Dymisje generałów. Posłanka Lewicy: I tak musieli odejść, ale wysłali jasny sygnał

Musimy mieć takie wojsko, które w wypadku ataku Rosji, albo jakiegokolwiek innego kraju będzie w stanie działać operacyjnie - mówiła w rozmowie z TVN24 Marcelina Zawisza, posłanka Partii Razem, zasiadająca w klubie Nowej Lewicy.

Publikacja: 11.10.2023 07:55

Marcelina Zawisza

Marcelina Zawisza

Foto: TV.RP.PL

Zawisza skomentowała odejście ze stanowisk szefa Sztabu Generalnego WP, gen. Rajmunda Andrzejczaka oraz dowódcy operacyjnego, gen. Tomasza Piotrowskiego - o ich dymisjach jako pierwsza poinformowała "Rzeczpospolita".

Dymisja szefa Sztabu Generalnego i dowódcy operacyjnego: Pokazali, że to co mówi PIS to fikcja

- Ja myślę, że to był jasny sygnał, że wszystko to co mówi PiS o bezpieczeństwie Polski to po prostu fikcja. To co dzieje się w wojsku jest skandaliczne. Widzieliśmy to w momencie, w którym minister Błaszczak próbował zrzucić winę na dowództwo wojskowe w sytuacji, gdy pół Polski przeleciała rosyjska rakieta, która mogła być uzbrojona w ładunek jądrowy, leży sobie bezpiecznie pod Bydgoszczą. Jeszcze do tego minister Błaszczak mówił nieprawdę - skomentowała posłanka Partii Razem.

Czytaj więcej

Dymisje najważniejszych polskich generałów. Coś takiego nigdy się nie zdarzyło

- Później mamy sytuację, gdy minister Błaszczak na cele polityczne publikuje informacje tajne, czyli tajny plan "Warta" (plan obrony Polski przyjęty w 2011 roku - red.) - dodała.

Potrzebujemy porozumienia wszystkich sił politycznych, po to aby stworzyć polską doktrynę obronną, aby parlament wyznaczył kierunki w których należy rozwijać wojsko

Marcelina Zawisza, Partia Razem

- Z tego co się orientuje panom i tak się kończyła kadencja, po trzech miesiącach i tak musieliby opuścić swoje stanowiska. W związku z czym dają jasny sygnał, że w wojsku nie dzieje się dobrze, że jest chaos, nie ma bezpieczeństwa, nie ma jasnego cywilnego przywództwa nad wojskiem - wyliczała Zawisza.

Marcelina Zawisza: Politycy nie muszą się lubić, ale muszą zapewnić bezpieczeństwo Polsce

- Żaden wojskowy nie będzie czuł się bezpiecznie, gdy minister obrony narodowej w spocie wyborczym ujawnia plany, które powinny być tajne, i to nie w całości tylko we fragmencie - zwróciła też uwagę posłanka Partii Razem.

Czytaj więcej

BBC o dymisjach generałów w Polsce: Prawicowy rząd chce upolitycznić armię

- To też sygnał dla naszych sojuszników, którzy niechętnie przekazują nam teraz dane. Takie sygnały też z wojska płyną - mówiła.

Zawisza wzywała też do ponadpartyjnej zgody ws. polityki obronnej Polski.

- Potrzebujemy porozumienia wszystkich sił politycznych, po to aby stworzyć polską doktrynę obronną, aby parlament wyznaczył kierunki w których należy rozwijać wojsko - przekonywała.

- Na Litwie zostało to zrobione. My musimy to zrobić, bo musimy zapewnić Polsce bezpieczeństwo. Musimy mieć takie wojsko, które w wypadku ataku Rosji, albo jakiegokolwiek innego kraju będzie w stanie działać operacyjnie - podkreśliła.

- Są rzeczy, które powinny być wyjęte poza nawias bieżącego sporu politycznego. My nie musimy się lubić, ale musimy zapewnić Polsce bezpieczeństwo. To jest patriotyzm - siadać przy stole z ludźmi, których się nie lubi i zapewniać Polsce bezpieczeństwo - przekonywała.

Zawisza skomentowała odejście ze stanowisk szefa Sztabu Generalnego WP, gen. Rajmunda Andrzejczaka oraz dowódcy operacyjnego, gen. Tomasza Piotrowskiego - o ich dymisjach jako pierwsza poinformowała "Rzeczpospolita".

Dymisja szefa Sztabu Generalnego i dowódcy operacyjnego: Pokazali, że to co mówi PIS to fikcja

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wybory
Wybory samorządowe 2024: Oficjalnie: Jacek Sutryk musi walczyć w II turze
Wybory
Wybory samorządowe 2024: PiS w siedzibie partii świętuje sukces. Na scenie pojawił się Jacek Kurski
Wybory
Wybory samorządowe 2024: PiS wygrywa w kraju, ale traci władzę w województwach
Wybory
Wybory samorządowe 2024. Jarosław Kaczyński: Nasze zwycięstwo to zachęta do pracy, a chcieli nas już chować
Wybory
Wybory samorządowe 2024: Frekwencja do godziny 17 niższa niż pięć lat temu
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił