Kiedy nowi dowódcy polskiej armii?

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz na razie nie planuje podejmować decyzji dotyczących obsady stanowiska Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Publikacja: 19.01.2024 18:27

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz

Foto: MON

Od połowy października 2023 r. tymczasowo pełniącym obowiązki Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych jest generał broni Marek Sokołowski. Podobną funkcję w dowództwie WOT pełni generał brygady Krzysztof Stańczyk.

Tymczasowe powołania po odejściu dwóch generałów

Pełnią obowiązki po tym, gdy w pierwszej połowie października ze stanowisk odeszli generałowie Rajmund Andrzejczak, Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego oraz Tomasz Piotrowski, Dowódca Operacyjny. Doszło wtedy do roszad na najwyższych stanowiskach dowódczych i dowódca generalny gen. Wiesław Kukuła został powołany na stanowisko Szefa SG WP, a ówczesny dowódca WOT na dowódcę operacyjnego.

Czytaj więcej

Szef SG: Wszystko wskazuje, że rakieta rosyjska wtargnęła w polską przestrzeń powietrzną

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera zaraz po wyborach parlamentarnych ogłosił, że prezydent postanowił wstrzymać się w sprawie mianowania nowego dowódcy generalnego oraz dowódcy WOT. – Intencją prezydenta jest podjęcie tych decyzji wtedy, gdy znany będzie kształt kierownictwa MON w nowej kadencji parlamentu – przekazał wówczas szef BBN Jacek Siewiera.

Kosiniak-Kamysz: Dobrze układa się współpraca z dowódcami

Czy zatem minister Władysław Kosiniak-Kamysz powoła nowych dowódców? „Jak informował wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz współpraca z osobami pełniącymi obowiązki dowódców układa się dobrze. To decyzje, które muszą być podjęte z rozwagą i w porozumieniu z Prezydentem RP, to kwestia najbliższych tygodni” – odpowiedziało „Rzeczpospolitej” ministerstwo obrony.

Czytaj więcej

Kosiniak-Kamysz: Pierwsze wnioski z audytu w MON przedstawimy do końca stycznia

W połowie tygodnia wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz pytany był o to w programie „Rzecz o Polityce”. – Mam zaszczyt pełnić niezwykle odpowiedzialną funkcję, ale mam też zaszczyt współpracować z żołnierzami Wojska Polskiego – szefami i dowódcami, ale też tymi, którzy wstępują do wojska. Każdy żołnierz Wojska Polskiego zasługuje na szacunek. Dobrze oceniam współpracę ze Sztabem Generalnym i z tymi, którzy pełnią obowiązki dowódców – powiedział wtedy wicepremier.

Prezydent liczy, że Sejm przyjmie ustawę strategiczną

Warto przypomnieć, że wstrzymanie się z podjęciem decyzji przez prezydenta RP i ominięcie w tym zakresie ówczesnego ministra Mariusza Błaszczaka z PiS wynikało po części z tego, że ośrodek prezydencki liczy na to, że nowa koalicja rządowa przychylnie spojrzy na złożony do Sejmu prezydencki projekt ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa. Trafił on do Sejmu latem, ale nie zajął się nim nawet PiS. Teraz jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie konsultowany jest z MON nowy projekt, który niebawem trafi do Sejmu.

Zakłada on wprowadzenie nowych stanów gotowości obronnej państwa, szybciej mają zapadać decyzje dotyczące użycia wojska, proponuje też zmiany w ustawie o obronie Ojczyzny, które pozwalają żołnierzom na użycie broni w czasie pokoju.

Wprowadza też zmiany systemu dowodzenia armią. Likwiduje Dowództwo Operacyjne i Dowództwo Generalne, a w to miejsce tworzy Dowództwo Sił Połączonych, któremu mają podlegać: dowódca Wojsk Lądowych, dowódca Sił Powietrznych, dowódca Marynarki Wojennej oraz dowódca WOT. To oznacza, że formacja ta wyjdzie spod kurateli szefa MON, któremu teraz podlega, a dowódcę tej formacji będzie mianował prezydent RP. Kadencje likwidowanych dowództw upłyną w sześć miesięcy po wejściu w życie ustawy. W czasie pokoju, szefowi MON mają podlegać tylko: dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych oraz dowódca Komponentu Wojsk Medycznych. Z kolei Szefowi Sztabu Generalnego WP: dowódca Połączonych Rodzajów Sił Zbrojnych i szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. W okresie stanu wojennego lub w czasie wojny całe wojsko będzie podlegało naczelnemu dowódcy Sił Zbrojnych.

Prezydenccy urzędnicy przekonują, że zmiany te wynikają z doświadczeń ćwiczeń przeprowadzonych w styczniu 2023 r., a także „Zima-17” i „Zima-21”.

Od połowy października 2023 r. tymczasowo pełniącym obowiązki Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych jest generał broni Marek Sokołowski. Podobną funkcję w dowództwie WOT pełni generał brygady Krzysztof Stańczyk.

Tymczasowe powołania po odejściu dwóch generałów

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wojsko
Plan Sztabu Generalnego: Aktywna rezerwa będzie atrakcyjniejsza
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
analizy
Marek Kozubal: Rosja nie odpuści sobie Bałtyku. Co nam grozi?
Wojsko
Amunicja cenniejsza od złota. Wojna na Ukrainie brutalnie pokazuje potrzeby polskiej armii
Wojsko
Polska nie planuje przekazania zestawów Patriot dla Ukrainy
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Wojsko
Burzowe chmury nad Mariuszem Błaszczakiem. Wniosek do prokuratury