W geście żałoby po śmierci Tadeusza Mazowieckiego do połowy masztu opuszczono flagi na budynkach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Sejmu, Pałacu Prezydenckiego oraz Belwederu. Do połowy masztu opuszczono też flagi przy siedzibach władz lokalnych m.in. w Warszawie, Lublinie, Gdańsku, Wrocławiu.
W związku ze śmiercią Tadeusza Mazowieckiego wykładane są księgi kondolencyjne w miastach całej Polski. Wyłożona ona została m.in. w holu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, będzie wyłożona również w poznańskim magistracie. Radni Białegostoku zdecydowali o nazwaniu jednej z ulic imieniem premiera.
Żałoba narodowa w dzień pogrzebu
Prezydent Bronisław Komorowski poinformował, że trwają prace nad scenariuszem uroczystości pogrzebowych Tadeusza Mazowieckiego. Zapowiedział, że ogłosi żałobę narodową w dzień pogrzebu byłego premiera.
Prezydent podkreślił, że pogrzeb Mazowieckiego będzie miał najwyższą rangę z możliwych, ale przy poszanowaniu w pełni nie tylko decyzji rodziny, "ale również warto będzie tak kształtować scenariusz tych żałobnych uroczystości, aby w pełni uszanować także Tadeusza Mazowieckiego, który był człowiekiem niesłychanie skromnym i niesłychanie niechętnym wszelkiej nadmiernej pompie".
- To nie będzie łatwe zadanie, ale trzeba o tym pamiętać, Tadeusz Mazowiecki nie tak chętnie i nie tak łatwo zgadzał się na wszelkie formy uhonorowania jego osoby - powiedział Komorowski.