Przed wojną Aleksandra Żarynowa, z domu Jankowska, ukończyła szkołę Cecylii Plater-Zyberkówny i rozpoczęła studia na Wydziale Prawa UW (ukończone po 1945 roku na UMK w Toruniu).
Okupację niemiecką przeżyła w rodzinnym majątku w podwarszawskich Szeligach, gdzie ukrywała przekazanych pod opiekę Żydów. Została aresztowana we Włochach w sierpniu 1944 r. za pomoc udzieloną rannemu powstańcowi i wywieziona do obozu pracy. Za swoją bohaterską postawę została odznaczona medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.
W 1945 r. założyła i przez kilkanaście lat prowadziła czytelnię „Exlibris” przy ul. Pięknej, która stała się miejscem spotkań przedwojennej polskiej inteligencji. Pracowała w ambasadzie Szwajcarii , Muzeum Narodowym, ZAIKS-ie oraz w Muzeum miasta Bordeaux. Od lat 70. poświęciła się pracy na rzecz ochrony zabytków w Ministerstwie Kultury i Sztuki oraz Polskim Komitecie ICOMOS, który nadał Jej honorowe członkostwo.
Od 1980 r. członkini NSZZ „Solidarność” w Ministerstwie Kultury i Sztuki. Do końca życia aktywna w kole filistrowych korporacji „Arkonia”.
Uroczystości pogrzebowe w środę 24 marca rozpocznie Msza św. w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli na ulicy Rakowieckiej o godzinie 13.00, po czym nastąpi wyprowadzenie do grobu rodzinnego na cmentarzu w Wiązownie koło Otwocka.