Gdzie uderzy huragan Dorian?

Huragan, z powodu którego prezydent Donald Trump przełożył wizytę w Polsce, zmienia trasę i prędkość. Władze przygotowują ewakuację mieszkańców.

Aktualizacja: 02.09.2019 06:04 Publikacja: 01.09.2019 18:23

Przygotowania do uderzenia Juno Beach na Florydzie

Przygotowania do uderzenia Juno Beach na Florydzie

Foto: Christina Mendenhall

Korespondencja z USA

To jeden z najgroźniejszych od ponad 25 lat huraganów zbliżających się do Wschodniego Wybrzeża. W niedzielę rano, gdy zbliżał się do wybrzeży Bahamów, przybrał na sile do kategorii 5. Towarzyszył mu wiatr o prędkości 160 mil (250 km) na godzinę. Huragan o takiej sile powoduje katastrofalne zniszczenia. W dodatku trasa Doriana jest trudna do przewidzenia.

Pierwsze prognozy przewidywały, że uderzy w poniedziałek w wybrzeża Florydy. Mając w pamięci spustoszenie, jakie rok wcześniej wywołał huragan Michael, mieszkańcy zaczęli się przygotowywać na najgorsze. „W sklepach są pustki. Ludzie robią zapasy żywnościowe i gromadzą wodę” – opowiadał jeden z mieszkańców Miami. Walt Disney World Resort zapowiedział, że odwołuje imprezy sportowe w weekend, przełożono też m.in. koncert zespołu Rolling Stones.

Władze zaczęły planować działania ratunkowe. „Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo ludzi znajdujących się na trasie huraganu” – mówił prezydent Donald Trump, który z powodu zbliżającego się żywiołu przełożył podróż do Polski. Każdy powiat na Florydzie postawiony został w stan gotowości. Nie bez przyczyny. Jeżeli Dorian uderzyłby w wybrzeże Florydy, byłby najsilniejszym od 1992 r. huraganem na Wschodnim Wybrzeżu.

Przeczytaj też: Bez Florydy Trump przegra reelekcję

W sobotę Krajowe Centrum Huraganowe ogłosiło, że epicentrum może przesunąć się wzdłuż północno-wschodniego wybrzeża Florydy w poniedziałek albo wtorek, a w połowie tygodnia uderzyć w ląd na wysokości Georgii albo którejś z Karolin. Przyznało jednocześnie, że ma problem z dokładnym określeniem trasy żywiołu.

W weekend władze Georgii i obu Karolin ogłosiły stan pogotowia. – Biorąc pod uwagę siłę oraz nieprzewidywalność tego huraganu, musimy być gotowi na każdy scenariusz – powiedział gubernator Karoliny Południowej Henry McMaster.

Gubernator Florydy Ron DeSantis ostrzegał mieszkańców, by nie tracili czujności. – Huragan może znowu zmienić kierunek, a nawet jeżeli nie uderzy w nasz stan z pełną siłą, to możemy się spodziewać mocnych podtopień terenu i porywistych wiatrów przez pół tygodnia – ostrzegał.

Amatorzy straszą

Do chaosu i niepewności dołożyły się przewidywania meteorologów amatorów. Niektórzy śledzili huragan od 24 sierpnia, gdy formował się około 800 mil na południowy wschód od Barbadosu. „Rozpowszechniają mylne informacje, publikując najgorsze scenariusze” – skarżą się meteorolodzy. „Dziś każdy może być meteorologiem. Ale nie można ludziom przedstawiać jednego z 1200 przypuszczalnych modeli zachowania huraganu i mówić, że tak będzie” – mówi Lauren Rautenkranz, meteorolog z First Coast News w Jacksonville na Florydzie.

Niepewność co do kierunku, jaki przybierze Dorian, podnosi poprzeczkę dla władz czterech zagrożonych huraganem stanów. Każdy nakaz ewakuacji jest kosztowny. Jest też wielkim wyzwaniem logistycznym.

Podczas gdy mieszkańcy Florydy, Karolin i Georgii w sobotę czekali na informacje o trasie Doriana, na uderzenie zaczęli przygotowywać się mieszkańcy północno-zachodnich wybrzeży Bahamów – archipelagu wysp położonych na południowy wschód od Miami.

W niedzielę rano przybrał na sile i z kategorii 4 zmienił się na huragan kategorii 5. Towarzyszył mu wiatr o prędkości 160 mil na godzinę, zagrażając około 73 tys. mieszkańców i 21 tys. domostw. „Domy, budynki, wszystko to można odbudować, ale życia nie można odzyskać” – mówił Hubert Minnis, premier Bahamów, nakazując ewakuację mieszkańcom najbardziej zagrożonych terenów.

Krajowe Centrum Huraganowe ostrzegało, że Dorian spowolnił do 8 mil na godzinę i mieszkańcy Bahamów muszą się przygotować na to, że „zagrażające życiu warunki mogą się utrzymywać przez dłuższy czas”.

Miliardy dolarów strat

Huragany nie są niespotykanym zjawiskiem na Ocenie Atlantyckim. Pojawiają się najczęściej w okresie od początku czerwca do końca listopada na Wschodnim Wybrzeżu, w Zatoce Meksykańskiej w na Morzu Karaibskim. Huragan kategorii 3 lub wyższej uważany jest za niosący poważne zagrożenie dla ludzi i infrastruktury.

W ostatnich latach w samą tylko Florydę uderzyło kilka huraganów, w tym Michael w 2018 r. i Irma w 2017 r. Wcześniej spustoszenia dokonały Gustav i Ike w 2008 oraz Katrina w 2005. Ten ostatni najmocniej dotknął Luizjanę, oszczędzając większą część Florydy. Najgorszy w ostatnim ćwierćwieczu dla Florydy był huragan Andrew, który uderzył w wybrzeża tego stanu w sierpniu 1992 r. Zginęły wówczas 44 osoby, a zniszczonych zostało ponad 100 tys. domów. Szkody obliczono na ponad 25 mld dol. Była to najkosztowniejsza katastrofa w historii stanu.

Korespondencja z USA

To jeden z najgroźniejszych od ponad 25 lat huraganów zbliżających się do Wschodniego Wybrzeża. W niedzielę rano, gdy zbliżał się do wybrzeży Bahamów, przybrał na sile do kategorii 5. Towarzyszył mu wiatr o prędkości 160 mil (250 km) na godzinę. Huragan o takiej sile powoduje katastrofalne zniszczenia. W dodatku trasa Doriana jest trudna do przewidzenia.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Wydarzenia
Polscy eksporterzy podbijają kolejne rynki. Przedsiębiorco, skorzystaj ze wsparcia w ekspansji zagranicznej!
Materiał Promocyjny
Jakie możliwości rozwoju ma Twój biznes za granicą? Poznaj krajowe programy, które wspierają rodzime marki
Wydarzenia
Żurek, bigos, gęś czy kaczka – w lokalach w całym kraju rusza Tydzień Kuchni Polskiej
Wydarzenia
#RZECZo...: Powiedzieli nam
Wydarzenia
Kalendarium Powstania Warszawskiego