Jak opisała „Rzeczpospolita”, na jednym z największych węzłów kolejowych w Polsce, po którym jeżdżą także pociągi pasażerskie, ktoś w nocy odczepił od składu i zostawił na torach 20-tonowy wagon. Trudno tu mówić o czymś innym niż o sabotażu. Czy za tego typu działaniami może stać Rosja?
To są akty wojny hybrydowej, o której mówimy cały czas – to różnego rodzaju podpalenia, ataki na rurociągi, na podwodne kable itd. To wszystko wpisuje się w ten plan. Nieprzypadkowo odbywają się ćwiczenia różnych scenariuszy odpowiedzi w Szczecinie, w innych miastach, z udziałem wszystkich służb, nie tylko wojska, Wojsk Obrony Terytorialnej, straży. Tutaj Służba Ochrony Kolei jest bardzo ważnym elementem. Węzły i szlaki kolejowe to istotny element infrastruktury krytycznej.