Słynna instalacja straszy w centrum stolicy od ponad miesiąca. Spalono ją podczas Marszu Niepodległości. Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz już dzień po tym wydarzeniu zapowiedziała, że Tęcza będzie odnowiona. Przez pięć tygodniu ratusz szukał pieniędzy na ten cel. W końcu je znalazł.

Zarząd Oczyszczania Miasta, który opiekuje się instalacją już wysłał zapytania ofertowe do firm, które mogą odnowić instalację.  Tęcza nie będzie odnawiana na pl. Zbawiciela. ZOM chce to zrobić w magazynach.– Dlatego do końca grudnia zdemontujemy instalację, by pod dachem dokonać pracy. Niskie temperatury temu nie sprzyjają – tłumaczy Ślepowrońska.

Tęcza będzie oczyszczona w halach, pomalowana na nowo i zabezpieczona przeciw korozji. Na razie nie wiadomo z jakiego materiału zostaną wykonane kwiaty. – Trwają rozmowy na ten temat, zależy nam, aby nie był to materiał łatwopalny. Ważne będą też opinie ekspertów. Nowe kwiaty nie mogą naruszać konstrukcji  – mówi rzecznik ZOM.

Już po ostatnim spaleniu Tęczy pojawiły się głosy, by zmienić jej barwę z siedmiokolorowej na dwukolorową w barwach narodowych. Nawet we wtorek taki pomysł zgłosiła Solidarna Polska, która w środę pod instalacją organizuje swoją Wigilię.

Zmiana barw nie wchodzi w grę. - Nie jest brana pod uwagę zmiana kolorystyki instalacji - wszystkie strony: miasto Instytut Adama Mickiewicza i autorka instalacji - Julita Wójcik zawsze były i są zgodne, że instalacja artystyczna „Tęcza" powinna być odtworzona w oryginalnej kolorystyce, w jakiej pojawia się w naturze – mówi Agnieszka Kłąb, rzecznik stołecznego ratusza.

Słynna stołeczna Tęcza powstała dwa lata temu. Instalacja gościła nawet " Jesienią 2011 roku gościła w Brukseli na placu przed Parlamentem Europejskim .W ub. roku pojawiła się na pl. Zbawiciela w Warszawie. I od tamtej pory podpalano już ją sześć razy. Przed listopadem, w lipcu. Na zlecenie ZOM odnowiono ją na początku listopada. Firma która świadczyła usługę nie zdołała się nawet rozliczyć z miastem, bo instalacja znowu spłonęła.

Prace wykonano z kilkudniowym opóźnieniem dlatego ZOM chce zapłacić za nie o 25 tys. zł mniej. Trwają negocjacje w tej sprawie.

Na razie nie wiadomo ile będzie kosztować odnowienie Tęczy. Agnieszka Kłąb, ze stołecznego ratusza mówi, że  będzie to ok,. 70 tys. zł. Tyle kosztowała poprzednia naprawa. Instalacja ma zostać odnowiona do końca kwietnia 2014 roku, by na 10 rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej wróciła na pl. Zbawiciela.

Jaki jest sens odnawiania instalacji, która za chwilę może znowu spłonąć?  –Tęcza zrosła się z placem Zbawiciela. Jest symbolem tego miejsca, dlatego zależy nam aby tam była – mówi Agnieszka Kłąb. Dodaje, że miasto nie może się godzić na to, aby coś co funkcjonuje w przestrzeni publicznej było niszczone.

Autopromocja
Od 29.10 w "Rzeczpospolitej" i "Parkiecie"

Wszystko o zrównoważonym rozwoju i pozafinansowym raportowaniu spółek

Sprawdź szczegóły

Czy przy odnowionej Tęczy pojawią się stałe patrole? - Nie będzie stałych patroli w tym miejscu, ale biorąc pod uwagę, że ta instalacja była wcześniej przedmiotem ataku wandali, to będzie on  objęty naszym nadzorem - zapowiada Andrzej Browarek, z zespołu prasowego stołecznej policji.