[srodtytul] Rock, który nie boi się emocji [/srodtytul]

Marillion, legenda brytyjskiego rocka progresywnego, przyjeżdża do Stodoły. Ponoć nazwa grupy wzięła się z dzieła mistrza fantasy J.R.R. Tolkiena pt. „Silmarillion”. Łatwo w to uwierzyć, bo w jej muzyce sporo jest magii, jak też wytworów wyjątkowo wrażliwej wyobraźni.

Kapela gitarzysty Steve’a Rothery’ego zasłynęła z wysublimowanych, emocjonalnych albumów konceptualnych. Choć próbowała swych sił zarówno w ostrzejszej gitarowej muzyce, jak również w bardziej przystępnym graniu, to wyznacznikiem jej stylu pozostanie wydany w 1985 r., trzeci w dorobku, krążek „Misplaced Childhood”. To album będący w dodatku jedynym znaczącym sukcesem komercyjnym zespołu.

Choć fani Marillion boleśnie odczuli brak wokalisty Derrecka „Fisha” Dicka, nie znaczy to, że bez jego udziału nie udało się nagrywać albumów dobrych. „Afraid Of The Sunlight”, koncertowa wersja „Marbles” czy ostatnie, podwójne „Happiness Is The Road” przekonują do tego, by Stodołę jednak dziś odwiedzić.

—flint

Stodoła, ul. Batorego 10, tel. 022 825 60 31/32,

godz. 20, bilety: 100 – 120 zł.

[srodtytul] Beata Bielińska-Jacewicz: Obejrzymy „Rejs”, porozmawiamy o „Rejsie II” [/srodtytul]

[b]Praski Wieczór Filmowy odbywa się z okazji 361. rocznicy nadania praw miejskich Pradze. Państwo – Urząd Dzielnicy Praga-Północ – zadbali o program. Dlaczego wybór padł na „Rejs” Marka Piwowskiego?[/b]

Autopromocja
Historia Uważam Rze

Odkrywaj karty historii i pogłębiaj swoją wiedzę od starożytności po nowoczesność

ZAMÓW

Beata Bielińska-Jacewicz: Blisko nam do Wisły, która w filmie Marka Piwowskiego jest tłem akcji. Nas rzeka oddziela od reprezentacyjnej części Warszawy, jest więc dla nas ważna. Poza tym „Rejs” jest filmem kultowym. Odpowiednim dla wszystkich pokoleń widzów. Martwimy się, czy do sali kina zdolnej pomieścić 312 osób wszyscy chętni wejdą.

[b]Seans „Rejsu” nie jest jedyną atrakcją wieczoru.[/b]

Będą obecni twórcy „Rejsu”

– Marek Piwowski, grający rolę śpiewaka Józia Janusz Kijowski i Andrzej Dobosz, który wcielił się w filozofa. Pokażemy także krótkometrażówkę Piwowskiego „Krok defiladowy”. Podczas spotkania będziemy rozmawiać o kontynuacji „Rejsu”. Film wciąż nie ma domkniętego budżetu, więc jego realizacja nie może się rozpocząć.

—rozmawiała Anna Kilian

NoveKino Praha, ul. Jagiellońska 26, wstęp wolny za zaproszeniami, tel. 022 343 03 00, godz. 18.

[srodtytul]Kino[/srodtytul]

[b]hanami – kwiat wiśni - Kinoteka[/b]

Melodramat w reżyserii Doris Dorrie. Rudi po śmierci żony jedzie do Japonii – kraju, który zawsze ją fascynował. Spotyka tam tancerkę butoh, dzięki której zaczyna godzić się z naturalnością przemijania. Pl. Defilad 1,

tel. 022 551 70 70, godz. 17.

[b]klasa - kino.lab[/b]

Francuski dramat oparty na bestsellerowej książce Francoisa Bégaudeau, uhonorowany Złotą Palmą na ubiegłorocznym festiwalu w Cannes. Bohaterem jest nauczyciel wielokulturowej klasy w szkole na przedmieściach Paryża. Al. Ujazdowskie 6,

tel. 022 628 12 71,

godz. 19.30.

[b]Ślubne wojny - cinema city bemowo[/b]

Komedia z Kate Hudson i Anne Hathaway. Liv i Emma są najlepszymi przyjaciółkami. Teraz obie przygotowują się do swoich wesel. Niestety, błąd w rezerwacji sprawi, że tylko jedna z nich będzie mogła świętować w wymarzonym hotelu Plaza.

Ul. Powstańców Śląskich 126a,

tel. 022 560 40 00,

godz. 20.15.

—ul

[srodtytul]Muzyka[/srodtytul]

[b]Polskie szlagiery - Fort Sokolnickiego[/b]

Kwartet cenionego kontrabasisty Piotra Rodowicza w kolejnej odsłonie projektu „Polskie drogi”. Napisany przez Andrzeja Kurylewicza przewodni temat popularnego serialu nasunął Rodowiczowi pomysł, by jazzowo interpretować utwory także innych polskich kompozytorów. Usłyszymy więc dziś m.in. improwizowane wersje znanych kompozycji Abratowskiego, Wasowskiego i Nahornego.

Ul. Czarnieckiego 51, godz. 20, wstęp wolny.

[b]Folder + Bart Wołyniec - Hydrozagadka[/b]

Wieczór z trójmiejskim indierockowym Folderem oraz Bartłomiejem Wołyńcem – wokalistą i multiinstrumentalistą ze Szczecinka. Ul. 11 Listopada 22, tel. 0 504 111 059, godz. 20, bilety 10 zł.

—ac

[srodtytul]Teatr[/srodtytul]

[b]BOSKA! - POLONIA[/b]

Krystyna Janda jako najgorsza śpiewaczka operowa świata

– Florence Jenkins – potrafi nieziemsko fałszować, ale i tak porywa publiczność. Ta farsa, oparta na autentycznej historii, ale dobrze zagrana, bawi do łez i udowadnia siłę marzeń. Ul. Marszałkowska 56, tel. 022 622 21 32, godz. 20.

[b]DZIECI ŚMIECI - STARA PROCHOFFNIA[/b]

Debiutanckie przedstawienie Marii Kwiecień to inscenizacja sztuki Athola Fugarda. Brat i siostra spotykają się po latach, żeby skonfrontować wspomnienie rodzinnego domu z rzeczywistością. Z nimi odbywamy podróż do miejsc, w których upycha się niewygodne prawdy. Ul. Boleść 2, tel. 022 635 89 64, godz. 19.

[b]Kosmos - Narodowy[/b]

Z matematyczną precyzją, w perfekcyjnie skonstruowanej przestrzeni Jerzy Jarocki rozgrywa kryminalną zagadkę Witolda Gombrowicza. Kryminał jest tu jednak tylko pretekstem do gry z ludzkimi maskami, pozami i tajemnicami. W roli głównej Zbigniew Zapasiewicz. Dzielnie sekunduje mu Marcin Hycnar jako Fuks. Ul. Wierzbowa 3, tel. 022 692 08 07,

godz. 19.

—ar

[srodtytul]Sztuka[/srodtytul]

[b]60 lat temu w Warszawie - Dom spotkań z historią[/b]

Do końca tygodnia możemy oglądać wystawę kilkuset niepublikowanych dotąd fotografii z archi- wum Polskiej Agencji Prasowej. Czarno-białe kadry dokumentują odradzającą się Warszawę z lat 1947 – 1948. Ul. Karowa 20, tel. 022 826 51 95, godz. 10 – 18.

[b]W ciele ofiary 1969 – 2008 - Muzeum sztuki nowoczesnej[/b]

W tymczasowej siedzibie MSN prezentowana jest retrospektywna wystawa dzieł jednego z najważniejszych rumuńskich artystów sztuki eksperymentalnej – Iona Grigorescu. Jego wielowątkową twórczość wykorzystującą fotografię, kolaż, film oraz malarstwo określa się mianem duchowej sztuki krytycznej. Ul. Pańska 3,

tel. 022 596 40 20, godz. 10 – 19.

—igse

[srodtytul]Dla rodziny[/srodtytul]

[b]Koziołek Matołek - Teatr Lalek Guliwer[/b]

Los sympatycznego, znanego kilku pokoleniom dzieci Koziołka związany jest z wędrowaniem. Jego nowe, obfitujące w zabawne sytuacje przygody również łączą się z poszukiwaniem mitycznego Pacanowa. Tym razem wyruszy w drogę, by zyskać akceptację rówieśników, niechętnie patrzących na niego jako nowego w klasie. Wielu małych widzów odnajdzie w jego problemach własne doświadczenia. Ul. Różana 16,

tel. 022 845 16 76, godz. 10, od lat 4.

[b]Opowieści na dobranoc - Cinema City Bemowo[/b]

Bohater tej rodzinnej komedii – Skeeter Bronson – jest pracownikiem należącego kiedyś do jego ojca hotelu. Nie założył własnej rodziny – ma tylko siostrę i dwoje małych siostrzeńców, którymi często się zajmuje. Maluchy są bardzo rozbrykane i żeby je uspokoić, Skeeter snuje długie opowieści. Wkrótce okaże się, że wymyślone historie stają się rzeczywistością. Ul. Powstańców Śląskich 126a, tel. 022 560 40 00, godz. 12.10, 14.20, 16.30, 18.40.

[b]Spotkania Klubu Scrabble Macaki - Sala Konferencyjna Biblioteki Publicznej[/b]

Miłośnicy gry w scrabble mogą w każdy wtorek zmierzyć się w pięciorundowym turnieju. Rozgrywki prowadzone są w formule open, bez podziału na kategorie wiekowe ani płeć. Biorą w nich udział zarówno czołowi polscy zawodnicy, jak i początkujący gracze. Można tu też pograć towarzysko lub tylko pokibicować swoim faworytom.

Ul. Koszykowa 26/28, godz. 17 – 21.

—tr

[srodtytul]Kulinaria[/srodtytul]

[b]Al Pomodoro[/b]

Do końca tygodnia obowiązuje tu menu dla zakochanych. Na przystawkę szef kuchni proponuje Strzały Amora (croissanty ze smażonymi kiełbaskami chipolata – 11 zł) oraz Przysmak Wenus (awokado nadziewane łososiem wędzonym, serkiem mascarpone z chilli i orzechami włoskimi, podawane z grzankami – 13 zł). Wśród zup jest Czara Rozkoszy (wywar z homara z owocami morza i dodatkiem świeżych ziół – 9 zł). Z sałat – Tajemnica Don Juana (bukiet kruchych sałat z awokado, pikantną pomarańczą i grillowanym kurczakiem – 21 zł). Z ciepłych dań parom proponuje się m.in. Poranek Kupidyna (tagliatelle ze szparagami, kozim serem, pomidorami, czosnkiem i bazylią – 25 zł), Miłość w Wenecji (filet z piersi kurczaka w sosie figowym z porto, podawany z ryżem i kiełkami – 29 zł) oraz Romans w Tropikach (szaszłyk z krewetek z pomarańczami podawany ze słodko-ostrym sosem – 34 zł). Na deser podawana jest Meksykańska Pokusa – pieczone pomarańczowo-czekoladowe ciasto z chilli (12 zł). Można też zamawiać zestawy dla dwóch osób, np. Tristana i Izoldę (45 zł bez wina lub 87 zł z butelką wina) lub Laurę i Filona (40 zł lub 74 zł).

Ul. Szeligowska 4, tel. 022 357 69 69 i ul. Dzieci Warszawy 27a, tel. 022 303 97 00.

—m.j.-l.