Najmniej znani artyści występujący na naszym festiwalu mogliby z powodzeniem zostać największymi gwiazdami zagranicznych imprez – chełpił się Marek Garztecki reprezentujący radę programową Skrzyżowania Kultur.
Nie jest to opinia przesadzona. W tym roku usłyszymy zarówno najważniejszych współczesnych twórców muzyki rdzennej, jak i zdobywających uznanie debiutantów reprezentujących nowe brzmienia.
[srodtytul]Pierwsza klasa[/srodtytul]
Muzycy, którzy wystąpią na niedzielnym koncercie inaugurującym siedmiodniową imprezę, stanowią klasę samą w sobie. Tcheka, reprezentujący Wyspy Zielonego Przylądka, zachwyca kreatywnym podejściem do tradycyjnej muzyki swego regionu – batouki. Po nim na scenie pojawi się żywa legenda – Senegalczyk Yossou N’Dour. To obok nieżyjącego już Fela Kutiego najważniejszy twórca z Czarnego Lądu, zajmujący się zarówno graniem, jak i opieką nad młodymi artystami.
Poniedziałek upłynie pod znakiem muzyki luzofońskiej. Usłyszymy zarówno bijącą rekordy popularności w Portugalii wykonawczynię fado Anę Mourę, jak i genialnego gitarzystę brazylijskiego Marcio Faraco. Ten drugi wystąpi z programem upamiętniającym 50-lecie bossa novy. [srodtytul]Dialogi pokoleń[/srodtytul]