Wybory 2023. Kiedy powstanie nowy rząd? Prezydent wykonuje ruch

Prezydent Andrzej Duda zaprosi do siebie na konsultacje przedstawicieli wszystkich komitetów wyborczych - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Publikacja: 19.10.2023 11:31

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda

Foto: PAP/Andrzej Lange

W czwartek Kancelaria Prezydenta RP podała na platformie X (dawniej Twitter), że w przyszły wtorek i środę (24 i 25 października) na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy w Pałacu Prezydenckim odbędą się konsultacje z przedstawicielami poszczególnych komitetów wyborczych, które będą reprezentowane w Sejmie X kadencji.

"Spotkania odbędą się osobno z każdym z komitetów wyborczych, w kolejności zgodnej z wynikami osiągniętymi przez te komitety w wyborach" - podała KPRP w komunikacie.

Czytaj więcej

Oficjalne wyniki wyborów 2023. PKW podała dane ze wszystkich komisji

Rano informacje na ten temat przekazał także społeczny doradca prezydenta Andrzeja Dudy, Marcin Mastalerek. W rozmowie z Radiem Zet Mastalerek - który ujawnił, że zostanie ministrem w Kancelarii Prezydenta - był pytany, kiedy prezydent podejmie decyzję w sprawie powierzenia misji tworzenia rządu. Doradca Andrzeja Dudy odparł, że w przyszłym tygodniu prezydent zaprosi przedstawicieli wszystkich komitetów na konsultacje i że zaproszenia wyjdą w czwartek. - Na pewno rozmowy rozpoczną się w przyszłym tygodniu - dodał.

Misja tworzenia rządu. Apel Donalda Tuska do Andrzeja Dudy

Mastalerek zapewnił, że możliwa jest współpraca między prezydentem Andrzejem Dudą, a premierem rządu tworzonego przez nową większość w parlamencie - Koalicję Obywatelską, Trzecią Drogę i Nową Lewicę. - Żeby Polska dobrze funkcjonowała musi być współpraca - mówił.

Dwa dni po wyborach parlamentarnych przewodniczący Platformy Obywatelskiej, lider Koalicji Obywatelskiej i były premier z czasów rządów PO-PSL, Donald Tusk, apelował do prezydenta Andrzeja Dudy o "szybkie decyzje". - Panie prezydencie, ludzie czekają - przekonywał. Oświadczył też, że "wygrane demokratyczne partie są w stałym kontakcie i są gotowe przejąć odpowiedzialność za rządy w kraju w każdej chwili".

Czytaj więcej

Karina Bosak: Korwin-Mikke może mieć pretensje sam do siebie

Skrócenie kadencji Sejmu, koalicja PiS-PSL?

Kadencja Sejmu trwa do 14 listopada. Marcin Mastalerek mówił, że "nie ma żadnego powodu, by posłom tej kadencji skracać kadencję". - Ja rozumiem nerwowość przewodniczącego Tuska, bo on wie, że im dalej od wyborów tym ten entuzjazm jest mniejszy i niektórzy partnerzy, prawdopodobnie, przypomną sobie co mówili w kampanii wyborczej - komentował przyszły prezydencki minister.

W mediach pojawiają się doniesienia, że PiS podejmuje próby nawiązania rozmów w sprawie ewentualnej koalicji z PSL. Politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego oficjalnie odrzucają taką możliwość. Zjednoczona Prawica, czyli PiS i Suwerenna Polska oraz przedstawiciele Kukiz'15, Partii Republikańskiej i Stowarzyszenia OdNowa, którzy weszli do Sejmu z listy PiS, będzie miała w nowym Sejmie 194 mandaty - o 37 za mało do większości bezwzględnej. PSL z list Trzeciej Drogi wprowadziło do Sejmu 27 posłów, zatem ewentualna koalicja PiS-PSL nie miałaby większości w parlamencie.

Czytaj więcej

"Włosy za głosy". Jacek Karnowski po wygranej opozycji poszedł do fryzjera

Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga, Nowa Lewica deklarują, że chcą stworzyć wspólny rząd.

Oficjalne wyniki wyborów do Sejmu

Z oficjalnych danych podanych przez PKW wynika, że wyniki wyborów do Sejmu prezentują się następująco:

KW Prawo i Sprawiedliwość - 35,38 proc. (7 640 854 głosy, 194 mandaty),

KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni - 30,70 proc. (6 629 402 głosy, 157 mandatów),

KKW Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe - 14,40 proc. (3 110 670 głosów, 65 mandatów),

KW Nowa Lewica - 8,61 proc. (1 859 018 głosów, 26 mandatów),

KW Konfederacja Wolność i Niepodległość - 7,16 proc. (1 547 364 głosy, 18 mandatów).

Czytaj więcej

Donald Tusk zabrał głos po wyborach. Lider PO apeluje do prezydenta Dudy

Progu wyborczego (5 proc. dla partii, 8 proc. dla koalicji) nie przekroczyli kandydaci następujących komitetów:

KW Bezpartyjni Samorządowcy - 1,86 proc. (401 054 głosy),

KW Polska Jest Jedna - 1,63 proc. (351 099 głosów).

Jak po wyborach powstaje nowy rząd?

Przed wyborami prezydent Andrzej Duda mówił, że w Polsce do tej pory było zwyczajem, że po wyborach parlamentarnych mandat do tego, by formować rząd, otrzymywało zwycięskie ugrupowanie. - Nie sądzę, żeby w tym zakresie coś się zmieniło. To jest dzisiaj moje stanowisko - powiedział 8 października w Polsat News.

W myśl art. 154 konstytucji, prezydent desygnuje Prezesa Rady Ministrów. Jest to zazwyczaj osoba wskazana przez większość parlamentarną. Desygnowany Prezes Rady Ministrów proponuje prezydentowi skład Rady Ministrów. Następnie prezydent powołuje Prezesa Rady Ministrów i pozostałych członków rządu w ciągu 14 dni od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu lub przyjęcia dymisji poprzedniej Rady Ministrów i odbiera przysięgę od członków nowo powołanej Rady Ministrów.

Czytaj więcej

Obietnice wyborcze opozycji. Ryszard Petru: Część trzeba będzie odłożyć w czasie

W ciągu 14 dni od dnia powołania przez prezydenta premier przedstawia Sejmowi program działania Rady Ministrów (tzw. exposé) i zwraca się z wnioskiem o udzielenie Radzie Ministrów wotum zaufania. Do uchwalenia wotum zaufania niezbędne jest osiągnięcie bezwzględnej większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

W przypadku niepowołania Rady Ministrów lub nieudzielenia jej wotum zaufania w wyżej opisanym trybie, Sejm wybiera Prezesa Rady Ministrów oraz proponowanych przez niego członków Rady Ministrów spośród kandydatów zgłoszonych przez posłów. Wybór dokonywany jest bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Prezydent powołuje tak wybraną Radę Ministrów i odbiera przysięgę od jej członków.

Czytaj więcej

"Bajeczna" propozycja. PiS planuje kuszenie ludowców i ich lidera

Gdyby w powyższej procedurze nie doszło do powołania Rady Ministrów, na mocy art. 155 Konstytucji, prezydent w ciągu 14 dni powołuje Prezesa Rady Ministrów i na jego wniosek pozostałych członków rządu oraz odbiera od nich przysięgę. Sejm w ciągu 14 dni od dnia powołania Rady Ministrów przez prezydenta Rzeczypospolitej udziela jej wotum zaufania większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

W razie nieudzielenia Radzie Ministrów wotum zaufania także i w tym trybie, prezydent skraca kadencję Sejmu (co pociąga za sobą automatyczne skrócenie kadencji Senatu) i zarządza wybory do Sejmu i Senatu.

W czwartek Kancelaria Prezydenta RP podała na platformie X (dawniej Twitter), że w przyszły wtorek i środę (24 i 25 października) na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy w Pałacu Prezydenckim odbędą się konsultacje z przedstawicielami poszczególnych komitetów wyborczych, które będą reprezentowane w Sejmie X kadencji.

"Spotkania odbędą się osobno z każdym z komitetów wyborczych, w kolejności zgodnej z wynikami osiągniętymi przez te komitety w wyborach" - podała KPRP w komunikacie.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Wybory
Łukasz Mejza dostał się do Sejmu. Za jego sukcesem miała stać siatka fikcyjnych kont w internecie
Wybory
Marszałek senior: Już 20 listopada Donald Tusk może być premierem
Wybory
Paweł Kukiz nie chce do PiS. Na czym polega spór?
Wybory
Pierwszy sondaż partyjny po wyborach: PiS na czele, spada mobilizacja
Wybory
Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy. Sawicki marszałkiem seniorem, Morawiecki ma formować rząd
Materiał Promocyjny
Razem dla Planety, czyli chemia dla zrównoważonej przyszłości