Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 07.09.2018 12:17 Publikacja: 07.09.2018 09:51
W pożarze Muzeum Narodowego w Brazylii spłonęło 90 proc. eksponatów
Foto: AFP
Bezpowrotnie przepadło dziewięćdziesiąt procent z ponad 20 milionów zgromadzonych w nim eksponatów. Przepadła słynna kolekcja egipskich mumii zakupiona przez cesarza Piotra I, wspaniałe zbiory sztuki greckiej i rzymskiej sprowadzone przez cesarzową Teresę Krystynę, cenna kolekcja skamielin dinozaurów i wyjątkowa pamiątka historyczna, jaką była czaszka Luzii - kobiety, która zamieszkiwała tereny współczesnej Brazylii 11,5 tysiąca lat temu. To tylko przykłady strat z najcenniejszych zbiorów serca kultury największego kraju Ameryki Południowej. Brazylijski rząd natychmiast zadeklarował odbudowę muzeum, ale sama rekonstrukcja bryły budynku nie przywróci utraconych eksponatów ani nie spowoduje odzyskania prestiżu tej słynnej w świecie placówki. Mamy świadomość, że przywrócenie świetności Muzeum Narodowego w Rio de Janeiro stanie się dla mieszkańców Brazylii kwestią honoru. Wierzymy, że podołają zadaniu i za kilka lat budynek znów nas będzie olśniewał, niemniej nie chcemy zostawiać naszego zaprzyjaźnionego narodu z tym wyzwaniem samego. Brazylijczykom należy w tym wielkim dziele pomóc. Dlatego apelujemy do wszystkich ludzi dobrej woli w całym świecie o szczególny wysiłek wsparcia brazylijskich muzealników w dziele rekonstrukcji zbiorów. W tysiącach prywatnych kolekcji w wielu krajach świata, w setkach muzeów znajdują się eksponaty mające związek z dorobkiem historycznym i kulturalnym Brazylii. Niekiedy są to przedmioty, które nie dość doceniane w krajach ekspozycji stanowią ważną część dorobku brazylijskiej cywilizacji. Apelujemy, by podjąć światową kwestę na rzecz Muzeum Narodowego w Rio de Janeiro. Apelujemy o podjęcie akcji indywidualnych donacji i odnowienie w ten sposób zbiorów. Dla wielu będzie to niewielki wysiłek, a dla ciężko doświadczonego narodu nie tylko wyraz solidarności na trudnym zakręcie historii, ale również gest wspierający jego tożsamość i kulturę.
Komentuje Tomasz Krzyżak z działu krajowego „Rzeczpospolitej”.
Serwis GoWork.pl to coś więcej niż tylko portal z ofertami pracy. Strona oferuje bowiem dużo szerszy zakres funkcji, które wspierają rozwój kariery. Znajdziesz tu m.in. opinie o pracodawcach, porady dotyczące poszukiwania pracy oraz wiele innych interesujących narzędzi. Jeśl chcesz poznać wszystkie funkcje portalu GoWork, przeczytaj poniższy artykuł i już dziś skorzystaj z jego możliwości.
W sobotę 21 września w Warszawie odbył się 25. już Bieg po Nowe Życie, największe w Polsce wydarzenie promujące donację i transplantacje narządów.
Trener Franciszek Smuda o presji, możliwych zmianach i wierze w zwycięstwo nad Czechami
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Lato jeszcze nie zagościło w pełni, a już organizatorzy prześcigają się w ogłaszaniu line-upów kolejnych wydarzeń. Które festiwale musisz wziąć pod uwagę, jeśli lubujesz się w elektronicznych setach? A jakie imprezy spodobają się tym wolącym pobujać się do rapowych bitów? Poniżej przybliżamy 4 wyjątkowe festiwale muzyczne!
Podejrzany o spowodowanie śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej Łukasz Ż. był w chwili zdarzenia pod wpływem alkoholu – wynika z opinii toksykologicznej biegłych. Informację o niej przekazał w piątek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Piotr Antoni Skiba.
Czy wojsko naprawiło straty poniesione przez mieszkańców kilku wsi koło Malborka, nad którymi z wielką prędkością przeleciał samolot bojowy MiG-29? Są poważne wątpliwości.
Dopiero po publikacji w „Rzeczpospolitej” Ministerstwo Obrony Narodowej obiecuje, że ruszą wypłaty dla właścicieli budynków, które zostały uszkodzone w czasie niskiego przelotu samolotu bojowego MiG-29 w pobliżu Malborka.
Fundacja Identitas przyznała nagrodę specjalną byłemu dyrektorowi Muzeum Historii Polski Robertowi Kostrze.
W Łodzi powstaje muzeum, które upamiętni dziecięce ofiary Niemców z założonego przez nich obozu. Równolegle IPN prowadzi poszukiwania miejsc, gdzie zmarłe w tym miejscu odosobnienia dzieci były grzebane.
Zamek Królewski w Warszawie prezentuje cenną kolekcję sztuki europejskiej, pochodzącą z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenków w Kijowie.
Prowadzona przez kierowcę z Polski ciężarówka staranowała na autostradach A46 i A1 w Nadrenii Północnej-Westfalii 50 samochodów. 26 osób zostało rannych, w tym osiem ciężko. 30-letni mężczyzna został zatrzymany.
Najnowsza wystawa na Wawelu „Oko malarza. Tadeusz Kuntze (1727–1793)” przypomina niezwykłego polskiego artystę, który zrobił europejską karierę.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas