1. Przyszłość integracji. Czy Unia Europejska powinna pozostać dalej związkiem państw, zmierzać w kierunku federalizacji, czy też stawać się w dłuższej perspektywie superpaństwem?
Duży może więcej, więc najbliższe mi są pomysły zacieśnienia integracji w ramach Unii Europejskiej. Sytuacja geopolityczna pokazuje, że wobec potęgi USA, Rosji czy Chin Unia Europejska musi zmierzać w stronę federacji ze ścisłą współpracą polityczną, gospodarczą i militarną. Wymagać to będzie wielu lat i dużego wysiłku ze strony państw stowarzyszonych, ale warto nad takim modelem pracować przy oczywistej ochronie rodzimej kultury, tradycji, historii i języka.
2. Euro. Kiedy i na jakich warunkach Polska powinna przystąpić do Unii Walutowej i przyjąć Euro?
Euro możemy przyjąć po spełnieniu przez Polskę formalnych warunków ekonomicznych m.in. stabilności walutowej i odpowiedniego poziomu PKB. Oby taka możliwość była jak najszybciej, bo doświadczenie innych państw pokazuje, że wspólna waluta (oprócz chwilowych wstrząsów na etapie jej wprowadzania) to stabilność, pełna integracja gospodarcza z innymi europejskimi partnerami i oczywiście wygoda.
3. Unia Bankowa. Czy, kiedy i na jakich warunkach Polska powinna wejść do Unii Bankowej?