Wielkosobotnia zaduma

Szkolna klasa ze zdjętym ze ściany krzyżem, Las Katyński, fotografie z mszy św. za ojczyznę odprawianych przez ks. Jerzego Popiełuszkę – tegoroczne Groby Pańskie nawiązują do rocznic i wydarzeń z życia społecznego. Odwiedzamy je w Wielką Sobotę

Publikacja: 01.04.2010 13:07

Wielkosobotnia zaduma

Foto: Rzeczpospolita

W Grobach Pańskich wierni szukają nawiązania do współczesności, pytań, które ona stawia. Ale też prostoty – mówi ks. Bogdan Bartołd z Archikatedry św. Jana Chrzciciela.

Większość Grobów Pańskich gotowa będzie dziś, ale tradycyjnie nawiedzamy je w Wielką Sobotę, gdy znajduje się w nich Chrystus w Najświętszym Sakramencie. Zwyczaj powstał w XII w. W okresie zaborów, zwłaszcza po powstaniu styczniowym, wystrój grobów miał wymowę patriotyczną. Podobnie było w czasie stanu wojennego. Ostatnio coraz częściej nawiązuje do problemów moralnych. Często wiąże się z wydarzeniami danego roku.

[srodtytul]1. Bazylika św. Krzyża, ul. Krakowskie Przedmieście 3[/srodtytul]

Grób Pański nawiązuje do 350-lecia śmierci św. Wincentego á Paulo i św. Ludwiki de Marillac. – To patroni naszego zgromadzenia, którzy stworzyli ruch pomocy biednym – mówi ks. Marek Białkowski.

Nad grobem widnieje napis: „Miłość Chrystusa przynagla nas”. Prezentacja umieszczona jest tradycyjnie w prawej nawie w miejscu Ołtarza Ojczyzny.

[srodtytul]2. Kościół ss. Wizytek, ul. Krakowskie Przedmieście 34[/srodtytul]

Grób bardzo ascetyczny. Na białym płótnie nadrukowane są czarno-białe, ułożone w kształt krzyża, splecione ze sobą słowa „życie“ i „śmierć”. – To symbol przechodzenia życia w śmierć, ale i śmierci w życie – wyjaśnia plastyk Paweł Sosnowski. Dodaje, że koncepcja grobu wywodzi się z twórczości zmarłego rok temu artysty Stanisława Dróżdża. – Podobne dzieło ofiarował on Janowi Pawłowi II.

[srodtytul]3. Kościół seminaryjny (NMP i św. Józefa Oblubieńca), ul. Krakowskie Przedmieście 54/56[/srodtytul]

„W tym znaku zwyciężysz” głosi hasło umieszczone nad grobem. – Nawiązuje do mszy św. za ojczyznę, które odprawiał ks. Jerzy Popiełuszko. To jemu poświęcamy Grób Pański z okazji planowanej beatyfikacji. A także dlatego, że to w naszym seminarium przygotowywał się do kapłaństwa, tu się modlił – tłumaczy rektor ks. Krzysztof Pawlina. Tło dla grobu stanowią zdjęcia z mszy za ojczyznę. W centralnym miejscu stoi monstrancja, a za nią postać ks. Jerzego z podniesionym krzyżem. Po bokach są banery, na których widać twarze ludzi i las krzyży w ich rękach.

[srodtytul]4. Kościół akademicki św. Anny, ul. Krakowskie Przedmieście 68[/srodtytul]

Nad kaplicą widnieje napis: „Wtedy otworzy się przed Wami szeroko wejście do Wiecznego Królestwa Pana Naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa”. Tło  ekspozycji jest czarne. Na ziemi leży podjazd z desek zakończony prostymi drzwiami. Są zamknięte. Ale w Wielką Sobotę zostaną otworzone. I ukaże się jasnozielona murawa. – To jest sens życia według Kościoła – mówi ks. rektor Jacek Siekierski.

[srodtytul]5. Katedra św. Jana Chrzciciela, ul. Kanonia 2[/srodtytul]

W tle jest szkolna klasa z ławkami i tablicą. A nad nią ślad po zdjętym krzyżu. Na pierwszym planie znajduje się wysoki na 5,5 m krzyż będący kopią tego papieskiego z pl. Piłsudskiego. – Jedni krzyże usuwają, a my stawiamy, nawet w centrum miasta – tłumaczy ideę proboszcz Bartołd.

[srodtytul]6. Kościół Matki Bożej Łaskawej (oo. jezuici), ul. Świętojańska 10[/srodtytul]

– Zmartwychwstanie pojmujemy w różny sposób i doskonale to oddaje obraz El Greca „Zmartwychwstanie” – mówi o. Andrzej Kiełbowski. – Jedni przedstawieni są w wielkim uniesieniu, inni nie zwracają uwagi, a z boku śpi żołnierz.

Kopia dzieła El Greki powiększona do rozmiarów 3 na 7 m wypełnia cały grób. Na tle obrazu stoi monstrancja. Słychać psalm „Miserere”.

[srodtytul]7. Kościół św. Marcina, ul. Piwna 9/11[/srodtytul]

Grób ascetyczny. W drewnianą kompozycję w kształcie krzyża wpisane są motywy opłakiwania i nowych perspektyw. Wykorzystana jest technika witrażu. – Motywem przewodnim są słowa z Ewangelii św. Jana: „W Domu Ojca jest mieszkań wiele. Gdyby tak nie było, to bym Wam powiedział. Idę przygotować Wam miejsce” – mówi twórczyni grobu s. Alberta.

[srodtytul]8. Katedra polowa Wojska Polskiego, ul. Długa 13/15[/srodtytul]

Grób Pański nawiązuje do 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Umieszczony jest w Kaplicy Lotników zamienionej w las – imituje go wielkie zdjęcie. W centralnym punkcie stoi duży brzozowy krzyż, przed nim, na dywanie z biało-czerwonych goździków, leży figura Chrystusa. Wszędzie rozrzucone są zdjęcia tych, co zginęli. – A od grobu odchodzi leśna dróżka, drzewa się rozchylają i widać Niebo. To nasze przeznaczenie – mówi ks. płk Robert Mokrzycki.

[srodtytul]9. Kościół bł. Brata Alberta i św. Andrzeja Apostoła, pl. Teatralny 18[/srodtytul]

Główny motyw Grobu Pańskiego to obraz ucznia Jana Matejki Bohdana Pocieja „Golgota”. Przedstawia złożenie Chrystusa do grobu w asyście tłumów: uczniów, arcykapłanów, niewierzących. Z obrazu wychodzą skały. W nich złożona jest figura Chrystusa. – I rzeczywistość staje się trójwymiarowa. Przestrzeń piękna przenika się z mistyką – mówi duszpasterz środowisk twórczych ks. Wiesław Niewęgłowski.

[ramka][srodtytul]Wielkanocny szlak warszawiaków[/srodtytul]

Rozpoczyna się w Triduum Paschalne. Warszawiacy chodzą na wieczorne uroczystości do kościołów parafialnych, ale często odwiedzają świątynie staromiejskie. Dziś Wielki Czwartek. W kościołach wieczorem sprawowana jest Liturgia Wieczerzy Pańskiej. Kapłani umywają nogi 12 starcom. W archikatedrze św. Jana Chrzciciela liturgię sprawował będzie o godz. 18 abp Kazimierz Nycz.

Wielki Piątek to jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana Eucharystia, nie dzwonią dzwony. W kościołach odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej. Wielka Sobota to czas Liturgii Wigilii Paschalnej. Abp Kazimierz Nycz odprawi ją w staromiejskiej archikatedrze o godz. 20.[/ramka]

[ramka][i]Zdjęcia grobów na [link=www.zyciewarszawy.pl" "target=_blank]www.zyciewarszawy.pl[/link][/i][/ramka]

Wydarzenia
RZECZo...: powiedzieli nam
Materiał Promocyjny
Garden Point – Twój klucz do wymarzonego ogrodu
Wydarzenia
Czy Unia Europejska jest gotowa na prezydenturę Trumpa?
Wydarzenia
Bezczeszczono zwłoki w lasach katyńskich
Materiał Promocyjny
GoWork.pl - praca to nie wszystko, co ma nam do zaoferowania!