fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory prezydenckie 2020

OBWE o TVP: publiczny nadawca narzędziem kampanijnym

Fotorzepa, Jakub Czermiński
Wysłannicy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie ocenili przebieg pierwszej tury wyborów prezydenckich w Polsce - informuje Onet.pl

Thomas Boserup, kierownik specjalnej misji Biura ds. Demokratycznych Instytucji i Praw Człowieka OBWE uważa, że "pierwsza tura została profesjonalnie przeprowadzona, nawet w tych wymagających czasach i w ostro spolaryzowanym środowisku politycznym".

OBWE oceniło, że podczas wyborów zachowane były procedury sanitarne. Jednocześnie podkreślono, że głosowanie nie było poprzedzone publiczną debatą, co "stoi w sprzeczności ze zobowiązaniami, które przyjęły kraje należące do organizacji".

Wysłannicy organizacji zwracają również uwagę na "konfrontacyjną atmosferę" i "negatywną retorykę" głównych kandydatów. Informują, że w kampanii urzędującego prezydenta pojawiły się elementy ksenofobiczne i homofobiczne.

Stwierdzono, że media publiczne przyznały kandydatom darmowy czas antenowy, jednak nie pozwolono na "sensowną debatę, która mogłaby pomóc wyborcom podjąć decyzję".

"W okresie przedwyborczym publiczny nadawca stał się kampanijnym narzędziem urzędującego prezydenta, a część materiałów miała jasny ksenofobiczny i antysemicki wydźwięk" - informuje OBWE.

Więcej: Onet.pl

Źródło: Onet.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA