Dokumenty dotarły do naszego kraju pocztą dyplomatyczną. Zawierają m.in. zeznania kontrolerów z lotniska Siewiernyj, gdzie 10 kwietnia rozbił się prezydencki tupolew z 96 osobami na pokładzie, protokoły identyfikacji szczątków ofiar, dokumentację fotograficzną miejsca katastrofy.

– Akta będą niezwłocznie przekazane prokuraturze wojskowej, gdzie prowadzone jest śledztwo – zapewnia rzecznik prokuratora generalnego Mateusz Martyniuk.

Dokumenty są w języku rosyjskim i ich tłumaczenie może potrwać nawet kilka tygodni.

Jak ustaliła „Rz”, wśród dokumentów znalazły się takie, które są już znane polskiej prokuraturze. Chodzi m.in. o zeznania kontrolerów. Polska otrzymała je zaraz po katastrofie. Nie były jednak potwierdzone za zgodność z oryginałem.

Pełnomocnik pięciu rodzin ofiar katastrofy (w tym Jarosława Kaczyńskiego) mecenas Rafał Rogalski z przekazania dokumentów jest zadowolony. – Coś wreszcie drgnęło w tej sprawie, ale mówienie o przełomie jest przedwczesne – zastrzega w rozmowie z „Rz”.

Dodaje, że według jego informacji Rosjanie przekazali zaledwie 10 proc. zgromadzonych do tej pory dokumentów. – Akta polskiego śledztwa liczą już 26 tomów, czyli 4600 kart. A Rosjanie mają znacznie większy materiał – mówi Rogalski.

Małgorzata Wassermann, córka posła PiS Zbigniewa Wassermanna, który zginął w katastrofie, liczy, że strona rosyjska przyspieszy przekazywanie dokumentów. – Niestety do tej pory współpraca z Rosjanami jest niesatysfakcjonująca – ocenia w rozmowie z „Rz”.