarzenia
Polscy eksporterzy podbijają kolejne rynki. Przedsiębiorco, skorzystaj ze wsparcia w ekspansji zagranicznej!
Materiał Promocyjny
Jakie możliwości rozwoju ma Twój biznes za granicą? Poznaj krajowe programy, które wspierają rodzime marki
Wydarzenia
Żurek, bigos, gęś czy kaczka – w lokalach w całym kraju rusza Tydzień Kuchni Polskiej