W nadchodzących kwartałach polska gospodarka utrzyma solidny wzrost powyżej 3 proc., jednak potencjał do wyraźnie silniejszego przyspieszenia aktywności pozostaje ograniczony zarówno przez uwarunkowania zewnętrzne, jak i wewnętrzne. W rezultacie dynamika PKB wzrośnie do niespełna 3,5 proc. r./r. w IV kwartale, przy 3,1-proc. wzroście w całym 2015 r.
Wyższej dynamice wzrostu PKB będzie sprzyjać stabilizująca się sytuacja gospodarcza w strefie euro, wspierając dalszy wzrost dynamiki polskiego eksportu. Jednocześnie jednak potencjał do silniejszego ożywienia w strefie euro i przez to do mocniejszego impulsu wzrostowego krajowej gospodarki pozostaje ograniczony. Ożywienie aktywności w strefie euro opierało się dotychczas głównie na konsumpcji prywatnej. Dopóki silniej nie ruszą inwestycje – dotychczas ograniczane przez niepewność przedsiębiorstw co do rozwoju sytuacji gospodarczej w strefie euro – dopóty ożywienie w strefie euro pozostanie wątłe, a co za tym idzie – impuls ze strefy euro do silniejszej poprawy aktywności polskiej gospodarki będzie ograniczony.
Ponadto dla ożywienia polskiego eksportu poza popytem krajowym w strefie euro istotna będzie także sytuacja w gospodarce chińskiej oddziałująca poprzez polski eksport poddostawczy dla eksportu niemieckiego do Chin. Widoczne słabsze wyniki gospodarcze w Państwie Środka, a także utrzymująca się bardzo słaba koniunktura gospodarcza w Rosji i na Ukrainie będą dodatkowo ograniczać potencjał do silniejszego pozytywnego oddziaływania otoczenia zewnętrznego na polską gospodarkę.
Przedsiębiorstwa czekają
Jednocześnie, pomimo stabilizującego się otoczenia zewnętrznego w 2015 r. należy się liczyć z osłabieniem dynamiki popytu krajowego w efekcie osłabienia dynamiki inwestycji (po bardzo dobrym wyniku w 2014 r.), przy braku dalszego wyraźnego przyspieszenia dynamiki konsumpcji prywatnej. Oceniamy, że w 2014 r. wyraźne przyspieszenie dynamiki wzrostu w tych kategoriach nie było przede wszystkim efektem typowego cyklicznego ożywienia.
W przypadku konsumpcji prywatnej dynamikę wzrostu silnie podbijał spadek cen w gospodarce, natomiast istotny udział w dynamicznym wzroście inwestycji miały inwestycje publiczne (ze skokowym wzrostem inwestycji samorządów lokalnych). Oczekujemy lekkiego wyhamowania dynamiki inwestycji w 2015 r. zakładając spowolnienie tempa wzrostu inwestycji publicznych w wyniku osłabienia projektów samorządów lokalnych oraz ograniczonego potencjału dla wzrostu inwestycji centralnych wobec oczekiwanej niewielkiej skali uruchomienia programów współfinansowanych ze środków unijnych w ramach nowej perspektywy finansowej UE.