Szymon Hołownia: Albo Trzecia Droga, albo trzecia kadencja PiS

Polaryzacja w Polsce jest dziś tak silna, że jak ktoś chciałby przejść z zabetonowanego obozu PiS do obozu zmiany, to musi mieć po drodze jakiś parking - mówił w RMF FM lider Polski 2050 Szymon Hołownia.

Publikacja: 02.10.2023 23:47

Szymon Hołownia

Szymon Hołownia

Foto: PAP/Waldemar Deska

Według Szymona Hołowni koalicja Polski 2050 i PSL jest alternatywnym wyborem aż 19 proc. wyborców PiS - na to wskazują wewnętrzne badania Trzeciej Drogi.

Jak mówił Hołownia, ma ona być "etapem dla niektórych odchodzących z PiS".

Czytaj więcej

Nowy sondaż: PiS traci, KO traci, Trzecia Droga z dużym wzrostem

Lider Polski 2050 uważa, że cała opozycja zgadza się co do tego, iż albo Trzecia Droga dostanie się do Sejmu, albo Polsce grozi trzecia kadencja rządów PiS, tym razem najprawdopodobniej w koalicji z Konfederacją.

Hołownia zapewniał, że Trzecia Droga nie jest "partią zapasową" dla sympatyków PO - wybiera ją zupełnie inny elektorat, głównie niezdecydowani mieszkańcy małych miast i wsi.

Szymon Hołownia: Trzecia droga zahamowała marsz Konfederacji

Lider Polski 2050 jest przekonany, że część ewentualnego elektoratu Konfederacji, który choć popierał jej postulaty gospodarcze, odwraca się od niej wiedząc, jakie są poglądy polityków tej partii na przykład na prawa kobiet.

I ten elektorat, zdaniem Hołowni, zniechęcony polaryzacja nakręcaną przez PiS wybierze właśnie Trzecią Drogę, a spadek popularności Konfederacji oddala scenariusz ewentualnych przedterminowych wyborów, które mogłyby się odbyć w razie, gdyby w przyszłym Sejmie nie udało się wyłonić większości rządzącej.

Hołownia w rządzie? "Nie uchylę się"

- Jeśli tak nam wyjdzie z układanek koalicyjnych, to na pewno - tak Szymon Hołownia odpowiedział na pytanie, czy znajdzie się w ewentualnym przyszłym rządzie opozycji.

Pytany, czy tego chciałby, odparł: - Nie mam tutaj żadnej kokieterii w sobie, natomiast mam też w sobie po tych trzech latach bardzo dużo pokory,

Według Szymona Hołowni koalicja Polski 2050 i PSL jest alternatywnym wyborem aż 19 proc. wyborców PiS - na to wskazują wewnętrzne badania Trzeciej Drogi.

Jak mówił Hołownia, ma ona być "etapem dla niektórych odchodzących z PiS".

Pozostało 87% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wybory
Wybory samorządowe 2024: Oficjalnie: Jacek Sutryk musi walczyć w II turze
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Wybory
Wybory samorządowe 2024: PiS w siedzibie partii świętuje sukces. Na scenie pojawił się Jacek Kurski
Wybory
Wybory samorządowe 2024: PiS wygrywa w kraju, ale traci władzę w województwach
Wybory
Wybory samorządowe 2024. Jarosław Kaczyński: Nasze zwycięstwo to zachęta do pracy, a chcieli nas już chować
Wybory
Wybory samorządowe 2024: Frekwencja do godziny 17 niższa niż pięć lat temu