
Czy po zbudowaniu Nord Streamu ukraińskie gazociągi wciąż odgrywają dużą rolę?
Kai-Olaf Lang:
Aktualizacja: 11.01.2012 00:59 Publikacja: 11.01.2012 00:59
Czy po zbudowaniu Nord Streamu ukraińskie gazociągi wciąż odgrywają dużą rolę?
Kai-Olaf Lang:
Z pewnością nieco mniejsze niż dotąd. Rosja nadal będzie potrzebowała tej drogi transportowania gazu, ale Nord Stream daje jej lepszą pozycję przetargową w rozmowach z Ukrainą.
Czy w związku z tym wartość tych gazociągów spadła?
Na pewno, ale trudno powiedzieć, o ile. Nord Stream musiał spowodować spadek ich wartości.
Czy z punktu widzenia Unii Europejskiej lepiej jest, by ukraińskie gazociągi stały się własnością Rosji, czy też by nadal należały do Ukrainy?
Z pewnością najlepiej byłoby, gdyby należały zarówno do Ukrainy, jak i do Rosji oraz UE. Przypomnę stary pomysł, lansowany jeszcze przez kanclerza Gerharda Schrödera, dotyczący stworzenia takiego trójstronnego konsorcjum. Zresztą mogłyby w nim uczestniczyć także firmy polskie i słowackie, tak by reprezentowało ono interesy zarówno producenta, jak i konsumentów oraz krajów tranzytowych. Tak naprawdę jednak ocena roli ukraińskich gazociągów zależy od tego, jaką przyjmiemy logikę – polityki energetycznej czy bezpieczeństwa.
Czym one się różnią?
Z punktu widzenia energetyki najlepiej mieć bezpośrednie połączenie z producentem gazu. Taki warunek spełnia Nord Stream. Transport gazu przez Bałtyk uniezależnia nas od ewentualnych konfliktów między producentem – Rosją, i krajem tranzytowym – Ukrainą, przy czym nieistotne jest, kto za ten konflikt byłby odpowiedzialny. Ale z punktu widzenia polityki i spraw bezpieczeństwa strategicznym interesem UE jest, by Ukraina była suwerenna i silna. Elementem tej suwerenności i siły są zaś gazociągi.
—rozmawiał Piotr Kościński
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Rzeczpospolita
Czy po zbudowaniu Nord Streamu ukraińskie gazociągi wciąż odgrywają dużą rolę?
Kai-Olaf Lang:
Wyobraź sobie ogród, który nie tylko wygląda pięknie, ale też staje się Twoją prywatną oazą spokoju. Miejsce, w którym odpoczywasz po długim dniu, gdzie przyjaciele chętnie siadają na wygodnych meblach, a rośliny kwitną w idealnych warunkach. To nie tylko marzenie – to rzeczywistość, jaką możesz stworzyć z marką Garden Point. Jeśli jeszcze o niej nie słyszałeś, czas to zmienić. Odkryj, jak produkty tej marki mogą odmienić Twój ogród i sprawić, że nigdy nie będziesz chciał go opuszczać.
Prezydentura Trumpa w czasie wojny w Ukrainie to dla Unii Europejskiej równanie z dwoma niewiadomymi. Pierwszy krok należy do polskiej prezydencji.
Komentuje Tomasz Krzyżak z działu krajowego „Rzeczpospolitej”.
Serwis GoWork.pl to coś więcej niż tylko portal z ofertami pracy. Strona oferuje bowiem dużo szerszy zakres funkcji, które wspierają rozwój kariery. Znajdziesz tu m.in. opinie o pracodawcach, porady dotyczące poszukiwania pracy oraz wiele innych interesujących narzędzi. Jeśl chcesz poznać wszystkie funkcje portalu GoWork, przeczytaj poniższy artykuł i już dziś skorzystaj z jego możliwości.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
W sobotę 21 września w Warszawie odbył się 25. już Bieg po Nowe Życie, największe w Polsce wydarzenie promujące donację i transplantacje narządów.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy Rosjanie przeprowadzili zmasowany atak dronów na miasto Kropywnycki. Ukraińcy atakowali obwód woroneski, saratowski i rostowski.
Unijne wsparcie polityczne i wojskowe dla Ukrainy nie ma poparcia Węgier. UE zastanawia się nad przyspieszeniem negocjacji akcesyjnych z Ukrainą.
- W tej chwili rozgrywa się operacja zmierzająca do tego, żeby zmienić Unię w państwo - i to państwo scentralizowane, wiadomo, pod kierownictwem Niemiec i Francji - powiedział po głosowaniu w Sejmie prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Osamotniona przez USA Unia Europejska staje przed egzystencjalnym zagrożeniem ze strony Rosji. I nie może tolerować agenta Moskwy w swoim gronie. Nie ma w nim miejsca dla Viktora Orbána.
„Decyzje Tuska w sprawie obronności to oddanie do Brukseli i Berlina polskich pieniędzy na zbrojenia i kontroli nad polską armią” czy „Chcecie, żeby polskiej armii wydawał rozkazy Niemiec, wnuk hitlerowca?” - piszą posłowie PiS po głosowaniu nad uchwałą ws. bezpieczeństwa Rzeczpospolitej Polskiej, której nie poparli.
Najpierw dużo mówiło się o ukraińskich złożach metali ziem rzadkich, a teraz słyszymy o elektrowniach atomowych, którymi chcą zarządzać Amerykanie. Ukraina mogłaby też odstąpić Donaldowi Trumpowi swoje grunty na którejś z niezbyt oddalonych od Ziemi planet.
Sejm przyjął uchwałę ws. bezpieczeństwa Rzeczpospolitej Polskiej, która wyraża m.in. pełne poparcie dla rozwiązań zawartych w rezolucji Parlamentu Europejskiego z 12 marca 2025 roku w sprawie białej księgi w sprawie przyszłości europejskiej obrony.
Premier Węgier Viktor Orbán nie zgodził się na przyjęcie stanowiska Unii Europejskiej wyrażającego „niezachwiane poparcie dla integralności terytorialnej Ukrainy”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas