Reklama
Rozwiń

Alfred Taudes: Kryptowaluty nie umrą z powodu walut banków centralnych

Może za rok jakiś deweloper połączy sztuczną inteligencję z kryptografią i stworzy superblockchain – mówi Alfred Taudes, założyciel Instytutu Badań nad Kryptoekonomią w Wiedeńskim Uniwersytecie Ekonomii i Biznesu.

Publikacja: 31.05.2024 04:30

Alfred Taudes: Kryptowaluty nie umrą z powodu walut banków centralnych

Notowania bitcoina od lutego mocno skoczyły do góry. Było to częściowo związane z jego halvingiem (ograniczeniem przyrostu podaży o połowę) i z zatwierdzeniem przez SEC pierwszych bitcoinowych ETF-ów. Jak może zmieniać się sytuacja na rynku kryptowalut w ciągu następnych 12 miesięcy? Czy notowania bitcoina mogą rosnąć podobnie jak po poprzednich halvingach?

Niels Bohr powiedział kiedyś: „Przewidywanie jest trudne, zwłaszcza jeśli dotyczy przyszłości”. Możemy przyglądać się danym statystycznym z przeszłości i próbować je ekstrapolować na przyszłość. Nigdy jednak nie wiemy, czy nastąpi jakaś katastrofa. W przeszłości widzieliśmy jednak ten sam wzorzec zachowań bitcoina po halvingu. W wyniku takiego zdarzenia bitcoin staje się bardziej rzadkim aktywem. Nawet jeśli popyt na niego pozostaje taki sam, to cena rośnie, bo przyrost podaży jest ograniczony. Obecnie do tego dochodzą czynniki takie jak popyt poprzez ETF. Spodziewam się, że znów zobaczymy zwyżki bitcoina. Mamy teraz raczej fazę wyczekiwania na wzrosty, ale sądzę, że bitcoin znów pójdzie w górę, podobnie jak w ostatnich miesiącach.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Waluty
Złoty wyczekuje już kolejnego tygodnia
Waluty
Złoty silny i stabilny. Piątek na rynku będzie miał szczególny charakter
Waluty
Lipcowa obniżka stóp zaskoczyła inwestorów. Złoty słabszy po decyzji
Waluty
Złoty łapie oddech. Dolar próbuje odrabiać straty
Waluty
Dolar wciąż jest pod presją, a deficyt rozpala emocje