Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 14.11.2016 10:47 Publikacja: 13.11.2016 23:01
Wydobycie szczątków pary prezydenckiej z grobu na Wawelu ma się odbyć w połowie listopada.
Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik
Sprawa ekshumacji ciał ofiar katastrofy smoleńskiej wywołuje wielkie emocje. To one są źródłem niezwykle mocnych słów, które padają ze strony przeciwników obozu rządzącego, wśród których „podłość" należy do najdelikatniejszych. A to dopiero początek sporu, bo badanie szczątków ofiar feralnego lotu z 10 kwietnia 2010 dopiero się zaczyna.
Największy przełom w społecznych emocjach dotyczących katastrofy smoleńskiej i nieprawidłowości z nimi związanymi nastąpił w 2012 roku. Wówczas to dzięki determinacji rodziny śp. Anny Walentynowicz doprowadzono do wyjęcia ciała znajdującego się w jej grobie. W następstwie badania DNA prokuratura z całą pewnością stwierdziła, że doszło do tragicznej pomyłki i w grobie legendarnej działaczki Solidarności pochowano szczątki innej ofiary katastrofy smoleńskiej. Jak pokazały kolejne ekshumacje, ten przypadek nie był odosobniony. Sprawa ta wywołała bardzo dużo emocji, i stała się przyczyną poważnych kłopotów rządzącej wówczas Platformy Obywatelskiej. Pamiętam rozmowę, którą przeprowadziłem wówczas z jednym z ważniejszych polityków ekipy Donalda Tuska. Zauważał, że ekshumacja Anny Walentynowicz była momentem przełomowym, od którego zaczęły się poważne kłopoty PO. – Wie pan, nasi wyborcy na spotkaniach nie mogą nam tego darować. To sprawa, która działa na wyobraźnię. Teraz każdy może się postawić w roli ofiary katastrofy smoleńskiej i zastanawiać się, czy w grobie, na którym stawia znicz, spoczywają rzeczywiście szczątki jego bliskiego – opowiadał mój rozmówca. Zauważa, że nawet wśród wyborców Platformy ta sprawa wywołała potężne emocje.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
O czym dzisiaj rozmawialiśmy? Zapraszamy do obejrzenia najciekawszych fragmentów programu #RZECZo...
Wyobraź sobie ogród, który nie tylko wygląda pięknie, ale też staje się Twoją prywatną oazą spokoju. Miejsce, w...
Prezydentura Trumpa w czasie wojny w Ukrainie to dla Unii Europejskiej równanie z dwoma niewiadomymi. Pierwszy k...
Komentuje Tomasz Krzyżak z działu krajowego „Rzeczpospolitej”.
Serwis GoWork.pl to coś więcej niż tylko portal z ofertami pracy. Strona oferuje bowiem dużo szerszy zakres funk...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas