Dymisje generałów. Posłanka Lewicy: I tak musieli odejść, ale wysłali jasny sygnał

Musimy mieć takie wojsko, które w wypadku ataku Rosji, albo jakiegokolwiek innego kraju będzie w stanie działać operacyjnie - mówiła w rozmowie z TVN24 Marcelina Zawisza, posłanka Partii Razem, zasiadająca w klubie Nowej Lewicy.

Publikacja: 11.10.2023 07:55

Marcelina Zawisza

Marcelina Zawisza

Foto: TV.RP.PL

Zawisza skomentowała odejście ze stanowisk szefa Sztabu Generalnego WP, gen. Rajmunda Andrzejczaka oraz dowódcy operacyjnego, gen. Tomasza Piotrowskiego - o ich dymisjach jako pierwsza poinformowała "Rzeczpospolita".

Dymisja szefa Sztabu Generalnego i dowódcy operacyjnego: Pokazali, że to co mówi PIS to fikcja

- Ja myślę, że to był jasny sygnał, że wszystko to co mówi PiS o bezpieczeństwie Polski to po prostu fikcja. To co dzieje się w wojsku jest skandaliczne. Widzieliśmy to w momencie, w którym minister Błaszczak próbował zrzucić winę na dowództwo wojskowe w sytuacji, gdy pół Polski przeleciała rosyjska rakieta, która mogła być uzbrojona w ładunek jądrowy, leży sobie bezpiecznie pod Bydgoszczą. Jeszcze do tego minister Błaszczak mówił nieprawdę - skomentowała posłanka Partii Razem.

Czytaj więcej

Dymisje najważniejszych polskich generałów. Coś takiego nigdy się nie zdarzyło

- Później mamy sytuację, gdy minister Błaszczak na cele polityczne publikuje informacje tajne, czyli tajny plan "Warta" (plan obrony Polski przyjęty w 2011 roku - red.) - dodała.

Potrzebujemy porozumienia wszystkich sił politycznych, po to aby stworzyć polską doktrynę obronną, aby parlament wyznaczył kierunki w których należy rozwijać wojsko

Marcelina Zawisza, Partia Razem

- Z tego co się orientuje panom i tak się kończyła kadencja, po trzech miesiącach i tak musieliby opuścić swoje stanowiska. W związku z czym dają jasny sygnał, że w wojsku nie dzieje się dobrze, że jest chaos, nie ma bezpieczeństwa, nie ma jasnego cywilnego przywództwa nad wojskiem - wyliczała Zawisza.

Marcelina Zawisza: Politycy nie muszą się lubić, ale muszą zapewnić bezpieczeństwo Polsce

- Żaden wojskowy nie będzie czuł się bezpiecznie, gdy minister obrony narodowej w spocie wyborczym ujawnia plany, które powinny być tajne, i to nie w całości tylko we fragmencie - zwróciła też uwagę posłanka Partii Razem.

Czytaj więcej

BBC o dymisjach generałów w Polsce: Prawicowy rząd chce upolitycznić armię

- To też sygnał dla naszych sojuszników, którzy niechętnie przekazują nam teraz dane. Takie sygnały też z wojska płyną - mówiła.

Zawisza wzywała też do ponadpartyjnej zgody ws. polityki obronnej Polski.

- Potrzebujemy porozumienia wszystkich sił politycznych, po to aby stworzyć polską doktrynę obronną, aby parlament wyznaczył kierunki w których należy rozwijać wojsko - przekonywała.

- Na Litwie zostało to zrobione. My musimy to zrobić, bo musimy zapewnić Polsce bezpieczeństwo. Musimy mieć takie wojsko, które w wypadku ataku Rosji, albo jakiegokolwiek innego kraju będzie w stanie działać operacyjnie - podkreśliła.

- Są rzeczy, które powinny być wyjęte poza nawias bieżącego sporu politycznego. My nie musimy się lubić, ale musimy zapewnić Polsce bezpieczeństwo. To jest patriotyzm - siadać przy stole z ludźmi, których się nie lubi i zapewniać Polsce bezpieczeństwo - przekonywała.

Zawisza skomentowała odejście ze stanowisk szefa Sztabu Generalnego WP, gen. Rajmunda Andrzejczaka oraz dowódcy operacyjnego, gen. Tomasza Piotrowskiego - o ich dymisjach jako pierwsza poinformowała "Rzeczpospolita".

Dymisja szefa Sztabu Generalnego i dowódcy operacyjnego: Pokazali, że to co mówi PIS to fikcja

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Wybory
Łukasz Mejza dostał się do Sejmu. Za jego sukcesem miała stać siatka fikcyjnych kont w internecie
Materiał Promocyjny
Finansowanie projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii
Wybory
Marszałek senior: Już 20 listopada Donald Tusk może być premierem
Wybory
Paweł Kukiz nie chce do PiS. Na czym polega spór?
Wybory
Pierwszy sondaż partyjny po wyborach: PiS na czele, spada mobilizacja
Wybory
Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy. Sawicki marszałkiem seniorem, Morawiecki ma formować rząd
Materiał Promocyjny
Jak odróżnić nastoletni bunt od depresji. Poradnik dla nauczycieli