Biskup łomżyński Stanisław Stefanek 75 lat skończył 7 maja. Zgodnie z prawem kanonicznym złożył papieżowi rezygnację z kierowania diecezją. I została ona przyjęta. – To zaskakujące. Czyżby nowy nuncjusz abp Celestino Migliore wprowadzał nowe obyczaje? – mówi „Rz" jeden z duchownych.

Do tej pory zwyczajem było, że odchodzący na emeryturę biskup otrzymywał przedłużenie pełnienia funkcji o dwa lata, czasem o rok.

Według prawa kanonicznego składał za pośrednictwem nuncjusza rezygnację i czekał na list z Watykanu informujący, na jaki czas otrzymał przedłużenie. W efekcie odchodził na emeryturę w wieku 77, czasem 76 lat.

– Przyjęcie rezygnacji to dobra decyzja – ocenia publicysta Grzegorz Polak. – W innych Kościołach biskupi odchodzą na emeryturę w wieku 65 lat, a u nas często wtedy zostają ordynariuszami. W wieku 75 lat jest się już wypalonym i zmęczonym, a do kierowania diecezją potrzeba końskiego zdrowia.

Biskup Stefanek był ordynariuszem diecezji łomżyńskiej przez 15 lat, od 1996 r. Przez kilkanaście lat (do 2008 r.) kierował Instytutem Studiów nad Rodziną w Warszawie. Był też przewodniczącym, a ostatnio członkiem Rady Konferencji Episkopatu Polski do spraw Rodziny. Uważany jest też za sympatyka Radia Maryja. Niektórzy duchowni nieoficjalnie w tym właśnie upatrują powodu przyjęcia rezygnacji. Inni zaś w funkcjonowaniu Rady ds. Rodziny, której komunikaty, np. na temat in vitro, różniły się językiem i stylem od wydawanych przez zespół episkopatu do spraw bioetycznych.

– Jest postacią wyrazistą. Pilotował w episkopacie sprawy dotyczące rodziny – mówi publicysta Tomasz Wiścicki. – Tym bardziej ważna jest odpowiedź na pytanie, kto się teraz tym zajmie? – zastanawia się. I dodaje: – Tak się składa, że sprawami rodziny zajmują się u nas biskupi radiomaryjni.

Odejście na emeryturę bp. Stefanka oznacza, że diecezja łomżyńska dołączyła do czterech innych, które w tym roku powinny otrzymać nowych biskupów. To archidiecezja lubelska – po śmierci abp. Józefa

Życińskiego; katowicka – w październiku upływają dwa lata, o które przedłużono czas pełnienia funkcji abp. Damianowi Zimoniowi; częstochowska – w lipcu kończy się dodatkowy rok przyznany bp. Stanisławowi Nowakowi, oraz diecezja gliwicka, gdzie przedłużenie funkcji bp. Jana Wieczorka ubiegnie z końcem roku.

Zmiany czekają też dwie kolejne diecezje. Metropolita łódzki abp Władysław Ziółek otrzymał przedłużenie prawdopodobnie do końca tego roku. A ordynariusz kaliski bp Stanisław Napierała, uważany za największego wśród hierarchów sympatyka Radia Maryja, 23 grudnia kończy 75 lat.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Ogłoszenie wyników konkursu już 28 września

Dowiedz się więcej

Sześć nominacji na 41 diecezji – to dużo. Tym bardziej że na nowych biskupów pomocniczych czekają trzy diecezje.

– Te nominacje pokażą, jaką wizję Kościoła ma nowy nuncjusz – zaznacza Wiścicki.