Afganistan - zakończenie operacji militarnej ISAF do końca 2014 roku jest jednym z priorytetów NATO. Zapowiedź nowego prezydenta Francji Francois Hollande'a, że wycofa wojska jeszcze w tym roku, może podważyć zasadę „razem wchodzimy i razem wychodzimy", która miała zagwarantować uporządkowane przekazanie władzy w ręce Afgańczyków. Kraje członkowskie zdecydują, w jakiej formie utrzymają swoją obecność po wycofaniu wojsk. Do ustalenia pozostaje kwestia finansowania afgańskiej armii i policji, która ma kosztować ok. 4 miliardów dolarów rocznie. NATO liczy na wsparcie krajów partnerskich.
Inteligentna obrona (Smart Defence) - odczuwający skutki kryzysu finansowego sojusznicy próbują zapobiec osłabianiu zdolności bojowych NATO. Rozwiązaniem mają być wspólne projekty zbrojeniowe (co zmniejszałoby ich koszty) i dzielenie się zasobami. Wzorem ma być system obserwacji obiektów naziemnych z powietrza (Alliance Ground Sur-veillance), do którego różne państwa wniosły bezzałogowe samoloty i centra kontroli.
Tarcza antyrakietowa - sojusz ma ogłosić zdolność bojową pierwszej fazy tarczy antyrakietowej. Zaproponowany przez Baracka Obamę w 2009 roku system realizowany jest w kilku etapach uzależnionych od zagrożenia ze strony Iranu. Gotowy jest już komponent umożliwiający strącanie rakiet krótkiego zasięgu. Tworzą go okręty z systemem przeciwrakietowym AEGIS na Morzu Śródziemnym i radar wczesnego ostrzegania w Turcji.
Współpraca z Rosją - na szczycie nie odbędzie się spotkanie Rady NATO-Rosja na poziomie przywódców. Prezydent Rosji Władimir Putin postanowił nie przyjeżdżać do Chicago, bo sojusz nie chce pójść na kolejne ustępstwa w sprawie tarczy antyrakietowej. Oficjalnym powodem nieobecności jest „nadmiar obowiązków".
Przegląd polityki odstraszania i obrony (Deterrence and Defence Posture Review). - W NATO trwa dyskusja nad wycofaniem amerykańskiej taktycznej broni nuklearnej z Europy. Sojusznicy są jednak głęboko podzieleni w tej sprawie. Pomocna w przełamaniu impasu ma być ocena znaczenia tej broni i szukanie dla niej wiarygodnej alternatywy, która nie tylko podtrzymałaby zdolność NATO do odstraszania, ale także utrzymała silne więzi między USA a Europą.
Współpraca z partnerami - oprócz przywódców 28 krajów członkowskich NATO na szczyt przyjadą przedstawiciele ponad 30 innych krajów, z którymi współpracuje sojusz. Jak korzystna jest taka współpraca, pokazała misja w Libii, w której uczestniczyły Katar, Jordania i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Będą m.in. kraje starające się o członkostwo: Bośnia i Hercegowina, Macedonia, Czarnogóra i Gruzja. Ale także Pakistan - kraj kluczowy dla ustabilizowania sytuacji w Afganistanie.
lor