– Dwa lata pandemii, a teraz wojna w Ukrainie, zachwiały gospodarką naszą i europejską. Nie zmieniamy jednak celu, do jakiego chcemy dążyć. Różnica jest taka, że teraz potrzebujemy o wiele więcej wysiłku. Modernizacja polskiej gospodarki, jej odbudowa i przebudowa tak, by była bardziej odporna na kolejne kryzysy, zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, deglomeracja i wykorzystanie Polski lokalnej to kluczowe wyzwania, które stoi przed naszą ojczyzną – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas inauguracji V Forum Wizja Rozwoju, które odbyło się tradycyjnie w Gdyni.

Nie stać nas na spowolnienie

– Wczoraj wydawało się, że czas nas jeszcze nie goni. Dziś wiemy, że od szybkości działań zależy nasza suwerenność. Nie stać nas na spowolnienie, przyspieszenie jest kwestią naszego być albo nie być. Musimy jednak odpowiadać na wyzwania z rozwagą. Jeśli transformacja energetyczna – to sprawiedliwa. Jeśli rezygnacja z rosyjskich źródeł energii – to tylko z zabezpieczeniem dla obywateli. O ile wcześniej ścieżki przyszłości wydawały się trudne, o tyle teraz są najeżone pułapkami niczym pole minowe – mówił premier.

Organizatorem wydarzenia w Gdyni jest od początku Fundacja Wizja Rozwoju.

– Gdynia po raz kolejny staje się miejscem spotkania przedsiębiorczości z nauką, teorii z doświadczeniem, odwagi pomysłów i decyzji, wiedzy eksperckiej uzupełnianej przez znakomitych panelistów oraz twórców strategii, programów i projektów – mówił Andrzej Michalak, prezes Fundacji Wizja Rozwoju.

– Forum Wizja Rozwoju opiera się na pracy, zaangażowaniu, wiedzy, doświadczeniu i umiejętnościach. Również umiejętnościach pożytecznej wymiany myśli. Eksperci podczas tej edycji rozmawiają o przyszłości polskiej gospodarki, o tym, jak przezwyciężyć skutki pandemii i jak efektywnie walczyć ze skutkami gospodarczymi napaści Rosji na Ukrainę – podkreślił Andrzej Michalak.

Debata o przyszłości

– Tegoroczna edycja Forum jest wyjątkowa, gdyż odbywa się w roku 100-lecia Akademii Marynarki Wojennej. Toczące się tu dyskusje dotyczą przyszłości, a Gdynia powstała dzięki śmiałości umysłów pokolenia okresu międzywojennego. To jego odwaga, ale również wizjonerstwo sprawiło, że Gdynia stała się oknem na świat naszej ojczyzny – powiedział kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht, rektor-komendant Akademii Marynarki Wojennej, w której murach odbywało się wydarzenie.

– Dlatego to, że Forum odbywa się u nas, jest dla nas ważne, bo my także patrzymy w przyszłość. Dlaczego? Kształcimy przyszłych oficerów marynarki wojennej. Akademia Marynarki Wojennej to również ważny ośrodek kształcenia przedstawicieli innych państw. Naszymi absolwentami są oficerowie z Kataru, Kuwejtu i Arabii Saudyjskiej. Prowadzimy też ożywioną wymianę z wieloma podmiotami krajowymi i zagranicznymi nie tylko w obszarze bezpieczeństwa, ale także gospodarki – dodał.

Podczas dwóch dni V Forum Wizja Rozwoju odbyło się kilkadziesiąt paneli dyskusyjnych w ramach bloków tematycznych dotyczących m.in. bezpieczeństwa państwa w różnych wymiarach, transformacji energetyki i rozwoju odnawialnych źródeł energii, w tym budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku, finansów, przemysłu, gospodarki morskiej, innowacji, rynku pracy i inwestycji.

Nagrody dla biznesu

Podczas uroczystej gali wieczorem pierwszego dnia spotkania wręczone zostały nagrody gospodarcze Forum Wizja Rozwoju dla firm szczególnie zasłużonych dla polskiej gospodarki. Kapituła, której przewodniczył prof. dr hab. inż. Waldemar Kamrat, przyznała je w siedmiu kategoriach.

W tym roku w gronie laureatów znalazły się spółki Sylva, Hibernaturs, Vestel Poland, Altar, Progresja New Materials, Caffaro i MM Kwidzyn. Nagrodę specjalną otrzymała firma Ekoenergetyka-Polska.

Co roku równolegle z forum odbywa się wiele imprez towarzyszących. Tak więc tradycyjnie obradował Kongres Srebrnej Gospodarki, poświęcony tematyce osób starszych, także w kontekście ich aktywizacji zawodowej i wykorzystania przez biznes ich doświadczenia. Była także kolejna odsłona Hackatonu – dwudniowego maratonu programowania. W rywalizacji wzięło udział ponad 30 zawodników, a pula nagród wynosiła 45 tys. zł.

Po raz pierwszy w trakcie forum odbyły się Targi Pracy, organizowane we współpracy z Polskim Rzemiosłem oraz Ochotniczymi Hufcami Pracy. Obchodzone było także 40-lecie Solidarności Walczącej, którego obchody obejmą cztery dni: w Gdyni 23 i 24 czerwca oraz w Warszawie 25 i 26 czerwca.

Kolejne wydarzenie związane z gdyńskim spotkaniem gospodarczym to zaplanowane po wakacjach III Pomorskie Forum Gospodyń Wiejskich. W tym roku odbędzie się ono również w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni 3 i 4 września.