Czy po zbudowaniu Nord Streamu ukraińskie gazociągi wciąż odgrywają dużą rolę?
Kai-Olaf Lang:
Aktualizacja: 11.01.2012 00:59 Publikacja: 11.01.2012 00:59
Czy po zbudowaniu Nord Streamu ukraińskie gazociągi wciąż odgrywają dużą rolę?
Kai-Olaf Lang:
Z pewnością nieco mniejsze niż dotąd. Rosja nadal będzie potrzebowała tej drogi transportowania gazu, ale Nord Stream daje jej lepszą pozycję przetargową w rozmowach z Ukrainą.
Czy w związku z tym wartość tych gazociągów spadła?
Na pewno, ale trudno powiedzieć, o ile. Nord Stream musiał spowodować spadek ich wartości.
Czy z punktu widzenia Unii Europejskiej lepiej jest, by ukraińskie gazociągi stały się własnością Rosji, czy też by nadal należały do Ukrainy?
Z pewnością najlepiej byłoby, gdyby należały zarówno do Ukrainy, jak i do Rosji oraz UE. Przypomnę stary pomysł, lansowany jeszcze przez kanclerza Gerharda Schrödera, dotyczący stworzenia takiego trójstronnego konsorcjum. Zresztą mogłyby w nim uczestniczyć także firmy polskie i słowackie, tak by reprezentowało ono interesy zarówno producenta, jak i konsumentów oraz krajów tranzytowych. Tak naprawdę jednak ocena roli ukraińskich gazociągów zależy od tego, jaką przyjmiemy logikę – polityki energetycznej czy bezpieczeństwa.
Czym one się różnią?
Z punktu widzenia energetyki najlepiej mieć bezpośrednie połączenie z producentem gazu. Taki warunek spełnia Nord Stream. Transport gazu przez Bałtyk uniezależnia nas od ewentualnych konfliktów między producentem – Rosją, i krajem tranzytowym – Ukrainą, przy czym nieistotne jest, kto za ten konflikt byłby odpowiedzialny. Ale z punktu widzenia polityki i spraw bezpieczeństwa strategicznym interesem UE jest, by Ukraina była suwerenna i silna. Elementem tej suwerenności i siły są zaś gazociągi.
—rozmawiał Piotr Kościński
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Rzeczpospolita
Czy po zbudowaniu Nord Streamu ukraińskie gazociągi wciąż odgrywają dużą rolę?
Kai-Olaf Lang:
Komentuje Tomasz Krzyżak z działu krajowego „Rzeczpospolitej”.
Serwis GoWork.pl to coś więcej niż tylko portal z ofertami pracy. Strona oferuje bowiem dużo szerszy zakres funkcji, które wspierają rozwój kariery. Znajdziesz tu m.in. opinie o pracodawcach, porady dotyczące poszukiwania pracy oraz wiele innych interesujących narzędzi. Jeśl chcesz poznać wszystkie funkcje portalu GoWork, przeczytaj poniższy artykuł i już dziś skorzystaj z jego możliwości.
W sobotę 21 września w Warszawie odbył się 25. już Bieg po Nowe Życie, największe w Polsce wydarzenie promujące donację i transplantacje narządów.
Trener Franciszek Smuda o presji, możliwych zmianach i wierze w zwycięstwo nad Czechami
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Lato jeszcze nie zagościło w pełni, a już organizatorzy prześcigają się w ogłaszaniu line-upów kolejnych wydarzeń. Które festiwale musisz wziąć pod uwagę, jeśli lubujesz się w elektronicznych setach? A jakie imprezy spodobają się tym wolącym pobujać się do rapowych bitów? Poniżej przybliżamy 4 wyjątkowe festiwale muzyczne!
Biznes płaci w zjednoczonej Europie o 80 proc. większe rachunki za energię niż w Ameryce i o 55 proc. większe niż w Chinach. Polska chce w pierwszym półroczu 2025 roku zacząć to zmieniać.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 10 na 11 grudnia Ukraińcy dokonali ataku rakietowego na zakład przemysłowy w obwodzie rostowskim. Z kolei ukraińskie drony zaatakowały rafinerię w obwodzie briańskim.
Jeszcze nigdy we współczesnej historii Rosji, państwo nie przejęło tak wiele prywatnego majątku, jak w trzecim roku wywołanej przez Putina wojny. Kreml nazywa to „nacjonalizacją”. W rzeczywistości jest to grabież prywatnych aktywów.
Czy Polska wyśle żołnierzy na Ukrainę w ramach potencjalnej misji pokojowej? O to pytala "Rzeczpospolita" marszałka Sejmu Szymona Hołownię po jego rozmowach w Helsinkach. - Tylko pod parasolem NATO - odpowiedział Hołownia.
Od początku najazdu na Ukrainę w zamachach zginęło co najmniej kilkudziesięciu ukraińskich zdrajców, a także Rosjan uznanych przez Kijów za zbrodniarzy wojennych. Kreml nie bardzo potrafi odpowiedzieć.
Przed powrotem Donalda Trumpa do Białego Domu prezydent Joe Biden zatwierdził memorandum, które zawiera "mapę drogową" dla następnej administracji USA, dotyczącą przeciwdziałania zacieśnieniu współpracy między Chinami, Iranem, Koreą Północną i Rosją.
Węgierski premier Viktor Orbán zagroził blokadą budżetu unijnego na lata 2028-2035, jeśli Komisja Europejska nie uwolni przyznanych Węgrom środków z Krajowego Planu Odbudowy.
Polityka Banku Rosji dobija rosyjski transport drogowy. Większość rosyjskich firm zajmujących się przewozami towarowymi zakończy rok 2024 stratami, a około 30 proc. z nich grozi bankructwo. Jedynym ratunkiem jest szara strefa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas