Polski smog znowu w Komisji Europejskiej

Nasze przepisy blokują mieszkańcom składanie skarg sądowych na programy ochrony powietrza.

Publikacja: 04.03.2019 07:14

Polski smog znowu w Komisji Europejskiej

Foto: Adobe Stock

Trudno w Polsce walczyć w sądzie o ochronę powietrza. Barierą są przepisy. Do Komisji Europejskiej trafił wniosek w tej sprawie. Złożyła go do fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi organizacja pozarządowa zajmująca się prawem ochrony środowiska.

Czytaj także: Smog: czyste powietrze to jednak dobro osobiste

Polska, obok Bułgarii, należy do krajów o największym zanieczyszczeniu powietrza w Unii Europejskiej; Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że oba te kraje złamały prawo unijne, dopuszczając do nadmiernych, wieloletnich przekroczeń stężeń pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu.

Podstawowym narzędziem prawnym do kontrolowania zanieczyszczeń atmosferycznych są programy ochrony powietrza. W Polsce i Bułgarii praktycznie niezaskarżalne. Zdaniem prawników ClientEarth oznacza to naruszenie dyrektywy w sprawie jakości powietrza (2008/50/EC). Dlatego fundacja zdecydowała się złożyć skargę i domagać się interwencji KE zarówno wobec Polski, jak i Bułgarii.

– Skarga jest m.in. konsekwencją postępowania sądowoadministracyjnego z Rybnika z 2017 r. Wraz z mieszkańcem tego miasta domagaliśmy się w sądach krajowych uchylenia obowiązującego programu ochrony powietrza i przyjęcia takiego, który – zgodnie z dyrektywą – pozwoliłby w najkrótszym możliwym czasie osiągnąć zgodność z normami – mówi Kamila Drzewicka, radca prawny w fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

– W Naczelnym Sądzie Administracyjnym okazało się, że ochrona obywateli jest niemożliwa ze względu na konstrukcję polskich przepisów proceduralnych – dodaje mec. Drzewicka.

Niedawno zapadł wyrok sądowy z powództwa Grażyny Wolszczak. Wygrała 50 tys. odszkodowania w ramach ochrony dóbr osobistych.

– Doceniamy jego znaczenie, ponieważ znacząco wzmacnia świadomość obywateli w kwestii zanieczyszczeń powietrza. Jednak pozwy sądowe, które koncentrują się na odszkodowaniach, nie przełożą się na szybką poprawę jakości powietrza w Polsce – zauważa mec. Drzewicka.

Zawody prawnicze
Znów zawrzało w prokuraturze z powodu wynagrodzeń. Od kiedy podwyżki?
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Konsumenci
Skuteczne gwarancje dla kredytobiorców. Ważny wyrok TSUE
Prawo karne
Projekt zaostrzenia kar dla kierowców. Przepadek stanie się fikcją?
Prawo karne
Sfałszowane wyroki w sądzie. Skarb Państwa oszukany na ponad 3 mln zł
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Praca, Emerytury i renty
Najniższa krajowa w 2025 roku: Ile wynosi płaca minimalna? Kwoty brutto i netto
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej