Wyniki badania late poll po uwzględnieniu danych z 90 proc. komisji wyborczych:

Andrzej Duda – 42,9 proc., Rafał Trzaskowski – 30,3 proc., Szymon Hołownia – 14 proc., Krzysztof Bosak – 6,9 proc., Władysław Kosiniak-Kamysz – 2,5 proc., Robert Biedroń – 2,3 proc., Waldemar Witkowski i Stanisław Żółtek – 0,3 proc., Marek Jakubiak i Paweł Tanajno – 0,2 proc., Mirosław Piotrowski – 0,1 proc.

Frekwencja – 64,3 proc.


Dziękujemy, że śledziliście z „Rzeczpospolitą” pierwszy dzień kampanii przed drugą turą wyborów prezydenckich.

Więcej informacji, analiz i komentarzy w naszym specjalnym raporcie: Wybory prezydenckie 2020

23:07

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

23:02

Wysłannicy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie ocenili przebieg pierwszej tury wyborów prezydenckich w Polsce

22:41

Jeszcze dziś w nocy PKW zamierza podać pełne wyniki wyborów. Nie dotarły jeszcze protokoły z Wielkiej Brytanii.

22:05

Wcale nie jest takie pewne, że wyborcy Szymona Hołowni entuzjastycznie udzielą poparcia Rafałowi Trzaskowskiemu, a Krzysztofa Bosaka – Andrzejowi Dudzie.

21:35

Przed drugą turą głosowania kandydaci na prezydenta muszą zabiegać o głosy nowych wyborców. Skuteczniejsze będzie bujanie w obłokach czy stąpanie po ziemi?

21:30

Czeka nas ciężka praca, rozmowa z wyborcami. Będą rozmowy z kandydatami, ale zarówno Szymon Hołownia, Robert Biedroń, Władysław Kosiniak-Kamysz i Krzysztof Bosak to ludzie, którzy podmiotowo traktują wyborców. Nie ma czegoś takiego jak przelew elektoratu, to nie bank, gdzie można nacisnąć przycisk – mówi szef PO Borys Budka.

21:11

Wielu wyborców nie wie, co ma zrobić, jeśli w wakacyjnym czasie między I a II turą zmieni miejsce pobytu.

21:07

20:37

Stacje TVN i TVN24 oraz portale Onet.pl i WP zaprosiły Andrzeja Dudę i Rafała Trzaskowskiego na debatę prezydencką przed drugą turą wyborów. Rzecznik sztabu prezydenta powiedział, że w tym terminie Andrzej Duda ma zaplanowane inne spotkanie, ale zaprasza kandydata Koalicji Obywatelskiej do debaty w TVP.

20:20

Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało statystyki dotyczące przebiegu wyborów prezydenckich poza granicami kraju. W wielu państwach odnotowano duży wzrost liczby oddanych głosów.

19:52

Nie ma żadnego rozczarowania, jest duża satysfakcja. Pan prezydent Duda zdobył ponad 3 mln głosów więcej niż w pierwszej turze w 2015 r.

Michał Dworczyk w Polsat News

19:27

Rafał Trzaskowski jest w kontakcie ze swoimi zastępcami w związku z ulewami. Służby działają normalnie, miasto jest przejezdne

Borys Budka w Polsat News

19:18

18:48

Polska jest w tej chwili na progu wielkiego boomu inwestycyjnego. Cała Europa traktuje inwestycje jako sposób na wyjście z pandemii koronawirusa i związanego z nią kryzysu gospodarczego. My to zrealizujemy

Andrzej Duda w Starogardzie Gdańskim

18:24

„12 lipca – Wspólna Polska” – to hasło, które widnieje na nowym billboardzie Rafała Trzaskowskiego.

18:21

18:15

Kosiniak-Kamysz jest młodym, ale już doświadczonym politykiem. Jego czas jeszcze nie nadszedł. Za pięć lat na pewno wystartuje w wyborach prezydenckich i wynik będzie bardziej satysfakcjonujący

Marek Sawicki w RMF FM

17:50

Cała Polska musi być jednakowo rozwinięta, aby ludzie wszędzie mieli dla siebie perspektywę

Andrzej Duda w Starogardzie Gdańskim

17:48

Problem PiS polega na tym, że rząd nie radzi sobie z podejmowaniem trudnych decyzji. Dochodzą do nas słuchy, że oni sami wiedzą, że sytuacja po koronawirusie ich przerasta.

Rafał Trzaskowski w Grudziądzu

17:35

17:00

Wicepremier Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że zamierza spotkać się z Szymonem Hołownią. Będzie próbowała nakłonić go do poparcia Andrzeja Dudy przed drugą turą wyborów.

16:44

Teraz nie możemy przerwać marszu. Będziemy iść w innej formule (kampania to czyste wariactwo), ale z żelazną konsekwencją, każdego dnia, aż do osiągnięcia celu. Nie zmarnujemy ani godziny, nie przewidujemy postojów – zapowiedział Szymon Hołownia.

16:13

16:04

Trudno jest wymagać, żeby moje postulaty uzyskały świetny rezultat, kiedy głównie przez media są prezentowane na tle koniczyny. Niecałe 3 proc. to nie jest wynik rewelacyjny – komentuje Paweł Kukiz w rozmowie z Onetem wynik wyborczy Władysława Kosiniaka-Kamysza.

15:43

15:42

Prezes partii KORWiN, Janusz Korwin-Mikke skomentował wynik uzyskany przez Krzysztofa Bosaka w pierwszej turze wyborów prezydenckich. Jeden z liderów Konfederacji martwi się, że spadł procent popierających koalicję mężczyzn.

15:31

Policjanci z Torunia zatrzymali dwóch podejrzanych o uszkodzenie pojazdu należącego do komitetu wyborczego kandydata Konfederacji Krzysztofa Bosaka.

15:15

W komisji na Mokotowie, gdzie głosował Mateusz Morawiecki, i w komisji na Żoliborzu, gdzie oddał głos Jarosław Kaczyński, Andrzej Duda wysoko przegrał z Rafałem Trzaskowskim.

15:11

– Słyszałem, że Andrzej Duda był tu dziś u Was. Szkoda, że nie chciał z Wami rozmawiać, a widzę, że byliście gotowi do zadawania pytań – mówił w Brodnicy Rafał Trzaskowski.

14:53

Andrzej Duda: Zacząłem (prezydenturę) od wprowadzenia programów społecznych, by podnieść poziom życia zwykłej polskiej rodziny. To trzeba było zrobić już dawno przez szacunek dla polskiej rodziny.

14:52

Andrzej Duda w Kwidzynie: Jestem dumny że w czasie gdy ja jestem prezydentem Rzeczpospolitej te frekwencje w wyborach rosły na przestrzeni ostatnich lat.

14:50

Pięć lat temu Paweł Tanajno zdobył w wyborach prezydenckich 29 785 głosów (0,2 proc.), w tych – według danych z 99,78 proc. obwodów – 27 610 (0,14 proc.).

14:39

Zaplanowana na godz. 13:30 konferencja Państwowej Komisji Wyborczej została odwołana. Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak pytana w TVP Info o termin konferencji PKW powiedziała, że nie jest w stanie go podać. – Zaczekamy na spływ wszystkich protokołów – oznajmiła. – Szanse że to będzie dziś myślę, że są duże. Myślę, że to może się udać – dodała.

14:13

Pretendent do urzędu prezydenta, Rafał Trzaskowski, próbuje skupić wokół siebie innych opozycyjnych kandydatów obiecując pociągnięcie do odpowiedzialności nacjonalistycznego rządu – pisze Reuters w poniedziałek zapowiadając zaciętą walkę w II turze wyborów prezydenckich w Polsce.

Wojtek RADWANSKI, JANEK SKARZYNSKI/AFP

Wojtek RADWANSKI, JANEK SKARZYNSKI/AFP

13:50

– To wybór między gilotyną a kulą w łeb, to mniej więcej tak wygląda z punktu widzenia Konfederacji w przypadku tych dwóch kandydatów – powiedział odnosząc się do drugiej tury wyborów prezydenckich poseł Konfederacji Artur Dziambor, członek sztabu wyborczego Krzysztofa Bosaka. W RMF FM polityk zaznaczył, że dla sztabu Andrzeja Dudy Konfederacja przestała być teraz „ruskimi agentami”, a dla sztabu Rafała Trzaskowskiego – „faszystami”. Poseł ocenił też, że ani PiS, ani PO nie zrobiły nic dla osób prowadzących działalność gospodarczą.

13:33

Choć w województwie małopolskim Andrzej Duda wygrał pierwszą turę wyborów prezydenckich, to i w samym Krakowie, i w komisji, w której oddał głos – przegrał z Trzaskowskim.

13:32

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w niedzielę nie pojawił się na wieczorze wyborczym prezydenta Andrzeja Dudy, a wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki mówił, że wie gdzie jest prezes, ale nie jest upoważniony, aby podawać tę informację. Teraz okazuje się, że Kaczyński składał w tym czasie nieplanowaną, prywatną wizytę na Jasnej Górze w Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej.

13:02

Kiedy do gry wszedł Trzaskowski, było wiadomo, że wojna będzie się rozgrywała pomiędzy Platformą Obywatelską i PiS-em – powiedział Paweł Kukiz po ogłoszeniu wyników pierwszej tury wyborów prezydenckich. – To gra między dwoma molochami – uważa.

12:54

12:48

12:33

Wstępne wyniki wyborów prezydenckich przyjęto na rynkach finansowych bez większych emocji, choć sugerują one, że rezultat drugiej tury jest niepewny, co może podnieść temperaturę kampanii wyborczej w najbliższych tygodniach.

12:26

Od czego zależy to, kto wygra w II turze? Na kogo zagłosują wyborcy Szymona Hołowni? Jak duże wyzwanie ma teraz przed sobą Rafał Trzaskowski? Czy wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w USA miała jakiekolwiek znaczenie? Gościem podcastu Michała Kolanki jest Bronisław Komorowski, były prezydent:

12:20

Zasoby wyborców związane ze Zjednoczoną Prawicą są już wyczerpane, w takim razie trzeba szukać wyborców gdzieś dalej – oceniła w rozmowie z Zuzanną Dąbrowską politolog, prof. Ewa Marciniak.

tv.rp.pl

tv.rp.pl

11:45

„Ja głosować nie będę – a Państwo: jak tam sobie uważacie” – pisze na swoim profilu na Facebooku lider partii KORWiN, wchodzącej w skład Konfederacji, Janusz Korwin-Mikke.

Fotorzepa, Jakub Czermiński

Fotorzepa, Jakub Czermiński

11:23

Duda: Chcę kontynuować misję, którą powierzyliście mi pięć lat temu. Ta misja to także, a może przede wszystkim, praca tutaj. Cieszę się, że udało się wprowadzić programy wspierające rodzinę, tę rodzinę tak bardzo zaakcentowaną w polskiej konstytucji. Dzisiaj ta rodzina jest wspierana – po raz pierwszy od 1997 roku w sposób wymierny realizujemy te postanowienia konstytucji.

11:16

Prezydent Andrzej Duda w Rypinie: To jest naprawdę świetny wynik, bardzo wielu ludzi nie spodziewało się, że taki wynik osiągnę, bardzo się niektórzy tym zmartwili.

11:06

Jak włączę TVN, zwany Trzaskowski Vision Network, oglądam „Fakty” i to, co się tam wyprawia, przechodzi ludzkie pojęcie. Mamy  zjawisko mediów tożsamościowych – mówił w radiu ZET Adam Bielan, rzecznik sztabu Andrzeja Dudy.

10:51

Trzaskowski w Płocku: Będziemy mówili o uczciwości bo ta władza jest wyjątkowo nieuczciwa. Prezydent (Duda) nie jest w stanie rozliczyć ani jednej afery tej władzy i nie chce tego zrobić.

10:50

Szymon Hołownia zapowiada „nowy początek”. Niezależny kandydat na prezydenta zajął trzecie miejsce w I turze wyborów prezydenckich.

10:32

Trzaskowski: Musi być ktoś kto tak jak ja powie – nie ma zgody na nowe podatki, nie ma zgody na masowe zwolnienia.

10:29

Trzaskowski: Musimy mieć prawdziwą debatę, będę czekać na pana prezydenta w każdym kolejnym mieście.

10:28

Trzaskowski: Prezydent Andrzej Duda ciągle mówi o przeszłości. A my chcemy mówić o przyszłości.

10:27

Trzaskowski: Dziś widać, że jest ogromna szansa wygrać te wybory – i jestem pewien, że wygramy te wybory.

10:26

Rafał Trzaskowski w Płocku: Jedno jest pewne – olbrzymia większość Polek i Polaków chce zmiany.

10:14

Wybór między Andrzejem Dudą a Rafałem Trzaskowskim to wybór między Polską ambitną i dynamiczną a Polską zadowalającą się przeciętnością” – napisał w liście do członków swojej partii Jarosław Gowin, lider Porozumienia.

10:12

PKW: Brakuje 63 protokołów obwodowych komisji wyborczych.

10:06

PKW podaje dane na 9:58:

Dane z 99,78 proc. obwodów wyborczych:

Andrzej Duda – 43,67 proc.

Rafał Trzaskowski – 30,34 proc

Szymon Hołownia – 13,85 proc.

Krzysztof Bosak – 6,75 proc.

Władysław Kosiniak-Kamysz – 2,37 proc.

Robert Biedroń – 2,21 proc.

Frekwencja 64,4 proc.

10:05

Konferencja PKW: Liczba stwierdzonych przestępstw i wykroczeń związanych z wyborami – 350.

9:55

9:29

Musimy pokazywać wady naszego rywala, ale tu nie chodzi o brudny przekaz, tylko o faktyczny przekaz – mówił w RMF FM senator PiS Stanisław Karczewski.

Fot. Krzysztof Sklodowski/Fotorzepa

Fot. Krzysztof Sklodowski/Fotorzepa

9:23

Artur Dziambor w RMF FM o słowach Rafała Trzaskowskiego o zwiększeniu wolności gospodarczej: Szkoda, że Trzaskowski ma te poglądy bezobjawowo.

9:22

Michał Kobosko w RMF FM o ruchu politycznym Szymona Hołowni: Trzeba pracować w regionach, w mniejszych ośrodkach. U nas działo się i dzieje się to oddolnie i to będzie kontynuowane. To cierpliwe budowanie struktury, która przetrwa.

9:21

Artur Dziambor w RMF FM: Robiliśmy naprawdę dobrą kampanię, ale jakoś się tak złożyło, że obecność Bosaka w mediach państwowych głównego nurtu była ograniczona. Ale nie skarżę się.

9:20

W Słupsku, mieście, którego był przez cztery lata prezydentem (2014-2018), Robert Biedroń zajął w wyborach czwarte miejsce – przegrywając z Rafałem Trzaskowskim, Andrzejem Dudą, Szymonem Hołownią i Krzysztofem Bosakiem.

Fotorzepa, Jakub Czermiński

Fotorzepa, Jakub Czermiński

9:08

Pełnomocnik sztabu wyborczego Szymona Hołowni Michał Kobosko oświadczył w RMF FM, że weźmie udział w II turze wyborów. Również poseł Konfederacji Artur Dziambor, członek sztabu wyborczego Krzysztofa Bosaka zadeklarował w RMF FM, że pójdzie do lokalu wyborczego 12 lipca. Nadchodzącą drugą turę porównał do wyboru między „gilotyną a kulą w łeb”.

9:04

Tak jak prezydent był atakowany przez ostatnie 5 lat przez środowiska opozycyjne, tak teraz także będzie próba zaostrzenia kampanii i podważenia programu pana prezydenta – stwierdziła w radiowej Jedynce Beata Szydło, europosłanka PiS.

8:58

– Teraz po stronie opozycyjnej nie ma przeciwników, lecz są partnerzy do tego, aby odnieść sukces wyborczy już za dwa tygodnie – mówił w Polskim Radiu poseł PO, Marcin Kierwiński.

8:53

Andrzej Duda uzyskał najlepszy wynik od 20 lat jeśli chodzi o I turę – mówił w TVN24 szef KPRM Michał Dworczyk.

8:36

Tylko raz w dotychczasowej historii wyborów prezydenckich w Polsce po 1989 roku kandydat, który w I turze zajął drugie miejsce okazał się po II turze zwycięzcą wyborów prezydenckich – stało się tak w 2005 roku, gdy wybory wygrał Lech Kaczyński.

8:22

https://twitter.com/PLinIsrael/status/1277485597024813057

8:21

8:15

Najważniejszym zadaniem Trzaskowskiego jest pozyskanie wyborców Hołowni. Pytanie, czy pomoże mu w tym sam Szymon Hołownia, czy umyje ręce – powiedział w TOK FM były prezydent Bronisław Komorowski.

8:10

Pozycja, którą uzyskał (w I turze wyborów prezydenckich) Andrzej Duda jest dobrą pozycją wyjściową – ocenił w rozmowie z Polsat News były rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Łapiński skomentował też wynik Krzysztofa Bosaka. – Bosak rozpoczyna długi marsz. Nie jest istotne dla nich, by dostać funkcję jednego ministra czy wiceministra, tylko budowanie formacji, by w 2023 r. tworzyć układ rządowy – ocenił.

7:54

7:50

Ciężka praca przed nami, wszystko jest otwarte, większość wyborców nie chciała prezydenta Andrzeja Dudy – tak przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka skomentował wstępne wyniki wyborów prezydenckich.

Fotorzepa, Jerzy Dudek

Fotorzepa, Jerzy Dudek

7:45

Dalsza walka o prezydenturę odbędzie się zgodnie ze stałą praktyką Platformy Obywatelskiej: to będzie próba ustawiania II tury na zasadzie „wszyscy przeciwko jednemu” – mówił Andrzej Duda w radiowej Jedynce.

7:18

6:52

Spływają informacje o wynikach głosowania w obwodach poza granicami kraju. W Dakarze Rafał Trzaskowski uzyskał 18 głosów, Andrzej Duda i Szymon Hołownia po 5 głosów, Waldemar Witkowski – 1 głos.

6:51

6:20

5:58

Druga tura wyborów zmieni się w plebiscyt na temat rządu PiS – uważa prof. Antoni Dudek, politolog, historyk, UKSW.

5:26

Lider Ruchu Narodowego Robert Winnicki, komentując na Facebooku sondażowy wynik Krzysztofa Bosaka w wyborach prezydenckich (według ostatniego badania late poll Bosak uzyskał w wyborach z 28 czerwca 6,9 proc. poparcia, zajął czwarte miejsce), pisze o „efekcie Bosaka”.

Wojtek RADWANSKI / AFP

Wojtek RADWANSKI / AFP

4:53

4:49

Największymi przegranymi pierwszej tury wyborów są Władysław Kosiniak-Kamysz i Robert Biedroń – pisze w powyborczym komentarzu zastępca redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej”, Tomasz Pietryga.

4:44

Przed drugą turą obaj kandydaci będą walczyć o poszerzenie swojego elektoratu. Ale na tym polu większe szanse ma Rafał Trzaskowski – pisze w powyborczym komentarzu redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, Bogusław Chrabota.

Fotorzepa, Jerzy Dudek

Fotorzepa, Jerzy Dudek

4:40

Już w kilkadziesiąt minut po ogłoszeniu wyników exit poll Rafał Trzaskowski i Andrzej Duda ruszyli na spotkania z wyborcami – pisze w „Rzeczpospolitej” Michał Kolanko.

4:35

Niemal 42 proc Andrzeja Dudy to wynik dobry, ale nie fantastyczny. Prezydent wcale nie może teraz spać spokojnie, ponieważ wciąż wszystko może się w drugiej turze zdarzyć. Biorąc pod uwagę buńczuczne zapowiedzi głowy państwa z wieców wyborczych o tym, że wybory powinny się rozstrzygnąć w pierwszej turze, część jego wyborców może czuć rozczarowanie – pisze w komentarzu po I turze wyborów Michał Szułdrzyński.

Fot. AFP

Fot. AFP

4:30

Andrzej Duda wygrał pierwszą turę wyborów prezydenckich, ale nie zdobył ponad połowy oddanych głosów, w związku z czym w II turze zmierzy się z kandydatem Koalicji Obywatelskiej, prezydentem Warszawy, Rafałem Trzaskowskim.

W wyborach prezydenckich, których I tura odbyła się 28 czerwca, startowało 11 kandydatów. Byli to (w alfabetycznej kolejności): Robert Biedroń, Krzysztof Bosak, Andrzej Duda, Szymon Hołownia, Marek Jakubiak, Władysław Kosiniak-Kamysz, Mirosław Piotrowski, Paweł Tanajno, Rafał Trzaskowski, Waldemar Witkowski i Stanisław Żółtek. Do II tury - jak wynika z badania exit poll - weszli prezydent Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski.

II tura wyborów prezydenckich odbędzie się 12 lipca.

Kadencja prezydenta Andrzeja Dudy kończy się 6 sierpnia.