[srodtytul]Coma ma wolę istnienia w Warszawie[/srodtytul]

„Życie ludzkie jako szeroko pojęta wola istnienia” – oto myśl przewodnia, wokół której zbudowany został ostatni, w pełni konceptualny album grupy Coma. Jak tak skomplikowana idea sprawdza się w wersji live, przekonamy się w Stodole. W ramach trasy koncertowej promującej płytę „Hipertrofia” łódzki zespół zagra w klubie Stodoła.

Niewiele zespołów rockowych w Polsce wywołuje tak skrajne emocje. Z jednej strony szalejące na koncertach zastępy fanów oraz płyty pokrywające się platyną, a z drugiej nieustająca krytyka muzycznej wtórności i grafomańskich popisów lirycznych wokalisty Piotra Roguckiego. Sukces post grunge’owych nu metalowców jest jednak niepodważalny, a jego miarą jest sześć nominacji do tegorocznych Fryderyków i wyprzedane sale koncertowe. Zainteresowanie występem jest tak duże, że zdecydowano się zorganizować dodatkowy koncert w czwartek. Dwa razy zapełnić Stodołę? Dotychczas taka sztuka udawała się jedynie rockowym legendom pokroju Kultu i Dżemu...

Igor Seider

[i]Ul. Batorego 10, tel. 022 825 60 31,

godz. 20, bilety 37 – 42 zł.[/i]

[srodtytul]O nagrody walczy ponad 40 muzyków ze świata[/srodtytul]

[b]Anna Maria Jopek inauguruje rywalizację wiolonczelistów[/b]

Wokalistka nie bierze udziału w VII Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Lutosławskiego. Wystąpi jednak dziś na koncercie inauguracyjnym, który odbędzie się na Zamku Królewskim.

Autopromocja
LOGISTYKA.RP.PL

Branża, która napędza polską gospodarkę

CZYTAJ WIĘCEJ

Anna Maria Jopek zaśpiewa słynną arię z „Bahanias Brasileiras” Villi-Lobosa oraz przebój sprzed pół wieku „Nie oczekuję dziś nikogo”. Towarzyszyć jej będzie dziewięcioosobwa grupa wiolonczelowa Cellonet.

Zespół założył znakomity muzyk i juror tegorocznego konkursu Andrzej Bauer.

– Cellonet to niemal orkiestra kameralna – mówi. – Zagramy więc „Agnus Dei” Pendereckiego i koncert brandenburski Bacha opracowany na wiolonczele. Zaprosiłem zaś Annę Marię Jopek, by klasykę zaprezentować w innym niż zazwyczaj wykonaniu. A także, by przypomnieć, że Witold Lutosławski w pewnym okresie życia pisywał także piosenki.

Dodatkową atrakcją wieczoru będzie kompozycja „Elfy”. Skomponował ją zwycięzca III edycji Konkursu im. Lutosławskiego Bartosz Koziak.

Tegoroczne przesłuchania rozpoczną się w czwartek. Pierwszy etap odbędzie się w Zespole Szkół Muzycznych przy ul. Krasińskiego 1, dwa następne – od poniedziałku w Filharmonii Narodowej.

Jacek Marczyński

[i]Pl. Zamkowy 1, godz. 19.30,

bilety: 16 – 32 zł.[/i]

[srodtytul]Kino[/srodtytul]

[b]Jagodowa miłość

Silver Screen [/b]

Mokotów

Melodramat Wong Kar Waia z Jude Law i Natalie Portman w rolach głównych. Młoda, rozczarowana życiem Elizabeth wyrusza w podróż po Ameryce. Tam poznaje ludzi, dzięki pomocy których powoli zaczyna układać sobie życie na nowo.

[i]Ul. Puławska 17, tel. 022

852 81 11, godz. 13.20. [/i]

[b]Fados

ŚWIT[/b]

Najnowszy film muzyczny legendarnego hiszpańskiego reżysera Carlosa Saury. Tym razem twórca zgłębia tajemnicę fenomenu muzyki fado – portugalskich melancholijnych pieśni, wykonywanych przez wokalistę przy akompaniamencie dwóch gitar.

[i]Ul. Wysockiego 11,

tel. 022 811 01 05, godz. 17. [/i]

[b]Walkiria Multikino

Złote Tarasy[/b]

Dramat historyczny. Oparta na faktach historia nieudanego zamachu na Adolfa Hitlera w lipcu 1944 roku. Podjęła się go grupa niemieckich wojskowych pod wodzą pułkownika Klausa von Stauffenberga (Tom Cruise).

[i]Ul. Złota 59,

tel. 022 201 16 11, godz. 19. [/i]

ul

[srodtytul]Muzyka[/srodtytul]

[b]Stan Miłości i zaufania/adios

No mercy[/b]

Jeszcze w tym roku ma się ukazać drugi album warszawskiego SMZ, specjalistów od – jak to muzycy określają – „lamer rocka”. Panowie dzielą się gitarzystą z Adios. Ten grający mieszankę latynoskich rytmów, żywiołowego punka i reggae’owej pulsacji kwartet wystąpi dziś przed Stanem Miłości i Zaufania.

[i]Ul. Bema 65, tel. 0 517 153 063, godz. 20, bilety 10 zł.[/i]

[b]Spinalonga/Four walls

Powiększenie[/b]

Ten klub jeszcze nie zdążył się oficjalnie otworzyć, a ma już swój program koncertowy. Dziś usłyszymy tu dwa ciekawe zespoły okołojazzowej alternatywy – Spinalongę oraz Four Walls.

[i]Ul. Nowy Świat 27, godz. 20, bilety 15. [/i]

igse

[srodtytul]Teatr[/srodtytul]

[b]BRZEG – OPOLE

STARA PROCHOFFNIA[/b]

Przedstawienie Konfederacji Mujeres z Krakowa, czyli autorskiego projektu Joanny Drozdy i Marty Ojrzyńskiej. Same napisały, wyreżyserowały i zagrały w tej prostej historii spotkania w pociągu na trasie Brzeg – Opole. Całą drogę tylko siedzą i gadają. Ale jak gadają! Spektakl dostosowany do odbioru przez osoby niewidzące.

[i]Ul. Boleść 2,

tel. 022 635 89 64, godz. 19.15.[/i]

[b]HOLLYDAY

Studio[/b]

Michał Siegoczyński czyta na nowo opowiadanie Trumana Capote’a. Miłośnicy filmu z Audrey Hepburn znajdą w tej adaptacji zupełnie inną atmosferę, choć Holly też będzie szukać księcia z bajki i swojego miejsca w życiu.

[i]Plac Defilad 1,

tel. 022 656 69 41, godz. 19. [/i]

[b]Spacerowicz

Narodowy[/b]

Studio Teatralne Koło tym razem przez dwa dni będzie gościć w Narodowym. „Spacerowicz” to poetycko-surrealistyczna historia z życia nieśmiałego urzędnika, któremu marzy się napisanie bestsellerowej powieści.

[i]Ul. Wierzbowa 3, tel. 022 692 08 07, godz. 19. [/i]

ar

[srodtytul]Sztuka[/srodtytul]

[b]Rzeźba dla Warszawy

Galeria DAP[/b]

Dziś otwarcie wystawy towarzyszącej Warszawskiemu Festiwalowi Rzeźby, którego twórcy budują stałą kolekcję rzeźby współczesnej w stołecznej przestrzeni publicznej. Zobaczymy, jakie prace z 2008 roku stoją już w mieście, oraz projekt “Fontanna dla Warszawy”, którego realizacja jest planowana na 2009 r.

[i]Ul. Mazowiecka 11a,

tel. 022 827 76 88, wernisaż godz. 18.[/i]

[b]160x120

Galeria Zoya[/b]

Tutaj możemy oglądać przesycone czarnym humorem i odniesieniami do kultury masowej obrazy Michaiła Hulina. Młody białoruski twórca pokazuje tu sześć prac realizujących jego motto: „Zadaniem artysty jest zniesienie granicy pomiędzy estetyką a realną przestrzenią”.

[i]Ul. Kopernika 32 m. 8,

tel. 022 826 91 28, godz. 12 – 19. [/i]

igse

[srodtytul]Dla rodziny[/srodtytul]

[b]Czarodziejskie spotkania

Czytelnia Edukacyjna[/b]

Twórcze zajęcia edukacyjne dla dzieci i rodziców. Czytane maluchom fragmenty bajek staną się inspiracją do zabaw tanecznych i plastycznych. Bajkowe smoki, wróżki i elfy to przecież znakomity temat. Prowadzący zajęcia animatorzy podpowiedzą rodzicom, jaki rodzaj aktywności najbardziej stymuluje wszechstronny rozwój ich pociech.

[i]Ul. Powstańców Śląskich 17, tel. 022 666 17 69, godz. 9.30 – 10.45. Od lat 2 do 6. [/i]

[b]Cudowna lampa Aladyna

Teatr Baj[/b]

Historia o Aladynie pióra Bolesława Leśmiana powstała z fascynacji poety „Opowieściami z tysiąca i jednej nocy”. Dla potrzeb teatru zaadaptowała ją Joanna Piekarska. Jak potoczą się losy młodego, ubogiego chłopca, któremu w spełnieniu marzeń pomaga zamieszkujący cudowną lampę duch? Spektakl grany jest w formie tzw. czarnego teatru – duże lalki animują niewidoczni dla widza aktorzy.

[i]Ul. Jagiellońska 28, tel. 022 619 80 77, godz. 10. Od lat 5. [/i]

[b]Maski karnawaŁowe

Państwowe Muzeum Etnograficzne[/b]

Do ostatniej soboty karnawału należy się przygotować – nie obejdzie się przecież bez balu. Doskonałym uzupełnieniem przebrania, w którym najmłodsi na nim wystąpią, będzie własnoręcznie zrobiona maska. Można ją wykonać na spotkaniu z cyklu „Popołudnie w Muzeum”. Rodzinne warsztaty artystyczne inspirowane są muzealnymi zbiorami.

[i]Ul. Kredytowa 1, tel. 022 696 53 80, godz. 16.30. Od lat 4. [/i]

tr

[srodtytul]Kulinaria[/srodtytul]

[b]bazaar[/b]

Od poniedziałku do piątku do godziny 16 lunch kosztuje tu 16 zł, niezależnie od wybranego dania. Do wyboru są następujące potrawy: toskańska zupa pomidorowa, gordon blue z ziemniakami puree i buraczkami, sałata lodowa z grillowanym kurczakiem i sosem czosnkowym, spaghetti z wieprzową polędwiczką, warzywami grillowanymi i pomidorem oraz tzw. kanapka klubowa z indykiem pieczonym, jajem sadzonym i boczkiem.

[i]Ul. Jasna 14/16a, tel. 022 826 85 85. [/i]

[b]Klimaty[/b]

Tutaj codziennie w porze lunchu (godz. 12 – 15.30) oferowany jest inny zestaw. Dziś na pierwsze danie dostać możemy czysty barszcz. Na drugie zaś do wyboru: schab z pieczarkami, filet z kurczaka z sosem brzoskwiniowym, polędwica wieprzowa z sosem pleśniowym, a także pierogi (mięsne, kapuściane, ruskie, ze szpinakiem lub z soczewicą). Do każdego z drugich dań dodawane są ziemniaki (poza pierogami) i zestaw surówek. Lunch kosztuje od 17 do 24 zł. Napoje liczone są oddzielnie. Polecamy sok imbirowy lub z hibiskusa (0,3 l – 5 zł).

[i]Ul. Świętokrzyska 34, przy rondzie ONZ,

tel. 022 620 97 13. [/i]

m.j.-l.