Krzysztof Bosak o debacie w TVP: A co ten Niemiec Weber tak ważny dla Kaczyńskiego? O co chodzi?

Boją się tej debaty. Nie chcą być wypunktowani. PiS to partia, która oddaje walkowerem debaty - mówił w rozmowie z Polsat News lider Ruchu Narodowego, poseł Konfederacji, Krzysztof Bosak.

Publikacja: 06.10.2023 08:18

Poseł Konfederacji Krzysztof Bosak

Poseł Konfederacji Krzysztof Bosak

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Krzysztof Bosak był pytany czy będzie kandydatem na marszałka Sejmu w przyszłym parlamencie.

- Każda duża formacja polityczna przedstawi kandydata na marszałka Sejmu i sądzę, że Konfederacja też to zrobi - odparł. - Trwa u nas wewnętrzna dyskusja o tym, kogo wystawić - dodał.

Co w takim razie z wypowiedzią Przemysława Wiplera, który wskazywał Bosaka jako takiego kandydata?

- Formalnie decyzje jeszcze nie zapadły. Nie jest to dla mnie niekorzystna propozycja, ale w tej chwili jest czas, aby się skupić na kampanii wyborczej. Gdy będziemy mieli kilkudziesięciu posłów w Sejmie przyjdzie czas na rozmowy o prezydium - podsumował.

Czytaj więcej

Sondaż: Jarosław Kaczyński nie chce debatować z Tuskiem. Jak oceniają to Polacy?

Marszałek Sejmu dla Konfederacji za poparcie dla rządu? Krzysztof Bosak odpowiada

A czy fotel marszałka Sejmu jest warunkiem, by poprzeć ewentualny rząd mniejszościowy, gdyby w przyszłym Sejmie nie wyłoniła się żadna większość?

- My absolutnie na ten temat nie spekulujemy - uciął temat. - Rząd, żeby powstał, musiałby mieć większość z nami, która zgadza się w tych fundamentalnych założeniach z nami. My absolutnie tego nie widzimy, widzimy przeciwny kierunek: fascynacji wprowadzania Polakom nowych kosztów życia, nowych regulacji, zadłużania, inflacji. Dość tego - podkreślił Bosak.

Czytaj więcej

Nowy sondaż: PiS traci i nie ma większości nawet z Konfederacją. KO poprawia wynik

Na co Konfederacja liczy w wyborach?

Lider Ruchu Narodowego był też pytany o ostatnie sondaże, w których Konfederacja traci poparcie.

- Jak się weźmie ostatnie cztery lata i spojrzy na skrajne odczyty sondażowe to Konfederacja miała od 4 do 15 proc. Natomiast średnia sondażowa w ostatnim czasie kształtuje się znacznie lepiej niż przez ostatnie cztery lata - jesteśmy typowani od 9 do 12 proc. To daje szanse na kilkudziesięcioosobowy klub poselski. My o to walczymy. Liczy się tylko wynik w dniu wyborów. My jesteśmy pewni, że sondażownie będą nas zaniżać, będziemy atakowani w różny sposób - odparł.

Bosak przekonywał, że w walce o głosy ma pomóc plan Sławomira Mentzena, by oblecieć helikopterem 10 miast w dwa dni.

Czytaj więcej

Nie dojdzie do spotkania Kaczyńskiego z Tuskiem w TVP. Prezes PiS nie weźmie udziału w debacie

- To będzie piątka z Mentzenem, pięć miast dziennie, pokazujemy zaangażowanie. Ja też będę jeździł do ostatniego dnia kampanii, jest mnóstwo debat wyborczych, w których bierzemy udział, w tych debatach kandydaci Konfederacji nieraz wygrywają. Wczoraj mieliśmy debatę gospodarczą, Sławomir Mentzen, który w niej uczestniczył, uzyskał poparcie dziewięćdziesięciu kilku procent - wyjaśnił.

Krzysztof Bosak o debacie w TVP: Będziemy w telewizji publicznej pierwszy raz od kilku lat

Bosak przyznał też, że to prawdopodobnie on będzie reprezentować Konfederację w debacie w TVP. Wcześniej udział w debacie zadeklarował Donald Tusk, a Jarosław Kaczyński zapowiedział, że nie weźmie w niej udziału bo będzie wtedy w Przysusze, gdzie ma zaplanowane spotkanie z wyborcami. Debata odbędzie się w TVP 9 października o 18:30.

Jest mnóstwo debat wyborczych, w których bierzemy udział, w tych debatach kandydaci Konfederacji nieraz wygrywają

Krzysztof Bosak, poseł Konfederacji

- My nie podawaliśmy tej informacji publicznie, ale mogę powiedzieć, że choć nie jest to jeszcze ostatecznie przesądzone, przygotowuje się. Będziemy pierwszy raz w TVP od kilku lat - podkreślił lider Ruchu Narodowego.

O udziale Tuska w debacie Bosak mówił, że "to normalność, iż liderzy formacji politycznych powinni brać udział w debatach".

Z kolei w kontekście deklaracji Kaczyńskiego Bosak stwierdził, że "dla PiS im mniejsza ranga tym lepiej". - Boją się tej debaty. Nie chcą być wypunktowani. PiS to partia, która oddaje walkowerem debaty. Mają gęby pełne frazesów w trakcie przemówień, a gdy mają iść bronić swoich poglądów, to ich nie ma - zauważył.

Bosak skomentował też słowa Kaczyńskiego, który sugerował, że mógłby debatować z szefem Europejskiej Partii Ludowej Manfredem Weberem, a nie z "kłamczuchem Tuskiem".

- A co ten Niemiec Weber taki ważny dla Kaczyńskiego? O co tu chodzi? To jest dla mnie niepoważne. Do debaty idzie się dla widzów - stwierdził. 

Krzysztof Bosak był pytany czy będzie kandydatem na marszałka Sejmu w przyszłym parlamencie.

- Każda duża formacja polityczna przedstawi kandydata na marszałka Sejmu i sądzę, że Konfederacja też to zrobi - odparł. - Trwa u nas wewnętrzna dyskusja o tym, kogo wystawić - dodał.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wybory
Wybory samorządowe 2024: Oficjalnie: Jacek Sutryk musi walczyć w II turze
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Wybory
Wybory samorządowe 2024: PiS w siedzibie partii świętuje sukces. Na scenie pojawił się Jacek Kurski
Wybory
Wybory samorządowe 2024: PiS wygrywa w kraju, ale traci władzę w województwach
Wybory
Wybory samorządowe 2024. Jarosław Kaczyński: Nasze zwycięstwo to zachęta do pracy, a chcieli nas już chować
Wybory
Wybory samorządowe 2024: Frekwencja do godziny 17 niższa niż pięć lat temu